Žmonės randa draugus pagal kvapą: neįprastas Izraelio mokslininkų tyrimas


Draugai

Nauji pažįstami, kurių kvapas panašus į mūsų, sukelia nesąmoningą simpatiją.

Kvapas vaidina daug svarbesnį vaidmenį socialiniuose santykiuose, nei manyta anksčiau. Tokią išvadą padarė Veizmann mokslo instituto (Izraelis) mokslininkai, kurių straipsnis paskelbtas žurnale “Science Advances”.

Yra žinoma, kad sausumos žinduoliai, pavyzdžiui, šunys, pagal uostinėjimo rezultatus sprendžia, ar nepažįstamas jų rūšies atstovas yra draugas, ar priešas. Inbal Ravrebi ir jos kolegos iš smegenų tyrimų laboratorijos teigia, kad žmonės elgiasi panašiai, tačiau “uostinėjimo” procesas yra nesąmoningas.

Tyrimai rodo, kad žmonės nuolat jaučia savo ir kitų žmonių kvapus patys to nesuvokdami. Taip pat įrodyta, kad žmonės linkę draugauti su žmonėmis, kurie panašūs į juos savo išvaizda, kilme, vertybėmis ir net smegenų veiklos pobūdžiu. Pagal Ravrebi hipotezę žmonės, instinktyviai uostinėdami save ir kitus, pasąmoningai lygina kvapus ir dėl to linksta prie naujų pažįstamų, kurių kvapas panašus į jų pačių.

Draugai suteikia laimes

Siekdami patvirtinti šios hipotezės pagrįstumą, mokslininkai tyrimui atrinko 20 porų artimų tos pačios lyties draugų, neturinčių romantinių santykių, kurių draugystė užsimezgė beveik iš karto. Kadangi šie žmonės pradėjo jausti simpatiją vienas kitam pirmą kartą susitikę dar prieš tai, kai artimai susipažino, Ravrebi ir jos kolegos spėliojo, kad fiziologija, ypač kūno kvapas, gali būti traukos pagrindas.

Tyrėjai surinko kiekvieno iš draugų kvapų mėginius ir atliko dvi eksperimentų serijas, lygindami šiuos mėginius su atsitiktinai parinktų žmonių porų kvapų mėginiais. Kvapams analizuoti buvo naudojamas elektroninis dujų analizatorius (“eNose”), kuris parodė, kad artimų draugų kūno kvapai cheminiu požiūriu buvo daug panašesni nei atsitiktinių porų. Remdamiesi “eNose” gautais duomenimis, tyrėjai net 71 proc. tikslumu pagal kvapą galėjo nuspėti, kurie nepažįstamieji po susitikimo taps draugais.

“eNose” gauti rezultatai taip pat buvo patvirtinti atliekant eksperimentus su savanoriais, kurių buvo paprašyta užuosti artimų draugų ir atsitiktinių žmonių kūno kvapų pavyzdžius, siekiant išsiaiškinti, ar tokia subtili cheminė analizė yra prieinama žmogaus suvokimui. Paaiškėjo, kad žmonėms ši užduotis sekėsi gana sėkmingai – jie taip pat sugebėjo nustatyti, kad artimi draugai kvepia panašiai.

Žinoma, kad kūno kvapas atspindi žmogaus genetinį profilį, ypač jo imuninės sistemos genetiką. Štai kodėl kvapas vaidina svarbų vaidmenį lytinėje atrankoje – vyrus ir moteris nesąmoningai traukia priešingos lyties atstovai, kurių kvapas skiriasi nuo jų pačių kvapo, t.y.: jie yra genetiškai pranašesni už juos, o tai padidina galimybes susilaukti gyvybingų palikuonių. O štai draugystei žmonės nesąmoningai ieško į juos genetiškai panašių žmonių – kvapas jiems padeda, kaip ir renkantis seksualinį partnerį, – aiškino Ravrebi.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos