Pasirodo, kad oksitocinas, meilės hormonas, ateityje gali padėti atkurti atmintį sergant Alzheimerio liga. Įdomu? Apie tai plačiau šiame straipsnyje.
KAIP OKSITOCINAS GALI PADĖTI?
Tokijo mokslo universiteto (Japonija) mokslininkai, kurių straipsnis paskelbtas žurnale „Neuropsychopharmacology Reports”, jau seniai tyrinėja oksitocino poveikį nervų sistemai.
Ankstesni eksperimentai su laboratorinėmis pelėmis parodė, kad šis hormonas, kuriam žmonės, be kita ko, turėtų būti dėkingi už meilės jausmų atsiradimą, atlieka svarbų vaidmenį pažintinėje, t.y. protinėje, veikloje.
Mokslininkai ištyrė mirusių graužikų smegenų audinį ir nustatė, kad oksitocinas gali atkurti sinapsines neuronų jungtis, kurios buvo pažeistos smegenyse susikaupus toksiškam beta amiloido baltymui, kaip, pavyzdžiui, sergant Alzheimerio liga.
KAIP TAI VEIKIA ATMINTĮ?
Naujajame tyrime profesorius Akyoshi Saito su kolegomis nusprendė patikrinti, ar oksitocinas gali pakeisti atminties praradimą – labiausiai paplitusį Alzheimerio ligos simptomą. Tai darydami mokslininkai susidūrė su problema, kaip saugiai ir veiksmingai tiekti hormoną į gyvų pelių, kurioms dirbtinai sukelti Alzheimerio ligos simptomai, smegenis.
Problema ta, kad oksitocinas nelengvai peržengia kraujo-smegenų barjerą – natūralią membraną, skiriančią pažeidžiamą smegenų audinį nuo kraujo, kuris gali pernešti toksinus.
Tyrėjai išbandė du metodus – švirkšti hormoną tiesiai į smegenis, kuris yra veiksmingas, bet labai rizikingas ir net pavojingas gyvybei, ir švirkšti oksitociną į nosį, kuris yra nepalyginamai saugesnis. Kartu mokslininkai specialiai modifikavo oksitocino molekules, kad pagerintų hormono skverbimosi iš nosies ertmės į smegenis procesą.
Eksperimentai parodė, kad oksitocinas padeda atkurti pelių atmintį, o purškiamas hormonas veikia ne ką prasčiau nei injekcijos į smegenis.
Nors dar reikia atlikti daug tyrimų, Akyoshi Saito ir jo kolegų teigimu, modifikuoto oksitocino purškalo naudojimas galėtų būti veiksmingas ir saugus Alzheimerio ligos gydymo būdas.