Azijos tigrinis uodas (lot. Aedes albopictus) – uodas, galintis platinti tropinius virusus, tokius kaip Dengė ar Vakarų Nilo karštligė – sparčiai plinta Europoje. Pastaraisiais metais šios invazinės rūšies populiacija smarkiai išaugo ir Pietų Vokietijoje, tačiau tai ne pabaiga, uodai plinta toliau link Lenkijos.
Milijonas eurų – be rezultatų
Pasak Fürtho miesto (Vokietija) aplinkosaugos skyriaus vadovo Jürgeno Tölko, per pastaruosius kelerius metus miesto savivaldybė išleido apie milijoną eurų kovai su šiais vabzdžiais – vien 2024 m. išlaidos siekė 250 000 eurų. Tačiau net ir profesionalios kenkėjų kontrolės įmonės veiksmai nepadėjo – uodų vis tiek daugėja.
„Šie vabzdžiai jau per daug paplitę, ypač pietinėje dalyje, kur gausu sodų – tai puiki veisimosi terpė“, – teigia Tölk.
Gyventojai kviečiami naikinti veisimosi vietas
Efektyviausiu kovos būdu dabar laikoma veisimosi vietų pašalinimas, ir tai kiekvienas gali padaryti pats:
- uždengti lietaus vandens statines tankiu tinklu,
- ištuštinti stovinčio vandens indus – laistytuvus, kibirus, gėlių padėklus.
„Tai – paprasta ir nereikalauja miesto įsikišimo“, – sako Tölk.
Agresyvesni nei vietiniai uodai
Azijos tigriniai uodai skiriasi nuo įprastų uodų tuo, kad būna aktyvūs visą dieną, o ne tik vakarais. Be to, dėl klimato kaitos šiltėjantis klimatas joms labai palankus. Šie uodai ypač nereiklūs – veisiasi net mažiausiuose vandens telkiniuose: balose, gėrimų skardinėse ar kanalizacijoje.
Miestai mažina riziką viešosiose erdvėse
Fürtho miestas planuoja sutelkti dėmesį į uodų kontrolę viešose vietose – prie vaikų darželių, žaidimų aikštelių, senelių namų. Tam 2025 m. biudžete numatyta 120 000–130 000 eurų.
Pavojingas sveikatai, bet ne visada
Azijos tigriniai uodai – potencialiai pavojinga rūšis, tačiau, kaip teigia specialistas Henri Derschumas, kol kas infekcijų rizika nedidelė, nes virusai, kuriuos šie vabzdžiai gali platinti, dar nėra plačiai paplitę Vokietijoje.
„Kad virusas būtų perduotas, užkrėstas žmogus ar gyvūnas taip pat turi būti netoliese. Kol patys virusai ‘neperskris per Alpes’, įkandimas dažniausiai baigiasi tik niežuliu.“
Uodų stebėjimas ir kova kituose miestuose
- Miunchenas kasmet skiria 50 000 eurų kovai su tigriniais uodais. 2024 m. mieste aptikta 56 uodų pavyzdžiai, dar 14 – pranešė gyventojai.
- Vurzburgas taip pat patiria iššūkių – ten tigrinių uodų rasta Sanderau ir Unteres Frauenland rajonuose. Miestas deda pastangas informuoti gyventojus apie veisimosi vietų šalinimo svarbą.
- Pasak Bavarijos sveikatos ir maisto saugos tarnybos (LGL), pavieniai šios rūšies atvejai fiksuoti 14 kituose Bavarijos rajonuose.
Svarbiausia priemonė – bendradarbiavimas: tik pašalinus stovintį vandenį iš privačių sklypų ir balkonų bus įmanoma suvaldyti šių pavojingų vabzdžių plitimą. Savivaldybės vienos pačios to padaryti nepajėgs.
Šaltinis: br.de