Beveik kiekvieną iš mūsų nuo vaikystės mokė, kad negalima “rėkti”, šokinėti iš džiaugsmo, per garsiai juoktis, verkti iš apmaudo. Tačiau mes negalime priversti savo emocijų išnykti. Jos lieka ir keršija mūsų kūnams už tai, kad jas slopiname. Apie kokias emocijas kalbame? Kaip bandymas jas nutildyti veikia mūsų sveikatą ir išvaizdą?
Užgniaužtos emocijos, kurios užstringa mūsų kūnuose
PYKTIS
Mūsų visuomenėje pyktis laikomas blogo auklėjimo požymiu. Dėl to norėdami išvengti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, nesutarimų šeimoje, ginčų su draugais ar atleidimo iš darbo, daugelis žmonių sulaiko savo pyktį ir nepasitenkinimą.
Atimdami iš savęs galimybę išsakyti savo nuomonę, mes nukreipiame savo emocijas į vidų. Tada žandikaulio raumenys įsitempia, o smegenys liepia įsitikinti, kad akimirkos įkarštyje neišsprūdo nė vienas papildomas žodis. Jei vaikystėje išsiugdėme įprotį slopinti pyktį, mūsų kūnas automatiškai reaguos net į menkiausią nepasitenkinimą ir mūsų žandikaulis ims “virpčioti”.
ĮNIRŠIS
Kai pykčio susikaupia per daug, jis virsta įniršiu. Tai iš tikrųjų yra nuostabi motyvacinė jėga, jei ji naudojama tinkamai. Tačiau, be abejo, jo slopinimas nieko gero neduoda.
Pirmiausia jis veikia sėdmenų raumenis. Jie yra labai stiprūs ir įdarbina mūsų kojas – žmogaus kūno pagrindą. Užgniaužtos emocijos sukelia apatinės nugaros dalies skausmą ir silpnumo jausmą kojose, todėl norėdami suvaldyti savo veiksmus, mes susikūpriname.
MEILĖ
Kai esame įsimylėję, norime apkabinti, paliesti, paglostyti ar apsaugoti meilės objektą. Pagrindinis instrumentas yra ranka. Tikima, kad rankos, plaštakos, pirštai yra pusiausvyros, gebėjimo duoti ir priimti saugykla.
Deja, dažnai sulaikome romantiškus jausmus net savo mylimiesiems. Dėl to gali išsivystyti apsauginis refleksas, nesąmoninga reakcija į kitus žmones – pradedame juos atstumti, ypač rankomis. Mes tarsi sakome “neliesk manęs”.
BAIMĖ
Baimę žmonės paprastai patiria dažniau nei džiaugsmą ar meilę. Ji slypi keliose kūno vietose, tačiau labiausiai pažeidžiamas kaklas. Nenuostabu, kad pirmoji kūno reakcija į išgąstį yra susitraukti ir patraukti galvą pečiais.
Daugelis tų, kurie ankstyvoje vaikystėje patyrė stiprią baimę, ir toliau gyvena su šiuo jausmu. Jų kaklo raumenys yra spazmuoti ir sutrumpėję. Kūne užblokuota baimė taip pat gali trukdyti mūsų saviugdai, karjeros augimui ir socialinei sėkmei.
APMAUDAS
Posakis “peilis į nugarą” gerai apibūdina aštraus apmaudo jausmą dėl išdavystės. Šią emociją sugeria viršutinės nugaros dalies raumenys – tarp menčių jaučiamas skausmas ir šaltis.
Tačiau tai nereiškia, kad apatinė nugaros dalis visiškai nekenčia. Apatinė nugaros dalis sugeria visas emocijas, susijusias su slegiančia našta, priverstiniais įsipareigojimais, desperatišku pasiaukojimu ir pasipiktinimu gyvenimu bei likimu. Dėl šios įtampos jaučiame skausmus, sutrinka laikysena.
Bet kokie raumenų suspaudimai sukelia juntamą diskomfortą, pervargimo ir įsitempimo jausmą. Atsikratę šių blokų, galime išmokti konstruktyviai nukreipti savo jausmus, užuot juos slopinę. Emocijos turi didelį potencialą. Jei neužgesinsite jų savo kūne, harmonija jūsų jausmuose ir veiksmuose gali pakeisti jūsų gyvenimą į gerąją pusę.
Taip pat skaitykite: