Miego tema poroje yra daug svarbesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Panagrinėkime ją, remdamiesi neurobiologijos srities tyrimais, žiniomis apie psichikos veikimą, taip pat vyrų ir moterų santykių ypatumais.
MIEGO FUNKCIJOS
Miegas sveikam kūno ir psichikos funkcionavimui turėtų užimti beveik trečdalį mūsų gyvenimo! Ar galite įsivaizduoti? Trečdalį savo gyvenimo praleidžiame lovoje. Vadinasi, į šį procesą turime žiūrėti atsakingai!
Miegas yra kiekvieno iš mūsų sveikos gyvenimo veiklos ir vystymosi pagrindas. Miego metu iš naujo pertvarkoma imuninė sistema, psichikoje įsitvirtina naujos „programos“, žinios ir informacija, su kuriomis susidūrėme per dieną.
Per sapnus pasineriame į jausmus, kurie susikaupė per mūsų budrumo valandas. Miegas veikia hormonų kiekį, net lytinio potraukio padidėjimas ar sumažėjimas susijęs su miego kokybe.
Sveikas miegas padeda neutralizuoti kasdienį stresą, nerimą ir susirūpinimą, didina mokymosi gebėjimus, nes būtent miego metu įvyksta visiškas organizmo persikrovimas.
MIEGAS IR SANTYKIŲ ETAPAI
Svarbus kriterijus, lemiantis sprendimą, ar miegoti kartu, ar ne, yra šiuo metu poros išgyvenamas santykių etapas:
Kai santykiai yra pradinėje stadijoje
Vyras ir moteris natūraliai labai traukia vienas kitą. Šiuo laikotarpiu jie viską nori daryti kartu, taip pat ir miegoti. Tačiau kai hormonai tokie stiprūs ir ryškūs, pora dažnai „neturi laiko“ miegoti. Ir, dažniausiai, užmiega kiekvienas atskirai, kai jausmai nurimsta ir atsiduriama pažįstamoje erdvėje, kurioje psichika nepervargsta, ir patenka į stabilesnę būseną. Todėl siekiant geresnės savijautos didelės traukos (pradiniame) etape nereikėtų vengti miegoti atskirai, o kai norėsis emocinio pasitenkinimo – bendras miegas bus ideali išeitis.
Kai porą ištinka krizė
Natūralu, kad šiuo metu partneriai nutolsta vienas nuo kito. Puiku, jei pora turi kiekvienam skirtą erdvę, kurioje gali pabūti vieni su savimi ir atsigauti tiek emociškai, tiek fiziškai. Šiuo laikotarpiu svarbu duoti sau laiko išgyventi susikaupusius jausmus ir pasiruošti leistis į dialogą. Kai emocijos nurimsta ir atsiranda galimybė ramiai pasikalbėti, išlaikant pagarbą sau ir partneriui, miegojimas kartu taps natūraliu šiltų santykių tęsiniu, intymumo troškimu.
Kai pora ilgą laiką yra kartu ir palaiko šiltus santykius
Štai čia miego tema yra įdomiausia! Santykiai jau subrendę, partneriai turi didesnį asmeninės erdvės poreikį, ir vis dėlto yra vieta, kur pora leidžia laiką kartu.
BENDRAS MIEGAS
Yra tokių žmonių, kurie yra įpratę jausti kito žmogaus buvimą, todėl propaguodami „bendrą miegą“ jie miega ramiau, saugiau: mylimas žmogus yra šalia, todėl viskas gerai. Juos suartina pokalbiai prieš miegą, apkabinimai, jausmas, kad jie yra šalia, turi vienas kitą. Jie gali miegoti po viena antklode arba po skirtingomis, kaip jiems patogiau. Jie gali pabusti ir eiti miegoti skirtingu laiku – visa tai yra asmeninių susitarimų momentai. Čia svarbu atsižvelgti į kiekvieno patogumą. Ne tam, kad tyliai prisitaikytų vienas prie kito, bet tam, kad galėtų jausti, išsakyti savo poreikius ir išgirsti kitą.
INDIVIDUALUS MIEGAS
Pasirodo, miegui įtakos turi ir tai, kad daugelis porų turi skirtingus chronotipus: paprastai kalbant, kažkas yra „vyturys”, o kažkas – „pelėda”. Ir kai vienas nori miegoti, o kitas – skaityti ar žiūrėti televizorių, antrajam kaupiasi vidinis nepasitenkinimas, kuris laikui bėgant tik didėja. Todėl tokioms poroms taip pat rekomenduojama miegoti atskirai.
Tiesa ta, kad jei poros nariams trūksta kokybiško miego ir abipusio sutarimo šia tema, tai gali būti net skyrybų priežastis.
Štai kodėl taip svarbu aptarti miego temą poroje ir, žinoma, susitarti, sukuriant patogias sąlygas kiekvienam šeimos nariui.