Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Tėvai ir vaikai: sudėtingas santykių modelis

Nemažai nuoskaudų ir emocinių skaudulių atsinešame iš vaikystės. Dažnai net ir suaugę mes kaltiname tėvus dėl savo nesėkmių. Manome, kad jie buvo per mažai mums atsidavę, per griežti ar tiesiog nejautėme jų visokeriopo palaikymo. Iš vaikystės atsineštas nuoskaudų bagažas nuodija jau suaugusių vaikų ir pagyvenusių tėvų santykius. Kaip tokiu atveju sukurti emociškai gerus santykius tarp tėvų ir vaikų?

mama ir dukra

Ar teisinga kaltinti tėvus dėl vaikystės problemų?

Kuo žmogus labiau nesubrendęs, tuo dažniau jis linkęs kaltinti savo vaikystę, o ypač tėvus, dėl nesėkmių dabartiniame gyvenimo etape. Kiekvienas iš mūsų turime vienokią ar kitokią praeitį, kuri neretai gali slėgti ar liūdinti. Vis tik, būtina suvokti, kad suaugęs žmogus turi gebėti blaiviai vertinti šiandieninius savo veiksmus ir jų pasekmes, prisiimti už juos visapusišką atsakomybę, o ne kaltinti praeitį, kuri nors ir labai svarbi, tačiau tikrai  nėra viską lemianti. Žinoma, praeities svarbos neįmanoma nuneigti, tačiau savo dabartį mes kuriame šiandien ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kokią mes ją susikursime.

Kaip vyksta asmenybės formavimasis?

Kai gimsta kūdikis, savaime suprantama, jis dar nėra visapusiškai emociškai susiformavęs.  Būtent vaiko aplinka formuoja jį kaip asmenybę. Deja, pasitaiko, kad tėvai nebūna pasirengę vaiko auginimui, todėl toks vaikas auga emociškai nebrandžioje aplinkoje, kuri neskatina jo pilnavertiško emocinio vystymosi. Žinoma, toks auklėjimo modelis, nemaža dalimi, atsiliepia vaiko ateičiai. Užaugęs toks žmogus, neretai, kenčia dėl nepakankamos savivertės, neigiamo požiūrio į aplinką, padidėjusio nerimo ar psichosomatinių sutrikimų.

Kas yra subrendusi asmenybė? Tai asmenybė, turinti savo nuomonę ir jaučianti savo vertę. Emociškai brandus žmogus nėra priklausomas nuo kitų žmonių išsakomos kritikos ar vertinimų, nes jis geba logiškai vertinti save ir save supančią situaciją. Subrendęs asmuo moka teisingai išreikšti savo emocinę būseną (pokalbiai, fizinė veikla ir kt.). Tuo tarpu psichologiškai nebrandus žmogus neigiamus jausmus perteikia įvairių priklausomybių apsuptyje: alkoholio ar nesveiko maisto vartojimas, bendravimas su neigiamą įtaką darančiais žmonėmis ir kt.

Emociškai brandus žmogus sugeba toleruoti skirtingo mąstymo žmones, nebando jų performuoti pagal savo suvokimo lygį ir pan. Be abejo, brandus žmogus geba spręsti savo problemas, nekaltina kitų, o pats siekia atrasti geriausią problemos sprendimo būdą. Brandi asmenybė sugeba užmegzti tvirtus ir nuoširdžius santykius su kitais žmonėmis, tame tarpe ir su tėvais (jei tai įmanoma).

Kaip sukurti emociškai gerus santykius tarp vaikų ir tėvų? 

Jei jums sunku bendrauti su savo tėvais, dėl praeities įvykių ar jų charakterių ypatybių, tuomet pasistenkite sukurti tam tikrą santykių sąveiką, kurioje galėtumėte bendrauti tokiose pozicijose, kurios jums būtų patogios. Pasirinkite bendravimo temas, kurios yra neutralaus pobūdžio. Jums nereikia būti „kibiru” į kurį nuolat pilamas negatyvas ar bloga nuotaika. Prisiminkite, kad jūs nesate atsakingas už tėvų emocinę būseną – suaugusieji ją formuoja patys. Nėra pateiktų nurodymų, kiek kartų per savaitę jūs turite paskambinti savo tėvams ar juos aplankyti. Darykite tai tiek, kiek jums to norisi ar manote esant reikalinga.

Kaip nepakartoti tėvų klaidų auginant savo vaikus?

Į šį klausimą turėtumėte rasti atsakymą dar prieš susilaukiant savo vaikų. Pabandykite nusistatyti tam tikras taisykles ar barjerus, kurių stengsitės neperžengti auginant savo vaikus. Vis tik, svarbu suvokti, kad tėvai, dažniausiai, savo vaikams nori tik pačio geriausio. Jei jaučiate nuoskaudas dėl savo tėvų elgesio, pagalvokite apie tai, kad gali būti, jog jūsų tėvai patys buvo taip pat auginami ir nežinojo kitokio bendravimo modelio.  Anksčiau nebuvo tiek daug informacijos apie auklėjimą, santykius šeimoje, nedaug kas apie tai kalbėjo, beveik niekas nesikreipė į psichoterapeutus – tai nebuvo priimtina.

Jei jūsų tėvai tokie, su kuriais labai sudėtinga bendrauti dėl įvairių priežasčių, jūs turite teisę su jais nebendrauti. Tačiau neauginkite savyje neigiamų emocijų, pykčio jų atžvilgiu, neeikvokite tam savo emocinių resursų. Norint to atsikratyti, stenkitės tobulinti save psichologiniame lygmenyje. Tai jums padės subręsti kaip emociškai stipriai asmenybei. 


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *