Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kodėl gelsta svogūnų laiškai ir ką reikia daryti?

3 min. skaitymo

Gelstantys svogūnų laiškai – tai ne visada priežastis panikuoti. Kartais tai natūralus reiškinys, o kartais – ženklas, kad kažkas auginime daroma ne taip. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl taip nutinka ir kaip elgtis, kad išsaugotumėte sveiką ir gausią derlių.

Gelstantys laiškai – natūralu ar pavojinga?

Vėlyvą vasaros sezoną svogūnų (taip pat česnakų ar porų) laiškų geltonavimas ir vytimas – visiškai natūralus procesas. Tačiau jei tai vyksta per anksti arba staiga – verta suklusti. Tai gali būti ženklas, kad augalas kenčia dėl netinkamos priežiūros ar ligų.

Dažniausia priežastis – netinkamas laistymas

Jei svogūnų laiškai gelsta, o dirva atrodo sausa – tikėtina, kad augalas tiesiog „ištroškęs“. Svogūnai mėgsta drėgną, bet ne peršlapiusią dirvą.

Ką daryti?

Laistykite pagal sezoną:

  • Pirmoje vasaros pusėje – du kartus per savaitę;
  • Antroje pusėje – kartą per savaitę.

Vienam kvadratiniam metrui reikia 6–8 litrų vandens. Geriausia laistyti ryte, šiltu (18–25 °C) vandeniu tiesiai prie svogūnų kaklelio. Jei viršutinis dirvos sluoksnis išdžiūvęs, jį reikėtų atsargiai supurenti.

Trūksta maisto – gelsta nuo bado

Geltonavimas gali būti ir maistinių medžiagų trūkumo pasekmė, ypač azoto. Jeigu svogūnų laiškai trumpi, stori ir blyškiai gelsvi – tai vienas iš trūkumo požymių.

Kaip padėti?

Tręškite organiniais azoto šaltiniais – puikiai tiks srutų tirpalas su karbamidu. Receptas: į 10 litrų vandens įpilkite stiklinę puvinio ir šaukštą karbamido, palaikykite kelias dienas ir laistykite augalus.

Gamta ne visada gailestinga

Staigūs temperatūrų pokyčiai, ilgos sausros ar lietūs, neįprastai šaltos ar karštos vasaros – visa tai taip pat gali paskatinti laiškų geltonavimą. Deja, nėra tokių svogūnų veislių, kurios būtų visiškai atsparios gamtos išdaigoms.

Sprendimas:

Tiesiog stebėkite prognozes ir reaguokite: sausros metu gausiai laistykite, o per šalnas pridenkite augalus. Gamtos nevaldom, bet ją galima šiek tiek kompensuoti.

Ligos ir kenkėjai – tyliosios grėsmės

Apie konkrečius kenkėjus kalbėsime kitame straipsnyje, bet svarbu žinoti: kai kurios ligos ar kenkėjai išplitę stipriai – derlius gali būti prarastas per kelias dienas. Norint to išvengti, būtina prevencija.

Ką daryti profilaktiškai?

  • Prieš sodinimą svogūnėlius pamirkykite fungicido tirpale;
  • Apdorokite dirvą ir purkškite pasodintus svogūnus;
  • Mulčiuokite dirvą tinkamomis medžiagomis;
  • Laiku pašalinkite ligotus augalus.

Ir, žinoma, nepamirškite laistymo bei tręšimo režimo – tai svarbiausi gero derliaus garantai.

Gelstantys svogūnų laiškai – tai ne tik sezono pabaigos ženklas, bet ir signalas, kad reikia imtis veiksmų. Laiku atpažinę problemą ir pasirūpinę augalais, galite išsaugoti derlių ir išvengti nemalonių netekčių. Gera priežiūra visada atsiperka – tiek lysvėje, tiek lėkštėje.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Miglė Pociuvienė – sodininkystės, daržininkystės ir augalininkystės entuziastė, savo žinias ir patirtį kaupiu jau daugelį metų. Rašau straipsnius KAIPKADA.LT portalo skaitytojams ir padedu geriau suprasti augalų priežiūrą, derliaus auginimo subtilybes bei tvarios aplinkos kūrimą.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus