Kokio amžiaus turėtumėte susituokti, kad galėtumėte tikėtis kartu nugyventi daugelį laimingų metų? Atsakymas – šiame straipsnyje.
Sutuoktinių amžius ir skyrybų rizika
Siekdamas apskaičiuoti optimalų sutuoktinių santuokos sudarymo amžių (kuris šiuo atveju reiškia mažiausią skyrybų tikimybę), Jutos universiteto (JAV) sociologas Nichol Wolfinger išanalizavo Amerikos nacionalinio šeimos dinamikos tyrimo duomenis.
Analizė parodė įdomų dėsningumą: žmonėms, kurie susituokė būdami šiek tiek jaunesni arba šiek tiek vyresni nei 30 metų, skyrybų tikimybė buvo gerokai mažesnė nei tiems, kurie susituokė anksčiau arba vėliau. Šis dėsningumas išliko net ir atsižvelgus į lytį, etninę kilmę, tėvų šeimos struktūrą, amžių apklausos metu, išsilavinimo lygį, religinius įsitikinimus, ir gyvenamo miesto dydį.
Šį reiškinį galima paaiškinti keliais būdais. 28-32 metų amžiaus žmonės paprastai gana gerai geba suprasti, ar jie tikrai gali susigyventi ir sutarti su partneriu, priešingai nei jaunesni žmonės, kurie dažnai būna apakinti siautėjančių hormonų. Jie jau būna apsisprendę dėl karjeros pasirinkimo ir turėjo laiko “pasiekti” įvairias pareigas, jų finansinė padėtis, dažnu atveju, leidžia jei ne visiškai išlaikyti partnerį, tai bent jau paremti jį, jei reikia.
Kita vertus, jų pasaulėžiūra dar palyginti lanksti, jie gali sau leisti koreguoti savo gyvenimo būdą ir įpročius, jei to reikalauja gyvenimas santuokoje. Jie taip pat dažniausiai dar neturi “bagažo” buvusių sutuoktinių ir vaikų iš ankstesnių santuokų ar santykių.
“Galima daryti prielaidą, kad būtent tie žmonės, kurie neturi polinkio į sėkmingą santuokinį gyvenimą, atideda pirmosios santuokos sudarymą iki 32 metų ir ilgiau. Tas pats pasakytina ir apie jų potencialius partnerius”, – sako Nichol Wolfinger.
Tačiau ne visi sutinka su mokslininko išvadomis. Sociologas Philip Cohen iš Merilando universiteto (JAV), pasinaudojęs kito didelio sociologinio tyrimo duomenimis, padarė kitokias išvadas. Jis neneigia padidėjusios ankstyvų santuokų iširimo tikimybės, tačiau mano, kad išvados, jog vėlesniame amžiuje sudarytos santuokos dažniau baigiasi skyrybomis, yra nepagrįstos.
Cohen duomenimis, santuokos, sudarytos tarp 35-39 metų amžiaus žmonių, iš tiesų išyra šiek tiek dažniau (nors jei jos neišyra per pirmuosius 5 metus, vėliau skyrybų tikimybė nėra didesnė nei anksčiau sudarytų santuokų), tačiau šis skirtumas gana nežymus. Pagal šį modelį mažiausiai tikėtina, kad santuokos, sudarytos tarp 45-49 metų, baigsis skyrybomis. Cohen taip pat analizavo skyrybų ryšį su išsilavinimo lygiu ir nustatė, kad moterims, turinčioms bent bakalauro laipsnį, skyrybų tikimybė yra gerokai mažesnė. Pažymėtina, kad būtent jos dažniausiai pirmąją santuoką sudaro būdamos 27-33 metų amžiaus, todėl Nichol Wolfinger nustatytas poveikis gali būti labiau susijęs su išsilavinimu nei su amžiumi.