Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Baudos pagal pajamas: ar Lietuvai metas įvesti teisingesnę sistemą?

4 min. skaitymo

Lietuvoje už kelių eismo taisyklių pažeidimus vairuotojai baudžiami fiksuotomis sumomis (pagal tam tikrą pažeidimą). Tačiau ar 60 eurų bauda už greičio viršijimą vienodai paveikia minimalų atlyginimą gaunantį asmenį ir aukštas pajamas turintį verslininką? Tikėtina, kad ne. Šiame kontekste vis dažniau diskutuojama apie baudas, pritaikytas pagal pažeidėjo pajamas, siekiant užtikrinti teisingesnę ir efektyvesnę sankcijų sistemą.

Pajamomis pagrįstos baudos: kaip tai veikia?

Pajamomis pagrįstos baudos, dar vadinamos „dienos baudomis“, yra sistema, kurioje baudos dydis nustatomas atsižvelgiant į pažeidimo sunkumą ir pažeidėjo pajamas. Pavyzdžiui, Suomijoje ši sistema veikia jau daugiau nei šimtmetį. Čia baudos apskaičiuojamos pagal pažeidėjo dienos pajamas, atėmus būtinąsias išlaidas, ir padauginus iš nustatyto dienų skaičiaus, priklausomai nuo pažeidimo sunkumo.

Tarptautinė praktika: kur tai taikoma?

Be Suomijos, pajamomis pagrįstos baudos taikomos ir kitose šalyse:

  • Švedija: Nuo 1931 m. taikoma dienos baudų sistema, tačiau su nustatyta maksimaliu baudos dydžiu, siekiant išvengti pernelyg didelių baudų turtingiems asmenims.
  • Vokietija: Nuo 1969 m. taikoma dienos baudų sistema baudžiamosiose bylose, tačiau administracinėse bylose, tokiose kaip kelių eismo pažeidimai, dažniausiai taikomos fiksuotos baudos.
  • Šveicarija: Nuo 2007 m. taikoma dienos baudų sistema, daugiausia siekiant pakeisti trumpalaikes laisvės atėmimo bausmes.
  • San Franciskas, JAV

    : 2025 m. pradėtas pilotinis projektas, kuriame baudos už greičio viršijimą nustatomos atsižvelgiant į pažeidėjo pajamas, siekiant užtikrinti teisingesnę sankcijų sistemą.

 

Argumentai už: teisingumas ir efektyvumas

1. Socialinis teisingumas: Fiksuotos baudos dažnai neproporcingai paveikia mažas pajamas turinčius asmenis, sukeldamos finansinių sunkumų. Pajamomis pagrįstos baudos užtikrina, kad sankcija būtų proporcinga pažeidėjo finansinėms galimybėms.

2. Efektyvesnė prevencija: Tyrimai rodo, kad didesnės baudos turtingiems asmenims gali turėti stipresnį atgrasomąjį poveikį. Pavyzdžiui, Suomijoje verslininkas buvo nubaustas 54 000 eurų bauda už greičio viršijimą, kas sukėlė didelį visuomenės dėmesį ir diskusijas apie teisingumą .

3. Mažesnė administracinė našta: Pajamomis pagrįstos baudos gali sumažinti bylų skaičių teismuose, nes pažeidėjai rečiau ginčija baudas, kurios yra proporcingos jų pajamoms.

 

Argumentai prieš: iššūkiai ir kritika

1. Privatumo klausimai: Norint nustatyti baudos dydį pagal pajamas, būtina gauti informaciją apie pažeidėjo finansinę padėtį, kas gali kelti privatumo ir duomenų apsaugos klausimus.

2. Administracinis sudėtingumas: Sistemos įdiegimas reikalauja papildomų resursų ir infrastruktūros, kad būtų galima tiksliai nustatyti pažeidėjo pajamas ir apskaičiuoti atitinkamą baudą.

3. Galimas nepasitenkinimas: Turtingesni asmenys gali jaustis diskriminuojami, nes už tą patį pažeidimą moka didesnes baudas nei mažas pajamas turintys asmenys.

 

Ar tai pasiteisintų Lietuvoje?

Lietuvoje, kur socialinė nelygybė vis dar yra aktuali problema, pajamomis pagrįstos baudos galėtų prisidėti prie teisingesnės sankcijų sistemos. Tačiau prieš įgyvendinant tokią sistemą, būtina:

  • Teisinė analizė: Įvertinti, ar tokia sistema atitiktų Lietuvos Konstituciją ir kitus teisės aktus.
  • Infrastruktūros parengimas: Sukurti mechanizmus, leidžiančius tiksliai nustatyti pažeidėjų pajamas ir apskaičiuoti baudas.
  • Viešosios nuomonės tyrimai: Įvertinti visuomenės požiūrį į tokią sistemą ir galimą jos priėmimą.

Pajamomis pagrįstos baudos gali būti veiksminga priemonė siekiant didesnio socialinio teisingumo ir efektyvesnės prevencijos. Tačiau jų įgyvendinimas reikalauja kruopštaus planavimo, teisinės analizės ir visuomenės informavimo. Lietuvai svarbu apsvarstyti šią galimybę, siekiant sukurti teisingesnę ir efektyvesnę sankcijų sistemą.

Šis straipsnis parengtas remiantis tarptautine praktika ir moksliniais tyrimais, siekiant suteikti išsamų supratimą apie pajamomis pagrįstų baudų sistemą ir jos galimą pritaikymą Lietuvoje.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Adomas Račkauskas – KAIPKADA.LT portalo straipsnių autorius ir ekspertas automobilių, technikos, transporto bei verslo srityse. Jo straipsniai padeda skaitytojams suprasti naujausias transporto tendencijas, technologinius sprendimus ir verslo strategijas.
guest
1 Komentaras
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Sarkazmasss
Sarkazmasss
prieš 1 mėnesį

O tai mano vairuotojas uz minimuma* vezios greitai o as be baudu? Nais! Ir dar bua panaudoti mokesciai nuo mazai uzdirbanciu?! Valiooo!