Erkių sezonas prasideda nutirpus sniegui ir oro temperatūrai viršijus +3-5 °C. Paprastai pagrindinis sezonas trunka nuo balandžio pradžios iki spalio pabaigos, tačiau esant palankioms oro sąlygoms gali būti ilgesnis – prasidėti anksčiau ir trukti ilgiau. Todėl svarbu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito jau dabar, kad organizmas spėtų suformuoti apsaugą nuo ligos iki erkių sezono pradžios.
Epidemiologai primena, kad skiepai apsaugo tik nuo erkinio encefalito, o ne nuo kitų erkių platinamų ligų, tokių kaip Laimo liga ir erlichiozė. Todėl eidami į parką, mišką ar pievas būkite atsargūs, dėvėkite tinkamus drabužius, kad sumažintumėte erkių patekimo ant kūno riziką, ir naudokite erkes atbaidančias priemones. Vaikščiodami periodiškai tikrinkite savo ir vaikų drabužius (dažniausiai kulkšnių srityje), ar ant jų nėra erkių. Tai reikėtų daryti ir grįžus iš pasivaikščiojimo. Taip pat reikėtų tikrinti naminius gyvūnus.
Erkės paplitusios visoje Lietuvoje, tiek kaimo, tiek miesto vietovėse. Šiems voragyviams tinkamiausia drėgna, saulės nekaitinama buveinė, todėl gausiausia jų yra lapuočių miškuose. Daugiausia erkių aptinkama tose teritorijose, kur gausu laukinių gyvūnų – nuolatinių jų maitintojų. Erkės sutinkamos miško takelių pakraščiuose, tankiuose brūzgynuose: avietynuose, alksnynuose, riešutynuose, miško jaunuolyne, parkuose, kur vešli žolė. Išskirti konkrečios apskrities, kurioje yra didesnė tikimybė užsikrėsti, negalėčiau. Pastaraisiais metais daugiausia erkių platinamų ligų atvejų užregistruojama Vilniaus, Kauno, Utenos apskrityse.
Kur pasiskiepyti?
Suraskite artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito: erkes.lt/kur-skiepytis