Kodėl iš daugybės galimų partnerių pasirenkame būtent tą vienintelį, o ne ką nors kitą? Mokslininkai bando įminti šią paslaptį.
Šiuolaikiniai tyrimai patvirtina, kad mūsų prigimtis per tūkstantmečius iš esmės nepasikeitė, ir kai moteris renkasi vyrą rimtiems santykiams, ji dažniausiai teikia pirmenybę jo socialiniam statusui, o vyrams svarbiausi privalumai yra jaunystė ir fizinis patrauklumas.
Kita vertus, amerikiečių psichologės Alice Eagly sukurta socialinių vaidmenų teorija prieštarauja šiam požiūriui. Ji teigia, kad dabar kaip niekada svarbūs ne biologiniai, o socialiniai aspektai. Moteris ir toliau traukia materialinių ir valdžios išteklių turintys vyrai, tačiau tik tuo atveju, jei visuomenė, kurioje ji gyvena, neskatina moterų verslumo. Tuo tarpu visuomenėje, kurioje visiems suteikiamos lygios galimybės, vyro socialinė padėtis tampa antraeiliu dalyku, o jo jaunatviškumas, asmenybė ir gera išvaizda tampa daug svarbesni.
“Šiuolaikinėje vakarietiškoje visuomenėje abu partneriai uždirba ir formuoja bendrą biudžetą”, – sako Otterbeino universiteto (JAV) psichologijos profesorius ir psichologas Noam Shpancer. Moterys dirba vienodomis sąlygomis su vyrais, o vyrai labiau nei bet kada anksčiau vertina moterų savarankiškumą ir profesionalumą. Maisto gaminimo ir namų ruošos įgūdžiai, kurie buvo svarbūs šeštajame dešimtmetyje, nebėra svarbiausi. Šie pasauliniai socialiniai pokyčiai rodo, kaip kintančios kultūrinės normos daro įtaką tam, ką vertiname ir kas mums atrodo patrauklu. Kas dar daro įtaką mūsų pasirinkimams?
Nuolatinis bendravimas
Kuo daugiau laiko žmonės praleidžia kartu, tuo didesnė tikimybė, kad jie vienas kitam patiks. Nors visi žinome pavyzdžių, kai priverstinis artimas bendravimas sukelia ginčus ir abipusį atstūmimą, tai greičiau išimtis, kuri patvirtina taisyklę. Būtent galimybė nuolat matyti vienas kitą yra viena iš romanų atsiradimo priežasčių, pvz., darbe. Nuolatinis bendravimas gali paskatinti iš pradžių užmegzti draugystę, o paskui ir gilesnius santykius.
Patraukli išvaizda
Kiekvienas iš mūsų turi savo įsivaizdavimą, kas yra patrauklu. Be abejo, mums daro įtaką grožio standartai, būdingi laikmečiui ir visuomenei, kurioje gyvename, tačiau pasirinkimą lemia ir mūsų pasąmonė.
Dėmesys ir gerumas
Tyrimai rodo, kad socialinė kompetencija, t. y. gebėjimas bendrauti atidžiai klausantis ir domintis kitais, taip pat žmogiška šiluma, yra ypač vertinami renkantis partnerius. “Žmonės, kurie yra malonūs ir prieinami, a priori laikomi patrauklesniais ir laimi “pasirinkimų maratone”, – sako Noam Shpancer.
Asmeninės rungtynės
Mus traukia žmonės, su kuriais turime daug bendro. Tai reiškia, kad išsilavinusius žmones traukia tie, kurie taip pat vertina naujas žinias, ryškūs ekstravertai vargu ar bus artimi intravertams, o ultradešinieji dažniau randa supratimą tarp bendraminčių. Pagal beveik visus parametrus: asmenines savybes, įsitikinimus, sukauptą patirtį, socialinę aplinką – renkamės labiausiai mums tinkantį priešingos lyties atstovą. Viena vertus, mums lengviau bendrauti ir pasitikėti tais, kurie kalba ta pačia kalba kaip ir mes, kurie dalijasi mūsų pažiūromis ir interesais. “Kita vertus, tokio asmens įsimylėjimas daugeliu atžvilgių yra psichologinis perkėlimas”, – aiškina Noam Sphancer. – “Šis žmogus yra gražus, ir jis toks panašus į mane… Tada ir aš esu gražus”, – šnabžda mums mūsų pasąmonė. O kas iš mūsų atsisakytų būti geriausias?