„25 labiausiai nykstančios primatų rūšys 2023–2025 m.“ – taip pavadinta mokslininkų ataskaita, nurodanti labiausiai nykstančias mūsų giminaičių rūšis. Tai gana dramatiškas sąrašas, nes čia randame daug mums pažįstamų gyvūnų, be kurių sunku įsivaizduoti pasaulį.
Primatai yra žinduolių būrys, kuriam šiandien priklauso lemūrai ir aukštesnieji primatai, tarp kurių yra ilgakojai, Amerikos tritonai ir Senojo pasaulio beždžionės, įskaitant didžiąsias beždžiones. Turistai, lankantys daugelį Azijos šalių, gali padaryti išvadą, kad beždžionių pasaulyje, jei ne daugiau, tai tikrai netrūksta. Tačiau tai netiesa. Daugelis primatų rūšių yra nykstančios, netgi kritiškai nykstančios, ir jos yra tos, kurios yra paryškintos naujausiame sąraše.
Azijoje gausu nykstančių langūrų ir gibonų
Dauguma nykstančių primatų rūšių gyvena Azijoje. Tai visų pirma apima keletą langūrų rūšių, t. y. beždžionių, kurias žmonės mato retai. Šie gyvūnai yra slapti atogrąžų miškų ir subtropikų gyventojai. Jie neturi makakų įžūlumo ir visur esančio paplitimo. Daugelis jų atsidūrė pakraštyje ir aptinkami nedideliais kiekiais nedidelėje teritorijoje.
Į sąrašą įtrauktos tokios rūšys kaip Mentavajaus langūras, gyvenantis tik Mentavajaus salose ir keliose kaimyninėse salose netoli Sumatros. Ten taip pat galite rasti labai retą tamsiapilvį langūrą ir rudąją makaką – vieną iš nedaugelio nykstančių makakų. Kita vertus, saravakų langūras gyvena tik Borneo saloje, o juostinis langūras – pietinėje Malakos pusiasalio dalyje, įskaitant Singapūrą.
Į sąrašą taip pat įtrauktos langūro beždžionės, žinomos kaip lutungai, kurios taip pat yra labai slaptos. Tarp jų yra neseniai atrasti lutungai, tokie kaip Trachypithecus popa, Birmos miškuose žinomi tik nuo 2020 m. ir jau yra labai nykstantys. Panašus į baltagalvį lutungą iš Kat Ba salos Vietname. Mažytėje Vietnamo dalyje taip pat gyvena įtrauktas reliktinis gibonas. Taip pat ant išnykimo ribos yra Birmos ir Bangladešo hulokų gibonas.
Afrikoje taip pat turime didelių problemų. Auksapilvis mangabėjus iš Kongo širdies yra arti išnykimo ribos, kaip ir raudonpilviai beždžionės iš Benino, Togo ir Nigerijos vakarinėje žemyno dalyje, Nigerijos kolobai ir daugelis kitų beždžionių.
Amerikoje šis sąrašas kelia nerimą dėl tokių rūšių kaip vieniša titi iš Bolivijos, šviesiaplaukė titi, margasis tamarinas, geltongalvė vistiti, baltaveidė vorinė beždžionė ir šiaurinė muriki iš Brazilijos, geltonuodegė vilnonė beždžionė iš Peru, rudoji vorinė beždžionė iš Kolumbijos ir Venesuelos, tamsėjančioji vorinė beždžionė iš Panamos, Kolumbijos ir Ekvadoro, raudonnugarė voverinė beždžionė iš Kosta Rikos ir Panamos ir kitos.
Orangutanai ir gorilos yra ant iškritimo ribos
Primatai taip pat yra įtraukti į rimtai nykstančių rūšių sąrašą. Tai Tapanulio orangutanas, trečioji orangutanų rūšis, Azijoje atrasta tik 2017 m. Kiti du mums gerai pažįstami yra Sumatros orangutanas ir Borneo (Kalimanto) orangutanas.
Trečioji rūšis gyvena tik miško fragmentuose centriniuose, šiauriniuose ir pietiniuose Tapanulio rajonuose, į pietus nuo Tobos ežero Sumatroje. Be to, sąžiningumo dėlei reikėtų pažymėti, kad kiti du orangutanai taip pat turi CR statusą, t. y. yra kritiškai nykstantys, tačiau Tapanuli orangutano atveju situacija yra itin dramatiška.
Galiausiai, sąraše taip pat yra vakarinė gorila, kuri yra mažiausias žemumų gorilos porūšis. Prisiminkime, kad didžiausios pasaulio beždžionės yra dvi skirtingos rūšys, gyvenančios pusiaujo Afrikoje.
Kalnų gorila gyvena miškuose, apaugusiuose kalnais prie Ugandos, Ruandos ir Kongo Demokratinės Respublikos sienos. Žemumų gorila gyvena Afrikos teritorijose nuo Nigerijos iki Kongo ir Angolos. O vakarinė gorila yra jos porūšis, gyvenantis vakarų Kamerūne ir gretimoje pietrytinėje Nigerijos dalyje. Atrasta gana vėlai, ji laikoma itin nykstančia.
Pridėkite prie to lemūrų ir lorisų rūšių arealą, ir primatai yra vieni labiausiai nykstančių žinduolių pasaulyje. Mokslininkai nurodo buveinių nykimą ir medžioklę kaip pagrindines išnykimo priežastis. Vien Sumatroje palydoviniai duomenys rodo, kad žemumų miškai žemiau nei 500 metrų – pagrindinė vietinių orangutangų buveinė – nuo 1985 iki 2007 m. sumažėjo 60 procentų.
Plantacijų, tokių kaip aliejinių palmių, kirtimas jiems kelia didelę grėsmę. Taip pat medžiojamos beždžionės. Afrikoje ir Azijoje jie valgomi kaip delikatesas. Galiausiai, dėl klimato kaitos gyvūnai praranda savo maisto šaltinį, kuris daugiausia sudarytas iš vaisių ir medžių lapų.
Nuotraukos: Wikipedia.org
Šaltinis: zielona.interia.pl