Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žmonija turės pamiršti 24 valandų dieną – mokslininkai patvirtino neįsivaizduojamą dalyką

3 min. skaitymo

Dienos trukmė Žemėje gali būti ne tokia pastovi, kaip mums įprasta manyti – šimtmečius gyvenome pagal 24 valandų ciklą, tačiau nauji tyrimai rodo, kad planetos sukimasis pamažu lėtėja ir tolimoje ateityje diena gali trukti 25 valandas, rašo „The Daily Galaxy“.

Ar tiesa, kad diena turi 24 valandas?

Tūkstančius metų žmonės laiką skaičiavo remdamiesi 24 valandų diena, pagrįsta saulėtekiu ir saulėlydžiu. Tačiau dienos trukmė nėra lygiai 24 valandos. Vadinamoji žvaigždinė diena – laikas, per kurį Žemė apsisuka aplink savo ašį, – trunka 23 valandas, 56 minutes ir 4 sekundes. Šį skirtumą kompensuoja laipsniškas Žemės skriejimas aplink Saulę.

Dabar pranešama, kad ši iš pažiūros stabili sistema keičiasi.

Žemės sukimosi greitis niekada nebuvo visiškai pastovus, o tokie veiksniai kaip gravitacinė sąveika, vidiniai planetos procesai ir atmosferos pokyčiai turi įtakos jos sukimosi greičiui.

Kodėl Žemė lėtėja?

Žemės sukimosi greitį veikia vidinių ir išorinių jėgų derinys. Svarbiausias veiksnys yra Mėnulio gravitacinė trauka, sukelianti potvynio ir atoslūgio jėgas.

Šios jėgos sukuria trintį, kuri lėtai, bet užtikrintai lėtina planetos sukimąsi.

Žemės viduje vykstantis masės persiskirstymas, įskaitant branduolio judėjimą ir ledynų tirpimą, taip pat turi įtakos sukimosi greičiui. Be to, Žemės ašies precesija – lėtas planetos posvyrio kitimas – turi įtakos, nors ir subtilesnės.

Smėlio laikrodis

Kaip atrodė Žemės diena

Prieš tūkstančius metų Žemė sukosi daug greičiau. Kai susiformavo Mėnulis, maždaug prieš 4,5 mlrd. metų, Žemės diena trukdavo tik apie 10 valandų. Laikui bėgant Mėnulio gravitacinė trauka sulėtino Žemės sukimąsi, ir dienos ėmė vis ilgėti. Žemės vystymosi pradžioje jos diena trukdavo 19-20 valandų.

Šis lėtėjimas vyko pastaruosius 600 milijonų metų ir nėra jokių požymių, kad jis galėtų sustoti. Dabartinė 24 valandų diena yra šio sudėtingo, nuolatinio proceso rezultatas.

Nauja laiko matavimo era

Naujo tyrimo duomenimis, ateityje Žemėje gali būti 25 valandų dienos. Mokslininkai pasitelkė lazerinius prietaisus, kurie gali neįtikėtinai tiksliai fiksuoti mažiausius planetos sukimosi pokyčius.

Jų prognozėmis, po 200 mln. metų dienos trukmė gali pailgėti net valanda.

Šis galimas perėjimas prie ilgesnių dienų kelia įdomių klausimų apie tai, kaip prisitaikys gyvybė Žemėje. Ar teks keisti laiko skaičiavimo sistemas? Kaip tai paveiks biologinius cirkadinius ritmus? Tokie pokyčiai gali iš esmės pakeisti žmonijos gyvenimo būdą.

Šaltinis: nra.lv

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Esu KAIPKADA.LT portalo redaktorius, rašantis apie naujienas, įvykius ir praktiškus patarimus. Mano tikslas – suteikti skaitytojams aktualią informaciją. Padedu atrasti naudingas žinias ir pasidalinti svarbiausiais įvykiais, kurie gali turėti įtakos mūsų gyvenimui.
guest
3 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Valdas
Valdas
prieš 1 mėnesį

Man jau senai tas klausimas nedavė ramybės. Aš vis nespėju atlikti visų dienos darbų. Dabar man aišku, visą laiką nuo mūsų slėpė valandą😄

Arvydas
Arvydas
prieš 1 mėnesį

MOKSLININKAI MUS KVAILINA.VIENI SAKO KAD MĖNULIS TOLSTA IR PARA ILGĖJA.O ŠIS STRAIPSNIS RAŠO KAD TRUMPĖJA.KURIA MELUOJA ? TAI PASTEBĖJAU DAUGELYJE MOKSLO ŠAKŲ. YPAČ ASTRONOMIJOJE.TEN FANTASTAI

Ttyggg
Ttyggg
prieš 1 mėnesį
Atsakinėti į  Arvydas

Taigi rašo, kad ilgėja, o ne trumpėja. Reikėtų išmokti matyti tai, kas parašyta, o ne tai, ką nori matyti parašyta.
Bet straipsnis apie pievas, kurios bus už 200mln metų.