“Vyrai visada apgaudinėja”, “jei pavydi – reiškia, kad myli”, “laikrodis tiksi, iki 30-ies metų būtinai reikia susituokti”… Papildykite šį sąrašą patys. Visi gerai žinome įprastus teiginius, kurie mums neretai pateikiami kaip nekintamos tiesos. Tik ar verta jų klausyti, jei siekiame sukurti tvirtus ir laimingus santykius bei džiaugtis tokiu gyvenimu, kokio tikrai norime?
KAS YRA STEREOTIPAS?
Dažniausiai tai būna tam tikras vidutinis mąstymo būdas, tam tikra patirties forma, kitaip tariant, paruošti šablonai, nuostatos, kurios kažkaip veikia mūsų gyvenimą ir santykius.
Dauguma stereotipų susiformuoja auklėjimo ir bendravimo metu. Svarbu pažymėti, kad jie susiformavo iš vienos ar kitos tautos tradicijų, tikėjimo ir geografinės vietos. Taigi, mūsų protėvių ir tėvų naudoti santykių modeliai ne visada veikia šiuolaikiniame pasaulyje.
Stereotipai, kuriuos žmonės “tempia” su savimi, neleidžia susiformuoti unikaliam poros kitoniškumui, todėl tokie santykiai tampa juodai balti, tarsi be spalvų.
Kad geriau suprastumėte, kokius mąstymo modelius, nuostatas turite, užduokite sau šiuos tris klausimus:
- Ar mano santykiai panašūs į tėvų santykius?
Namų ūkio įsipareigojimai;
Dalijimasis finansais;
Atostogų organizavimas;
Konfliktų sprendimas;
Vaikų auginimas;
Laiko praleidimas kartu;
Rūpestis ir dėmesys, artumas;
Žodžiai ir pasisakymai.
Kaip jau rašiau, stereotipai taip pat susiformuoja auklėjimo metu, todėl svarbu suvokti, ką perėmėte iš savo šeimos ir kaip tai jums tinka arba netinka.
- Kokie stereotipai formuoja mano santykius, o kokie juos griauna?
- Kokius stereotipus aš įtraukiu į savo santykius – kurie iš jų yra naudingi ir stiprina santykius?
Atsakydami į šiuos paprastus klausimus pamatysite, kokie minčių modeliai yra įsitvirtinę jūsų gyvenime ir kokią įtaką jie jam daro. Taip galėsite valdyti savo požiūrį ir atsikratyti neigiamų pasekmių.
PASENĘ STEREOTIPAI
Toliau pateikiami stereotipų, kurie šiandieniniame pasaulyje yra nereikšmingi, pavyzdžiai:
- Vyrai yra nepastovūs!
Vyrauja nuomonė, kad vyrai iš prigimties yra poligamiški ir pasąmoningai siekia perduoti savo genus kuo daugiau palikuonių. Dėl to vyrai stereotipiškai suvokiami taip: “jie visi vienodi”, “visi vyrai nori tik vieno” ir “visi vyrai yra neištikimi”.
Tačiau, kaip parodė ne vienas sociologinis tyrimas, šiuolaikinio pasaulio vyrai turi kitokias vertybes ir reikšmes. Šiandien daugelis žmonių vis daugiau dėmesio skiria karjerai, savirealizacijai, efektyviam gyvenimo būdui ir tvirtai šeimyninei partnerystei.
Vyro ir moters partnerystė – tai dviejų savarankiškų žmonių, turinčių didelį atsakomybės jausmą, sąjunga, grindžiama abipuse pagarba ir bendrais gyvenimo tikslais.
Kiekvienas poros partneris remia tobulėjimo siekį ir padeda įgyvendinti idėjas. Stereotipinius socialinius ir vaidmeninius santykius keičia partnerystė. Tokiam santykių modeliui pritaria jaunoji karta, o vyresnioji, neretu atveju, jį smerkia. Svarbiausia suprasti, kas jums labiausiai tinka.
- Turime gyventi kartu dėl vaikų. Kad ir kas nutiktų, privalome išsaugoti šeimą!
Dažnai būna taip: žmonės supranta, kad jų jausmai ir susidomėjimas išblėso, liko tik abejingumas ir nusivylimas santuoka, bet jie priima sprendimą išsaugoti šeimą dėl vaikų. Kaip manote, kas tokios šeimos laukia po dešimties metų?
Tiesiog pagalvokite apie tai.
Jokių jausmų, jokio santykio, didėja nuoskauda, stiprėja agresija, gyvenimas bėga, vaikai užauga, palieka tėvų namus, o du žmonės, kurie iki tol nekentė vienas kito, lieka vieni su savo nelaimingais metais.
Baisi pabaiga, ar nemanote?
Be to, jie pradeda kaltinti vaikus, dėl kurių taip aukojosi. Nė vienas iš “ne šeimos” narių nebus laimingas. Rezultatas – iššvaistytas gyvenimas.
Todėl, jei nėra jokių galimybių išsaugoti santykius, svarbu apie tai kalbėti atvirai. Pasikalbėkite, priimkite sprendimą ir suteikite sau galimybę būti laimingam ir toliau gyventi dėl meilės, o ne iš pasiaukojimo!
- Psichologinis arba fizinis smurtas reiškia, kad partneris jus tikrai myli!
Tai absurdiškas, bet iki šiol ganėtinai gajus įsitikinimas. Nereta moteris vis dar mano, kad meilė – tai intensyvi emocija, kančia, skausmas, sielvartas, drama, kurioje daug jausmų ir visiškas susiliejimas su partneriu. Tačiau iš tikrųjų visi aprašyti dalykai yra tik… liga.
Po viso to seka nuvertinimas, troškimų slopinimas, kontrolė, įvairių formų smurtas, o tai savo ruožtu sukelia liūdnas pasekmes: tapatybės, savivertės praradimą, nepasitikėjimą savimi, depresiją ir kitas problemas.
Tikra meilė niekada neleistų jums įskaudinti mylimo žmogaus. Todėl bėkite nuo tokių partnerių ir nesižavėkite mitais apie karštą meilę.
- Turite susituokti ir susilaukti vaiko iki trisdešimties metų!
Vienas iš daugelio mūsų visuomenės stereotipų yra tas, kad kiekviena “normali” mergina, sulaukusi 25-28 metų, per kelerius metus turi ištekėti ir susilaukti kūdikio. Jei tai neįvyksta iki 30-ies metų, neretai moterys jaučiasi kažkuo netikusios, per prastos ir kt.
Kad ir kaip stengtumėmės perimti europietiškas tradicijas, pagal kurias moterys tuokiasi sulaukusios brandesnio amžiaus, po trisdešimties, turėdamos laiko įgyvendinti savo svajones ir tikslus, sukaupusios patirties ir žinių bagažą, patriarchalinis mentalitetas vienaip ar kitaip daro savo.
Taigi spaudimas iš išorės sukelia nepilnavertiškumo kompleksą, nepasitikėjimą savimi, kuris nepadeda žmogui būti laimingam, o veikiau stumia jį į depresiją ir neviltį.
Todėl svarbu suprasti, kad viskas gerai, kad tai jūsų gyvenimas ir tik jūs galite jį gyventi, rinktis tai, kas geriausia jums, o ne visuomenei.
Gebėjimas laiku atpažinti stereotipus santykiuose ir apskritai gyvenime, pastebėti neigiamus mąstymo modelius ir kritiškai juos vertinti yra bene geriausias dalykas, kurį galima rekomenduoti.
Analizuokite stereotipus, prieš “pasimatuodami” juos santykiuose su mylimu žmogumi, ir pasirinkite savo spalvingą jausmų, galimybių ir taisyklių paletę.