Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kodėl psichologai nesidalina patarimais?

Kai atsiduriame sudėtingoje situacijoje, išgyvename santykių krizę ar nežinome, ką pasirinkti, dažnai ieškome patarimo: klausiame draugų, kolegų ar psichologo. Vadovaujamės nuo vaikystės išmoktu principu: kam išradinėti tai, kas jau buvo išrasta prieš mus? Tačiau šis principas dažnai neveikia, kai sprendžiami asmeniniai klausimai, ir patarimai ne padeda, o tik erzina. Kodėl taip atsitinka ir kaip rasti sprendimą?

Psichologo veiklos ypatumai

Kai klientai kreipiasi pagalbos, jie dažnai prašo patarimo. Pavyzdžiui, kaip išeiti iš santykių arba kaip juos išsaugoti. Jie klausia, ar turėtų palikti darbą, ar jau laikas susilaukti vaiko, ką daryti, kad labiau pasitikėtų savimi, nustotų drovėtis ir kt.

Kai kurie klausia tiesiogiai, pvz: „Ar manote, kad santykiai su šiuo žmogumi turi ateitį?” Deja, turiu nuvilti: nei vienas psichologas jums nepateiks vienareikšmiško atsakymo. „Tai ką mums belieka daryti?” – klausiate. „Išrasti dviratį”, – atsakau.

Žmonija sukūrė tiek daug patogių prietaisų, kurie palengvina kasdienį gyvenimą, kad gaila laiko išradinėti tai, kas jau yra. Tačiau kai reikia spręsti tokius klausimus, kaip santykių užmezgimas, pasitikėjimo savimi įgijimas, sielvarto įveikimas ar susitaikymas su netektimi, paprasčiausiai nėra kitos išeities, kaip tik iš naujo „išrasti dviratį“. Toks, kuris mums (ir tik mums) puikiai tinka.

Prisimenu, kai buvau vaikas, iš smalsumo keisdavomės dviračiais su kaimynų berniuku. Deja, bet jis buvo labai nepatogus: kojos vos galėjo pasiekti pedalus, o sėdynė atrodė pernelyg kieta. Lygiai tas pats nutinka, jei neapgalvotai paklausote kieno nors patarimo ir pradedate tvarkyti savo gyvenimą pagal kieno nors kito pavyzdį: kaip patarė draugai, televizijos laida arba kaip reikalauja tėvai.

Dalis psichoterapijos yra tarsi iš naujo išradinėjimo procesas, kruopštus, atidus atsakymų į klausimus „koks turėčiau būti” ir „kas man padeda” ieškojimas.

Santykių negalima išmokti iš knygų, nors jos bus naudingos, jei padės jums užduoti sau tinkamus klausimus.

Tarkime, kad dirbtinis intelektas jums išrinko idealų partnerį. Tačiau net jei partnerį renkamės pagal kalibruotą formulę, vis tiek susiduriame su gyvu žmogumi, ir mums nelieka nieko kito, kaip tik patiems išgyventi santykius, eksperimentuoti ir improvizuoti juose.

Ką sakyti partneriui, kai susipykstate? Kaip susitarsite dėl finansų, dėl to, kas išneš šiukšles? Turite sugalvoti savo atsakymus. Kuris iš jų bus teisingas, galite nustatyti tik įsiklausydami į save. Ir tikėtina, kad jie labai skirsis nuo tų, kuriuos rekomendavo draugai ar internetas.

Norint priimti netektį, nėra kitos išeities, kaip tik ją išgyventi. Norint labiau pasitikėti savimi, svarbu suprasti, iš kur kyla nesaugumo jausmas.

Taigi, gyvendami jausmais ir atsiverdami naujiems, pamažu – patys arba padedami terapeuto – surenkame savo dviratį. Vieni iš mūsų turės rožinius kaspinėlius ir krepšį knygoms, kiti – dygliuotas gumas ir galingus ratus. Ir tik atsiplėšę nuo žemės ant dviračio, kurį patys susikūrėme, pradedame minti pedalus link savo tikrojo „aš”.

Psichologo veiklos ypatumai

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *