Netrukus euro zona gali išsiplėsti ir prisijungti 21-ąją narę. Bulgarija pareiškė, kad ji „gerai juda“ link prisijungimo prie valiutos sąjungos. Iki šiol kliūtys buvo per didelė infliacija ir politinės krizės rizika. Tačiau tai gali pasikeisti jau nuo 2026 m.
Norėdamos prisijungti prie euro zonos, ES valstybės narės turi įrodyti gebėjimą išlaikyti kainų stabilumą – jų vidutinis infliacijos lygis negali viršyti 1,5 procentinio punkto. trijų euro zonos šalių, kurių rodikliai mažiausi, vidurkis. 2024 m. šią sąlygą atitiko tik trys šalys: Airija (1 %), Italija (1,4 %) ir Liuksemburgas (1,6 %).
Be to, norintys prisijungti prie euro zonos, kandidatai turi atitikti ir kitus kriterijus. Tarp jų, be kita ko, yra: susiję su biudžeto deficitu, palūkanų normų stabilumu ir valiutos kurso stabilumu.
Ar Bulgarija taps 21-ąja euro zonos nare? 2026 metai yra realūs
Bulgarija yra pasirengusi prisijungti prie euro zonos , daugelį metų dedanti pastangas šia linkme. Kaip pranešė „Financial Times“, Sofijos vyriausybė mano, kad ji „pasiruošusi prisijungti prie euro zonos 2026 m.“. Pagrindinė priežastis – infliacijos sumažėjimas balandžio mėnesį iki 3,5 %. Valdantieji politikai tikisi, kad kitą savaitę Europos Komisija patvirtins, jog šalis atitinka bendrosios Europos valiutos įvedimo kriterijus.
Bulgarijos euro įvedimas buvo atidėtas praėjusiais metais. Visa tai dėl per didelės infliacijos ir dar vienos politinės krizės rizikos . Per mažiau nei ketverius metus parlamentas ten buvo išrinktas septynis kartus.
Bulgarų viltys netrukus prisijungti prie euro zonos nėra nepagrįstos. Antradienį Europos Komisija paskelbė, kad baigia vertinti Bulgarijos konvergenciją , t. y. sąlygas, kurias šalis turi atitikti, kad galėtų prisijungti prie euro zonos. Ataskaita šiuo klausimu turi būti priimta birželio pradžioje.
Pasak ministro pirmininko Roseno Želazkovo, jo šalis tikisi teigiamos ataskaitos. Tačiau ne visi politikai taip entuziastingai nusiteikę dėl bendros valiutos įvedim.
Bulgarijoje ginčas dėl euro ir kainų kilimo baimė
Nors šalies ministras pirmininkas tikina, kad valstybė garantuos Bulgarijos vartotojų saugumą „net ir po euro įvedimo “ , o kalbant apie planuojamus teisinius pakeitimus, „bulgarai galėtų būti ramūs dėl savo santaupų “, dalis politinės scenos šių raminančių patikinimų neįtikina.
Euro įvedimui priešinasi Bulgarijos prezidentas Rumenas Radevas ir kelios nacionalistinės partijos. Jie atvirai kritikuoja šią idėją ir kursto „ kainų šoko “ bei piliečių santaupų praradimo baimę.
Gegužės pradžioje valstybės vadovas paskelbė, kad nori surengti visos šalies referendumą, siekdamas atidėti šalies prisijungimą prie euro zonos . Radevo pareiškimas taip pat nebuvo entuziastingai sutiktas parlamente, kur dauguma Bulgarijos partijų pritaria euro įvedimui. Be to, Bulgarijos Konstitucinis Teismas anksčiau yra nusprendęs, kad toks balsavimas būtų antikonstitucinis.
Siekiant išvengti infliacijos, kilusios po demokratinės parlamentinės respublikos įkūrimo, Bulgarijos levas 1997 m. buvo susietas su Vokietijos marke, o po jo renominalizavimo 1999 m. – su euru. Bulgarija būtų 21-oji euro zonos narė ir antroji šalis po Kroatijos, prisijungusi prie euro zonos per pastarąjį dešimtmetį.
Šaltinis: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-kolejny-kraj-ue-gotowy-dolaczyc-do-strefy-euro-padla-data,nId,7973531