Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaizen filosofija: 5 žingsniai į tobulumą

Kaizen – tai vadybos metodas, pradėtas taikyti Japonijos įmonėse po Antrojo pasaulinio karo. Ši sąvoka sudaryta iš žodžių “kai” (keisti) ir “zen” (geras) ir reiškia nuolatinį tobulėjimą. Kaizen metodas paprastai taikomas kaip verslo strategija. Tačiau jei bet kokį verslą galite sutapatinti su projektu – šį metodą galite pritaikyti ir kasdieniame gyvenime.

5S – PENKI SĖKMĖS PRINCIPAI

Svarbi Kaizen filosofijos dalis yra “penkių S” sistema, kurią sudaro penki pagrindiniai veiklos principai:

Seiri – rūšiavimas.

Seiton – tvarka, tvarkingumas, sistemingumas.

Seiso –  švara.

Seiketsu – standartizavimas.

Shitsuke – drausmė.

Aiškias, paprastas ir veiksmingas Kaizen taisykles galima taikyti bet kokiai veiklai: darbo dienos organizavimui, asmeninio projekto įgyvendinimui ar apskritai gyvenimo būdui.

PENKI SEKMES PRINCIPAI

1 žingsnis: rūšiavimas

Atskirkite svarbius dalykus nuo nesvarbių. Sutelkite dėmesį į pirmuosius ir visiškai arba laikinai atsisakykite antrųjų. Tai taikoma bet kokioms idėjoms, užduotims ar planams.

Filmų personažai dažnai sako: “Šiuo metu nesu užsiėmęs asmeniniu gyvenimu, noriu susitelkti į darbą” arba “Karjerai skyriau pakankamai laiko, dabar noriu pasirūpinti šeima”. Tai išmintinga: ne visada galime padaryti viską, kad ir kaip norėtume.

Protingai įvertinus savo jėgas, prioritetų nustatymas yra naudingas įgūdis, padedantis sutelkti dėmesį į tai, kas iš tiesų svarbu.

Šį įgūdį jums taip pat gali padėti išsiugdyti Japonijos įmonių taupiosios gamybos koncepcija ir susijusios taupiosios vadybos metodikos, pavyzdžiui, Kanban. “Toyota” sukurta Kanban sistema plačiai naudojama tiek Japonijoje, tiek Vakaruose. Vienas iš pagrindinių “Kanban” principų – pasirengimas pokyčiams, procesų koregavimas priklausomai nuo situacijos. Tai leidžia laiku gauti kokybišką rezultatą. Dėl per didelio darbo krūvio mažėja produktyvumas. “Kanban” metodikoje naudojama “atidėtųjų įsipareigojimų” sąvoka. Esant dideliam neapibrėžtumui, kai kuriuos sprendimus galima atidėti, kad nereikėtų gaišti laiko pertekliniam planavimui ir nereikalingam darbui. Todėl sutelkiame dėmesį į svarbesnes ir skubesnes užduotis.

2 žingsnis: sistemingumas

Masaaki Imai, Kaizen instituto įkūrėjas ir knygų apie Kaizen metodologiją autorius, rašo, kad antrasis S reiškia “sutvarkyti svarbius dalykus taip, kad jais būtų lengva naudotis”.

Siaurąja prasme ši taisyklė reiškia tvarkos palaikymą darbo vietoje, tačiau ji gali būti vartojama plačiau – tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime. Atmetus nereikalingus dalykus, reikėtų sutvarkyti svarbesnius. Taip, kaip ant darbo stalo išdėliojame daiktus, taip ir dienos ar savaitės užduotis galite išdėstyti pagal jų prioritetą.

Padalykite lentą arba popieriaus lapą į tris stulpelius: “Būtina atlikti”, “Vykdoma” ir “Baigta”. Pirmame stulpelyje išrikiuokite užduotis pagal svarbą (nuo svarbiausių iki mažiau svarbių) ir, atlikdami darbus, perkelkite korteles (pvz., paprastus spalvotus lipdukus) iš vieno stulpelio į kitą.

Tai galingas įrankis, kuris leidžia matyti darbo eigą. Tai taip pat teikia emocinį pasitenkinimą: kai ne tik žinai, kad viskas atlikta, bet ir pastebi, kaip kortelės juda nuo pirmojo stulpelio iki paskutiniojo, jauti džiaugsmą dėl atlikto darbo.

Gamta

3 žingsnis: švara

Švara yra vienas iš pagrindinių Kaizen principų: tvarkinga ir švari darbo vieta rodo, kad viskas patikrinta ir nėra netikėtų gedimų.

Tas pats pasakytina ir apie verslą bei planus. Posakis “sutvarkyti savo mintis” vartojamas neatsitiktinai. Joga, meditacija, bėgimas, pasivaikščiojimas gamtoje, rami muzika, kelios minutės vienatvės ir tylos, knygų skaitymas, serialų žiūrėjimas – naudokite bet kokius metodus, kurie padeda jums ramiai ir aiškiai mąstyti.

4 žingsnis: standartizavimas

Tarkime, ketinate mokytis naujos profesijos, pradėti sportuoti arba kurti asmeninį tinklaraštį. Išskaidykite didelę užduotį į mažus, lengvai įgyvendinamus dalykus ir įtraukite juos į kasdienę rutiną. Kiekvienas mažas žingsnis priartins jus prie didelio tikslo.

Laikydamiesi Kaizen metodikos greitai pastebėsite nuolatinę pažangą, kuri ilgainiui duos apčiuopiamų rezultatų.

Miskas

5 žingsnis: drausmė

5S sistemoje standartizavimas reiškia savidiscipliną ir nuolatinį pasirinktos krypties laikymąsi. Rytų Kaizen filosofija nuo vakarietiško inovacinio požiūrio skiriasi tuo, kad nauji įpročiai diegiami švelniai ir palaipsniui. Staigūs pokyčiai sukelia stresą, todėl sprendimas “pradėti naują gyvenimą pirmadienį” dažniausiai baigiasi nesėkme.

Tačiau laikydamiesi reguliarumo ir skirdami bent kelias minutes per dieną naujiems įpročiams, mažais žingsneliais žengiame keliu, vedančiu į didelę sėkmę.

Vakarietiškas inovatyvus vystymo būdas ir rytietiškas (Kaizen) būdas dažnai supriešinami, tačiau galima įžvelgti sėkmės paslaptį jų derinyje. Originalios idėjos, pažangios technologijos, noras žengti ryžtingus žingsnius padeda padaryti proveržį, įsitvirtinti ir aplenkti konkurentus. Tačiau ne mažiau svarbus ir sąžiningas kasdienis darbas – griežtas standartų laikymasis, tikslumas, švara, dėmesys detalėms. Nieko didvyriško, tačiau būtent ši rutina yra pagrindas ilgalaikei sėkmei tiek versle, tiek asmeniniame gyvenime.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius: 2

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai