Pasitikėjimas: kaip išmokyti vaiką kalbėti apie savo problemas


pasitikejimas

Visi tėvai svajoja apie pasitikėjimo kupinus santykius su savo vaiku, tačiau kaip pasiekti tokią harmoniją? Kaip išmokyti pasidalinti savo patirtimi, jausmais ir baimėmis? Žinoma, nėra universalaus „recepto“, tačiau bendros psichologų rekomendacijos, atsižvelgiant į vaiko savybes, padės tėvams pasirinkti norimą ir tinkamą elgesio liniją.

Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikis mokosi pasaulio per suaugusiųjų suvokimą, emocijas ir visiškai jais pasitiki. Laikui bėgant vaiko socialinis ratas plečiasi, jis tampa savarankiškesnis ir nutolsta nuo artimųjų. Kartais mamos ir tėčiai taip įpranta prie visiškos vaiko globos, kad nepastebi, jog vaikas užaugo ir reikalauja kitokio požiūrio.

Infuzija į visuomenę reikalauja iš vaiko naujų įgūdžių – jis mokosi bendrauti, ginti savo nuomonę, bando analizuoti situacijas ir ieškoti sprendimų, mokosi kritikuoti ir atsakyti į komentarus. Šiems gana sudėtingiems procesams reikalinga suaugusio žmogaus, kuriuo jis pasitiki, pagalba. Labai svarbu, kad toks žmogus būtų vienas iš tėvų.

vaiką

Kaip sukurti pasitikėjimu grįstus santykius? Keletas patarimų

Ugdyti emocinį intelektą

Emocinis intelektas vaidina svarbų vaidmenį kuriant pasitikėjimo kupinus santykius – tai yra žmogaus sugebėjimas išreikšti savo emocijas, jas valdyti ir paveikti kitų jausmus. Išvystytas emocinis intelektas padės vaikui ne tik pasidalinti savo patirtimi ir jausmais su tėvais, išklausyti ir išgirsti, bet ir greitai prisitaikyti visuomenėje.

Vienas paprasčiausių būdų išmokyti vaiką atpažinti emocijas yra pasakyti jas garsiai. Bendraudami su vaiku pabandykite aptarti jausmus, kuriuos jis patiria tam tikroje situacijoje. Vaikas turi suprasti, kad natūralu išgyventi skirtingus jausmus – tiek teigiamus, tiek neigiamus. Ir šios neigiamos emocijos nepadaro žmogaus blogo. Normalu jausti pyktį, susierzinimą, neapykantą. Šie jausmai, vienokiu ar kitokiu laipsniu, būdingi visiems žmonėms. Jei veikiamas šių emocijų vaikas pradeda rodyti agresiją arba, priešingai, tampa užsidaręs, tuomet būtina aptarti situaciją: pasakyti, kad suprantate jo jausmus ir jų priežastis, kartu ieškoti problemos sprendimo būdo.

Papildyti pasitikėjimo banką

Lengviau kurti pasitikėjimo kupinus santykius jei prisiminsite apie „pasitikėjimo banką“. Pagrindinis jo principas yra paprastas: jei jūs gyrėte vaiką, suteikėte jam laimės, pasitikėjimas jumis padidės, o jei jį barėte už kokį nors poelgį, įžeidėte, nesupratote, jis sumažės. Jei norite, kad vaikas jumis pasitikėtų, išmokite girti, padėti, rečiau barti ir nuvertinti. Labai svarbu palaikyti vaiko interesus, padėti jam išbandyti save įvairiomis kryptimis.

Būtinai pakartokite tokias frazes savo vaikams kaip: „galite manimi pasitikėti“, „galite man papasakoti apie savo problemas“, „kartu mes galime įveikti sunkumus“, „mama ir tėtis yra tie žmonės, kurie visada ateis į pagalbą.“

Bendrauti

Patikimi santykiai grindžiami nuoširdžiu bendravimu. Tėvai turi dalyvauti vaiko gyvenime. Tai nėra įprasti klausimai, tokie kaip „kaip tu?“, Į kuriuos atsakymo nereikia. Būtina kalbėtis su vaiku temomis, kurios jam aktualios. Tai vienintelis būdas išsaugoti meilės ir supratimo giją. Nebijokite atverti savo jausmų vaikui, pasidalinti savo problemomis ir rūpesčiais, kad jis jaustų jūsų pasitikėjimą. Tai suteiks jam galimybę atsiverti. Patikimas bendravimas yra raktas sprendžiant daugelį problemų, susijusių su vaikais ir paaugliais.

Prašyti pagalbos

Tėvų prašymai, kad ir kaip būtų keista, priverčia vaiką pasijusti svarbiu, jie yra daug efektyvesni už užuominas, priekaištus ir nurodymus. Padėdamas vaikas jaučiasi reikalingas ir rūpestingas. Šiuo būdu sustiprinsite teisingą elgesio modelį vaiko mąstyme ir tai padės jums suartėti.

Visada būkite atsakingi už savo žodžius

Pasitikėjimas reiškia tikėjimą savimi ir tuo, ką darai ir sakai. Visada laikykitės pažadų. Negalima gąsdinti bausme dėl paklusnumo, tačiau jei perspėsite apie pasekmes, tada būkite pasirengę jas įgyvendinti. Nežadėk to, ko negali įvykdyti. Būk pavyzdys: laikykis žodžio.

Gerbkite

Nuoširdžiai gerbkite savo vaiką kaip asmenybę. Negalima jo „bausti“ už tai, kad jis turi savo nuomonę, net jei ji prieštarauja jūsų nuomonei.

Neįžeidinėkite. Nuoširdus pokalbis neturėtų būti panašus į moralizuojantį pokalbį. Išmokite klausytis vaiko kai jis dalijasi su jumis savo emocijomis ir išgyvenimais, nenutraukite jo.

Kas trukdo sukurti pasitikėjimo kupinus santykius?

Teismo baimė

Tėvų požiūris, kad „aš visada teisus“, lemia, kad vaikai nepasitiki suaugusiaisiais. Vaikas dažnai nesidalija savo problemomis ir rūpesčiais su tėvais, nes bijo, kad bus teisiamas ar baramas. Dėl to jis susidaro nuomonę, kad pasakoti tėvams apie savo jausmus neverta, nes nesulauks jokios pagalbos. Būtinai stebėkite savo reakciją kai vaikas jums ką nors pasakos, pasijuskite jo vietoje ir pagalvokite, kokią reakciją norėtumėte pamatyti.

Problemų nepaisymas

Mes, suaugusieji, vaikui dažnai sakome „nekreipk dėmesio“, „laikas pačiam išspręsti šias problemas“, „nebūk smulkmeniškas ir mokykis spręsti konfliktus“ ir pan. Mes net nebandome suprasti problemą, tačiau vaikui labai svarbu mūsų palaikymas.

Jei vaikas nesimoko gerai, tėvai su vaikais dažnai kalba tik apie mokyklą, tik apie pažymius. Tuo tarpu vaikai nori aptarti tai, kas nesusiję su mokykla, pavyzdžiui: pirmąją meilę, profesijos pasirinkimą, savo svajones ir kt. Pasistenkite įsigilinti į jo tikrąjį AŠ.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos