Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Euras susilpnėjo, jis taps pigesnis nei JAV doleris? Ar Lietuvai ir visai Europai verta sunerimti?

4 min. skaitymo

2025-ieji prasidėjo su trenksmu – euras ritasi žemyn, artėdamas prie pavojingos ribos. Vos per kelias savaites jis nusmuko 0,4 proc. dolerio atžvilgiu, o bendras nuosmukis po JAV prezidento rinkimų siekia net 2,6 proc.! Šiuo metu už vieną eurą tegausite 1,03 dolerio.

Ekspertai skambina varpais – euro ir dolerio paritetas jau čia pat! Jei tendencijos nesikeis, šių valiutų vertės susilygins jau sausio pabaigoje, iš karto po naujojo JAV prezidento inauguracijos. Ką tai reiškia mums? Brangstantį importą, augančias kainas, nestabilias finansų rinkas. Ar Lietuva pasiruošusi tokiai ekonominei suirutei?

Tai tik ledkalnio viršūnė

Silpstantis euras signalizuoja apie gilesnes problemas – Europos ekonomikos sulėtėjimą, politinį netikrumą ir didėjančią priklausomybę nuo JAV. Ar Europa sugebės atsilaikyti prieš šią audringą finansinę bangą? Ar laukia mus naujas ekonominės krizės etapas? 2025-ieji žada būti neramūs ir kupini netikėtumų.

Tokią situaciją lemia keli svarbūs veiksniai, kurių poveikis bus jaučiamas ir toliau. Pirma – stiprus JAV ekonomikos ciklas ir išankstiniai indikatoriai, kad JAV yra ant dar vienos infliacijos bangos. Šį faktą puikiai atspindi naujausios rinkų prognozės dėl JAV bazinių palūkanų perspektyvų: rinka mano, kad iki 2025 m. birželio JAV centrinis bankas (FED) bazines palūkanas sumažins vos vieną kartą.

JAV ekonomikos ciklas yra pernelyg stiprus tam, kad FED imtųsi didelių palūkanų karpymų. Aukštos JAV bazinės palūkanos ir rinkų numatomas tolesnis palūkanų karpymas euro zonoje (3,5 karto iki birželio) atitinkamai skatina kapitalą plaukti į JAV, nes aukštos bazinės palūkanos leidžia investuotojams uždirbti daugiau, bei mažina euro vertę dolerio atžvilgiu.

Antra – Donaldo Trumpo pergalė kelia dvi rizikas

Importo tarifų prieš ES prekes galimybę ir JAV administracijos norą išnaudoti tarifus kaip instrumentą verslų persikėlimui į JAV, kas leistų Europos įmonėms išvengti tarifų. D. Trumpo inauguracija įvyks sausio 20 d., o iš karto po jos naujasis prezidentas ir jo administracija turėtų paskelbti aiškesnes gaires dėl tarifų politikos. Tai – papildoma motyvacija investuotojams išeiti iš euro zonos ir savo kapitalą nukreipti į JAV, nes importo tarifai ir Europos verslų persikėlimas į JAV kelia riziką euro zonos ekonomikai likti silpnai, o tai vers ECB toliau karpyti palūkanas arba imtis kitų skatinimo veiksmų.

Taigi, praktiškai visi ženklai rodo, kad netrukus euro kursas JAV dolerio atžvilgiu dar labiau nukris ir pasieks paritetą. Jei tai įvyks, tai bus pirmas euro ir JAV dolerio kurso paritetas nuo 2022 m. spalio. Vis dėlto, nemanau, kad galime tikėtis ženklaus euro nuvertėjimo. Paprastai eurui ir doleriui pasiekus paritetą, toliau euro kuras krenta labai nežymiai, pavyzdžiui, 2022 m. spalį šių valiutų kursas nukrito iki 0,97.

JAV doleris

Kita vertus, pasiekus paritetą nereikėtų tikėtis ir euro sustiprėjimo dolerio atžvilgiu. Svarbus ne pats faktas, kad euro ir dolerio kursai pasieks paritetą, bet tai, kad šį kartą euro silpnumas gali užsitęsti dėl aukščiau minėtų priežasčių – euras yra pasmerktas kurį laiką likti žemame lygyje prieš dolerį.

Sunku pasakyti, kaip žemas euro kursas paveiks euro zonos ekonomiką, nes tai atneš ir teigiamų, ir neigiamų naujienų. Žemas euro kursas yra naudingas euro zonos eksportuotojams, pavyzdžiui, eksportuojantiems į JAV, nes nusilpęs euras kompensuos dalį neigiamos importo tarifų įtakos. Euro zonos ekonomika yra stipriai priklausoma nuo eksporto, todėl žemas euro kursas yra naudingas ir turizmui, pritraukiant daugiau JAV turistų į Europą, kas vėlgi yra naudinga euro zonos ekonomikos ciklui.

Neigiamas aspektas – infliacijos rizika, nes į euro zoną iš kitų ne euro zonos valstybių importuojamos prekės tampa santykinai brangesnės, o tai yra infliaciją palaikantis veiksnys. Pingantis euras gali pakenkti euro zonos įmonėms, kurių veikla priklauso nuo importuojamų žaliavų ar komponentų. Brangstant žaliavoms ir komponentams, atitinkamai gali mažėti euro zonos įmonių pelno maržos tiek euro zonos rinkose, tiek ir eksporto rinkose.

Šaltinis: Elta

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus