Praėjusių metų pabaigoje aptiktas asteroidas 2024 YR4 gali susidurti su Žeme 2032 m. Mokslininkų skaičiavimais, jis gali būti nuo 40 iki net 100 metrų dydžio. Mokslininkai nurodo vietas, į kurias objektas galėtų atsitrenkti.
Asteroidas 2024 YR4 , kuris šiuo metu kelia didelį susidomėjimą, pirmą kartą buvo pastebėtas praėjusių metų pabaigoje. Nors šiuo metu jis tolsta nuo Žemės, jo trajektorija dėl Saulės gravitacinės traukos gali pasikeisti ir jis gali susidurti su mūsų planeta.
Kaip nurodo ladbible.com, apskaičiuota, kad asteroido YR4 skersmuo yra nuo 40 iki 100 metrų, taigi jis yra tris kartus didesnis už 2013 m. Rusijoje nukritusį Čeliabinsko meteoritą. NASA svetainėje „Eyes on Asteroids“ paskelbė asteroido vizualizaciją. Nors jis atrodo labiau panašus į nepastebimą pilką akmenėlį, jis kelia mums rimtą grėsmę.
Mokslininkai prognozuoja, kad susidūrimas su Žeme gali įvykti 2032 m. gruodžio 22 d. Tačiau tokio įvykio tikimybė yra tik 2,3 proc., o tai reiškia, kad yra 98 proc. tikimybė, jog susidūrimas neįvyks. Nepaisant to, mokslininkai nustatė galimas asteroido susidūrimo vietas. Tokios šalys kaip Indija, Pakistanas, Bangladešas, Etiopija, Sudanas, Nigerija, Venesuela, Kolumbija ir Ekvadoras yra pavojaus zonoje.
Nors asteroidas nekelia grėsmės gyvybei visai planetai, jis vis tiek gali padaryti nemažai žalos. Apskaičiuota, kad asteroido 2024 YR4 smūgis į Žemę išlaisvintų 8 megatonų energiją, t. y. daugiau nei 500 kartų didesnę nei ant Hirosimos numesta atominė bomba.
NASA žino apie asteroido smūgio pavojų ir yra parengusi gynybos procedūras. Daktaras Kelly Fastas iš NASA, kurį cituoja ladbible.com, aiškina, kad „asteroido susidūrimas yra vienintelė stichinė nelaimė, kurios galime išvengti“. Agentūra remia projektus, skirtus asteroidams atrasti ir jų orbitoms apskaičiuoti prieš kelerius metus, todėl turime laiko imtis veiksmų.
2022 m. NASA eksperimentavo su asteroido pagavimo misija, o tai rodo, kad agentūra yra pasirengusi įvairiems scenarijams. Tačiau jei visi metodai nepavyktų, 2024 m. YR4 gali atsitrenkti į Žemę 17 km/s greičiu , o tai sukeltų didelę vietinę, bet ne pasaulinę žalą.
Asteroidas 2024 YR4 tebėra mokslinių tyrimų ir stebėsenos objektas, o mokslininkai visame pasaulyje stengiasi sumažinti galimo pavojaus mūsų planetai riziką.
Šaltinis: o2.pl
Iki 2032 jau nebus į ką atsitrenkti