Praėjusią naktį, kai visi jau buvo sumigę, o Vievio apylinkėse viešpatavo tyla, danguje įvyko kažkas ypatingo. Alvydas Klimavičius, vienas iš „Orų entuziastų”, 2025 m. balandžio 21 d. 00:18 val. užfiksavo įspūdingą reginį – ryškų žalios spalvos žybtelėjimą, kuris sužibo šiaurės vakarų kryptimi. Šis neįprastas dangaus svečias paliko tokį įspūdį, kad net Alvydo šunys pradėjo loti!
Tai buvo tik pradžia to, kas mūsų laukia ateinančią naktį. Jei nemiegosite naktį iš balandžio 21 į 22 d. ir jei dangus bus giedras, jūs taip pat galite tapti panašaus reginio liudininkais. Tereikia ištrūkti iš miesto šviesos taršos gniaužtų.
Kalbame apie Lyridų meteorų lietų – astronominį reiškinį, kuris daugeliui jau pažįstamas kaip „krentančių žvaigždžių” lietus. Lyridai yra panašūs į rugpjūtį pasirodančius Perseįdus, tik nėra tokie gausūs.
Esu ne kartą stebėjęs šį reiškinį ir galiu pasidalinti savo patirtimi. Prisimenu, kaip prieš keletą metų su draugais važiavome už miesto vien dėl šio reginio. Tik apsiginklavę termosais su karšta arbata ir patogiais kilimėliais, įsitaisėme atviroje vietoje ir nukreipėme žvilgsnius į dangų. Nors oficialiai skelbiama, kad piko metu kas valandą galima išvysti 15-20 meteorų, realybėje skaičiai būna kuklesni. Tačiau tai nemažina reginio grožio.
Iš savo patirties galiu pasakyti – jei praleisit lauke bent 30-60 minučių žiūrėdami į dangų, bent kelis meteorus tikrai pamatysite. O jei labai pasiseks, galite išvysti ir įspūdingą bolidą – ypač ryškų meteorą, kaip tą, kurį užfiksavo Alvydas.
Meteorų stebėjimas turi savų paslapčių. Geriausiai juos stebėti toliau nuo miesto šviesų, kur dangus iš tiesų tampa juodas, o žvaigždės – ryškios. Taip pat verta žinoti, kad mūsų akys prie tamsos prisitaiko maždaug per 20 minučių, todėl neskubėkite nusivilti, jei iš karto nieko nepamatysite. Ir svarbiausia – susilaikykite nuo išmaniųjų telefonų ekranų, nes ryški šviesa iš naujo „atstatys” jūsų akių prisitaikymą prie tamsos.
Taigi, jei šiąnakt nesimiega – pasiimkite šiltą pledą, karštą gėrimą ir išvykite iš miesto. Žiūrėdami į žvaigždėtą dangų, galite ne tik pamatyti „krentančias žvaigždes”, bet ir patirti nepakartojamą ryšį su visata.