Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, kokį amžių dauguma žmonių prisimena su ypatinga nostalgija.
Laimingiausias amžius: koks jis?
Frankfurto Gėtės universiteto (Vokietija) psichologai, kurių straipsnis publikuotas žurnale “Memory & Cognition”, nusprendė išsiaiškinti, kokius savo gyvenimo laikotarpius žmonės dažniausiai prisimena kaip laimingus ir nelaimingus. Paaiškėjo, kad paprastai laimingiausiais atrodo “auksinis dvidešimtmetis”.
Tyrėjus pirmiausia domino, kaip su amžiumi keičiasi savo gyvenimo suvokimas. Pavyzdžiui, kai esi paauglys, manai, kad šis laikotarpis yra pats blogiausias tavo gyvenime. O kai prisimeni tuos laikus jau būdamas suaugęs, tai viso to, ką teko išgyventi vėliau, kontekste paauglystės laikotarpis nebėra suvokiamas tokioje niūrioje šviesoje.
Tyrime dalyvavo 172 abiejų lyčių dalyviai. Kai jis prasidėjo, jauniausiam dalyviui buvo 8 metai, o vyriausiam – 65 metai. Per 16 metų penkis kartus ketverių metų intervalais šie žmonės sudarė septynių svarbiausių prisiminimų sąrašą ir 15 minučių pasakojo savo gyvenimo istoriją, į kurią buvo įtraukti šie septyni svarbūs momentai. Tyrėjai kiekvieną kartą analizavo šias istorijas ir kiekvieną prisiminimą priskyrė laimingiems, neutraliems arba nelaimingiems.
Taip išryškėjo kelios pagrindinės tendencijos. Pirma, buvo nustatyta, kad įvairaus amžiaus moterys yra linkusios prisiminti ir vertinti savo gyvenimą neigiamiau nei vyrai. Ta pati tendencija pastebima abiejų lyčių atstovams ir vyresniame amžiuje – vyresnio amžiaus žmonių prisiminimai paprastai būna tamsesnių spalvų nei jaunesnių.
Antra, paaiškėjo, kad kuo vyresni žmonės tampa, tuo laimingesni, jų manymu, jie buvo būdami dvidešimtmečiai, ir tai vienodai būdinga tiek vyrams, tiek moterims. O mažiausiai balų “laimės skalėje” gavo paauglystės pradžia ir senatvė.