Finansų ministerijos parengti kai kurių mokesčių keitimai pagaliau buvo patvirtinti Vyriausybės. Suformuluoti pakeitimai perduoti Seimo nariams, kurie dėl pritarimo ar nepritarimo siūlymams galės apsispręsti iki liepos 1 dienos. Jeigu parlamentarai pritars mokesčių pertvarkai, ji įsigalios jau nuo ateinančių metų (2026 m. sausio 1 d.). Daugiausiai diskusijų sukėlęs nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimo klausimas perkeltas savivaldybėms – būtent nuo vietos politikų sprendimų priklausys, kiek gyventojai turės sumokėti už tai, kad valdo savo asmeninį nekilnojamąjį turtą.
Kaip bus skaičiuojamas NT mokestis?
Nepaisant didelio pasipriešinimo planuojamiems NT mokesčių pokyčiams, argumentuojant tuo, kad asmenys iš principo jau yra sumokėję daugybę mokesčių tam, kad galėtų įsigyti savo nekilnojamąjį turtą, Vyriausybė atsisakyti minties surinkti daugiau lėšų iš šio šaltinio neketina.
Tačiau ji pasirinko paprastesnį kelią ir mokesčio dydžio nustatymo atsakomybę perkėlė ant savivaldybių pečių. Dabar centrinė valdžia galės atremti kritikos bangas teigdama, kad mokestį nustatė savivaldos institucijos.
O čia prasideda įdomiausia dalis – jei savivaldybės spręs, kokius mokesčius taikyti, logiška būtų manyti, kad savivaldybės savo gyventojų labai nuskriausti nenorės. Juk sprendimą priėmusi valdžia, vienaip ar kitaip, paprastai tikisi toje valdžioje išlikti ilgiau nei vieną kadenciją. Tad arba mokesčiai bus minimalūs, kokie tik įmanomi, arba matysime, kaip greitai centrinė valdžia sugalvos baudas savivaldybėms, kurios nesurenka tiek lėšų, kiek tikėtasi.
O NT mokesčio apskaičiavimo sistema bus tokia: kiekviena savivaldybė galės pati nustatyti, kokia jūsų pirmojo būsto vertės dalis nebus apmokestinama.
Jei NT vertė viršys neapmokestinamąją dalį, perviršis bus apmokestintas nuo 0,1 proc. iki 1 proc. mokesčio tarifu.
Nustatydamos mokestį, savivaldybės turės atsižvelgti, kiek jūsų būstas vertas ir kokia jūsų finansinė bei socialinė padėtis (pvz., ar turite mažų pajamų, negalią ir pan.).
Jei jūsų pagrindinis būstas vertas iki 450 tūkst. eurų, mokestis bus perpus mažesnis, o šeimoms su trimis ar daugiau nepilnamečių vaikų arba auginančioms vaiką su negalia, mokestis sumažės dar labiau – 75 proc.
Tiesa, jei bus apskaičiuota, kad jūsų valdomo NT mokestis sieks iki 5 eurų, jo mokėti apskritai nereikės. Taigi, mažiausia NT mokesčio suma, kurią mokės asmuo, sieks 6 eurus per metus.
Jei turite daugiau kaip 1 NT objektą, mokėsite kur kas daugiau
Asmenims, kurie turi daugiau nei vieną nekilnojamojo turto objektą, mokesčio apskaičiavimas bus kitoks. Jei turite papildomą nekilnojamąjį turtą, kurio vertė iki 20 tūkst. eurų, jis apmokestinamas nebus.
Jei papildomo nekilnojamojo turto vertė didesnė, mokestis bus toks:
- Nuo 20 tūkst. iki 200 tūkst. eurų – 0,1 proc.
- Nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc.
- Nuo 400 tūkst. iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc.
- Virš 600 tūkst. eurų – 1 proc.
Verslui skirtas NT bus apmokestintas nuo 0,5 proc. iki 3 proc. Šio mokesčio dydį taip pat nuspręs savivaldybė. Apleistiems verslui skirtiems pastatams bus taikomas didesnis 4 proc. mokesčio tarifas.
Surinktos lėšos bus skiriamos į Gynybos fondą, į kurį, jei mokesčių pertvarkai bus pritarta, tikimasi surinkti apie 60 mln. eurų per metus.
Trys GPM dydžiai, kai kam tai bus pražūtis
Gyventojų pajamų mokestis (GPM), kitaip tariant, mokestis nuo algos ir kitų pajamų, bus trejopas, o jo dydis priklausys nuo asmens gaunamų metinių pajamų.
Jei per metus uždirbate iki maždaug 83 tūkst. eurų – mokėsite 20 proc. GPM.
Jei uždirbate nuo maždaug 83 tūkst. iki 138 tūkst. eurų – mokėsite 25 proc. siekiantį GPM.
Uždirbantieji daugiau kaip 138 tūkst. eurų per metus mokės net 32 proc. siekiantį GMP mokestį.
Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokoms, dividendams, pajamoms, pardavus akcijas ir pinigams, gautiems pasibaigus ar nutraukus gyvybės draudimo sutartį, išmokoms iš pensijų fondo bus taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Atsiras cukraus mokestis
Štai dar vienas įdomus pakeitimas mėgstantiems pajuokauti, kad Lietuvoje tuoj mokėsime ir už orą. Iki oro, tiesa, dar neprieita, bet atsiras taip vadinamas cukraus mokestis – akcizas saldiems gėrimams. Jis bus taikomas, jei gėrime yra pridėtinio cukraus (daugiau nei 2,5 gramo 100 ml) arba saldiklių.
Gėrimai su natūraliu cukrumi (pvz., natūralios sultys, pienas) nebus apmokestinami.
Mokesčio dydis priklausys nuo cukraus kiekio.
PVM mokesčio pakeitimai
Dėl šio mokesčio didėjimo smarkiai pabrangs šildymas, mat centralizuotam šildymui, karštam vandeniui ir malkoms PVM didės daugiau kaip du kartus – nuo dabar esančių 9 proc. iki 21 proc.
Viešbučių ir apgyvendinimo verslui, meno ir kultūros renginių organizatoriams bei keleivių pavėžėjimą teikiantiems teks arba susiveržti diržus, arba kelti kainas, nes PVM jiems didės nuo 9 iki 12 proc.
Tačiau bus sumažintas PVM knygoms ir kitiems neperiodiniams leidiniams.
Taip pat atsiranda naujas 10 proc. mokestis ne gyvybės draudimo sutartims, tarkime, kelionių, turto draudimui. Šis mokestis nebus taikomas automobilio privalomajam civilinės atsakomybės draudimui.
Čia gerovės valstybe kad tik žmogui būtų geriau gyventi algos bus nulis o dar sako kad Sibire buvo pragaras