Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip padėti vaikui suprasti žodį „ne“?

Norint, kad vaikas gebėtų suvokti žodį „ne“ reikia vadovautis keliomis esminėmis auklėjimo taisyklėmis.

Vis tik pirmiausia reikėtų pakalbėti apie vaikų amžiaus ypatybes. Kūdikiai iki vienerių metų negali tinkamai suvokti suaugusiųjų žodinių nurodymų, tačiau jie puikiai suvokia veido išraiškas, gestus ir intonacijas. Todėl jau šiame ankstyvajame amžiuje būtina nustatyti ribas, kas yra leistina, o kas ne.

Nuo metų iki trejų vaikas aktyviai dalyvauja jį supančiame aplinkiniame pasaulyje, todėl draudimai jam yra gyvybiškai svarbūs. Šiuo laikotarpiu jau yra tam tikros neigiamos patirties, kuri leidžia vaikui priimti kai kuriuos sprendimus, tačiau jei matote vaiką, besiekiantį stiklinės karštos arbatos ar bandantį užlipti ant tam netinkamo paviršiaus, nedelsdami bėkite jo gelbėti. Tokiose situacijose negalima tikėti žodžio „ne“ galia.

Vyresni nei trejų metų vaikai jau aiškiai supranta elgesio taisykles ir prieš juos barant už sąmoningai atliekamus draudžiamus veiksmus, verta pagalvoti apie veiksmų priežastis. Galbūt vaikas nejaučia pakankamai jūsų dėmesio ir tokiais būdais bando jo pasiekti.

zodis ne

Pagrindinės auklėjimo taisyklės

  1. Nenaudokite draudimų per dažnai. Jei vaikas juos girdi kas 5 minutes, jis nustos į juos reaguoti. Kategoriškas „ne“ turėtų skambėti tik tose situacijose, kai vaiko veiksmai kelia grėsmę jo ar aplinkinių gyvybei ar sveikatai. Kitais atvejais prieš uždraudžiant užduokite sau klausimą: „Kodėl aš tai draudžiu?” Jei atsakymas slypi jūsų nepatogumuose, bet tuo pačiu metu vaikas nepadaro nieko blogo, nesikiškite į tai.
  2. Pasakykite „ne“ rimtai ir ramiaiJei vaikas manys jus juokaujant ar kalbant nerimtai, į draudimus jis nežiūrės rimtai.
  3. Paaiškinkite, kodėl „ne“Naudokite aiškius žodžius ir frazes. „Neliesk šio žaislo, jei sugadinsi – neišsimokėsime“ – sudėtingas paaiškinimas. „Šio žaislo negalima liesti, jis yra labai brangus, gali netyčia jį sugadinti“. Vaikui tai daug lengviau suprasti.
  4. Būkite nuoseklūs. Kartais nesąmoningai painiojame vaiką. Pavyzdžiui, šiandien gali valgyti tik virtuvėje, o rytoj: „eik į savo kambarį su sausainiais ir netrukdyk man kalbėti telefonu“. Stenkitės išvengti šių situacijų. Jei turite griežtas taisykles, geriausia jomis pasidalinti su kitais šeimos nariais bei aplinkiniais.
  5. Siūlykite alternatyvąBus puiku, jei, uždraudę vaikui ką nors, sudominsite jį ne mažiau įdomia veikla. Negalima piešti ant tapetų? Bet juk tai galima padaryti popieriuje ir kt.
  6. Daug maloniau ir efektyviau mokyti vaiką ne bausme, o giriant. Užuot akcentavę nepaklusnumą, džiaukitės teisingai atliktais veiksmais. Vaikui bus malonu, kad jis giriamas, todėl jis noriau vykdys prašymus.

Kuo vaikas vyresnis, tuo svarbiau naudotis šiomis taisyklėmis. Paaugliams reikia paaiškinti draudimų priežastis, pasiūlyti alternatyvą ir nuolatos diskutuoti.

Vis tik, pernelyg dažnas draudimų naudojimas kelia didelį pavojų. Jei vaikas yra nuolat ribojamas ir jam nesuteikiama galimybė turėti savo nuomonės, jis prie to pripras ir laikui bėgant nebegebės reikšti savo norų, tikslų ir siekių. Nė vienas iš tėvų nenori tokio gyvenimo scenarijaus savo vaikui, todėl stenkitės nepersistengti su draudimais bei ribojimais.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *