Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Iki 2035 m. pasikeis viskas: mokslo ir technologijų revoliucija ChatGPT kūrėjo akimis

Iki 2023 metų DI bus visai kitoks / Andrew Angelov / Shutterstock.com
4 min. skaitymo

Sam Altman, „OpenAI“ vadovas, prognozuoja, kad dėl dirbtinio intelekto (DI) pažangos ir mažėjančių jo kaštų, pasaulis jau netrukus žengs į atradimų erą. „Moksliniai tyrimai, kurie anksčiau trukdavo dešimtmečius, vyks per mėnesį.“

Samas Altmanas, „OpenAI“ generalinis direktorius ir ChatGPT kūrėjas, dalijasi savo vizija apie artimiausią dešimtmetį. Jo teigimu, pasaulis jau įžengė į esminį lūžio tašką – dirbtinis intelektas ne tik jau dabar kai kuriais aspektais pranoksta žmogų, bet ir netrukus pakeis tai, kaip žmonės dirba, kuria, atranda ir gyvena.

„ChatGPT jau pranoksta bet kurį žmogų“ – apie rytojaus technologijas

„Tam tikra prasme ChatGPT, kurį šiuo metu naudoja šimtai milijonų žmonių, jau yra galingesnis nei bet kuris kada nors gyvenęs žmogus“, – sako Altmanas.

Savo tinklaraštyje jis rašo, kad tokios sistemos kaip GPT-4 ir o3 jau egzistuoja ir yra reikšmingai pranašesnės nei žmonės daugelyje kognityvinių užduočių. Svarbiausias, sudėtingiausias mokslinis etapas – jų kūrimas – jau įveiktas. „Ateinantis dešimtmetis (2030-ieji) bus kitoks,“ – pažymi jis. „Dirbtinis intelektas ir energija taps be galo gausūs – o juk būtent jų trūkumas iki šiol ribojo žmonijos progresą.“

Revoliucinis šuolis: nuo žinių iki fizinio pasaulio

Altmano prognozės žada žaibiškus pokyčius:

  • Jau šiemet pasirodys pirmieji DI agentai, gebantys atlikti realų protinį darbą.
  • 2026 m. – galime tikėtis sistemų, sugebančių atrasti naujas, originalias idėjas (angl. novel insights).
  • 2027 m. – rinkoje masiškai pasirodys robotai, galintys atlikti konkrečias fizines užduotis.
  • 2030 m., palyginus su 2020-aisiais, produktyvumo skirtumas bus „stulbinantis“. Vienas žmogus su DI ir humanoidų pagalba galės nuveikti kelis kartus daugiau nei anksčiau.

Jau dabar, anot jo, mokslininkai dėl DI tampa 2–3 kartus produktyvesni. Dar daugiau – DI gali spartinti pačių dirbtinio intelekto sistemų kūrimą. „Esama DI naudojimas naujo DI kūrimui gali sutrumpinti tyrimus nuo dešimtmečių iki metų ar net mėnesio. Tai – ankstyva rekursinio tobulėjimo versija“, – rašo jis.

Robotai statantys robotus: naujas gamybos modelis

Altmanas įsitikinęs, kad automatikos proveržis apims ir robotų gamybą. Jo teigimu, „pirmąjį milijoną humanoidų galbūt teks surinkti tradiciniais metodais, tačiau tuomet jie patys galės perimti visą tiekimo grandinę – nuo žaliavų gavybos iki gamybos linijų valdymo ir naujų robotų konstravimo.“

Svarbiausia – atviri, saugūs ir prieinami sprendimai

Šią revoliuciją paskatins ir mažėjanti DI sistemų bei energijos kaina. Altmanas pabrėžia, kad automatizavus duomenų centrų statybą, DI naudojimo kaštai gali artėti prie elektros kainos lygio. Šiuo metu vienas užklausimas ChatGPT vidutiniškai sunaudoja apie 0,34 Wh (tiek, kiek orkaitė per 1 sekundę ar LED lemputė per kelias minutes) ir apie vieną penkioliktąją arbatinio šaukštelio vandens.

Iki 2035 m. – neįsivaizduojami atradimai

Altmanas neturi abejonių – iki 2035 m. pasaulis išvys mokslinius proveržius, kurių šiandien dar negalime net įsivaizduoti. Tai gali būti atradimai chemijos, fizikos, astronomijos, medžiagotyros ar net žmogaus smegenų ir kompiuterio sąsajos srityse.

„Vienais metais išspręsime aukštosios energijos fizikos problemas, o kitais pradėsime kosmoso kolonizaciją“, – sako jis.

Didžiausi iššūkiai: saugumas ir prieinamumas

Altmanas pažymi, kad esminiu iššūkiu taps suderinamumas (alignment) – užtikrinimas, kad DI veiktų pagal ilgalaikius žmonijos tikslus ir vertybes.

Kitas svarbus principas – platus prieinamumas. „Superintelektas turi būti pigus, plačiai prieinamas ir negali būti sutelktas vieno žmogaus, įmonės ar valstybės rankose,“ – tvirtina Altmanas. Jo įsitikinimu, tik decentralizuota DI užtikrins, kad niekas neįgytų dominuojančios galios pasaulyje.

Santrauka: Iki 2035-ųjų, anot S. Altmano, pasaulis patirs didžiausią šuolį žmonijos istorijoje – nuo mokslo pažangos iki gamybos ir kasdienio gyvenimo pertvarkos. DI taps ne tik mūsų pagalbininku, bet ir progresą varančiu varikliu. Svarbiausia – išlikti atsargiems ir užtikrinti, kad ši galia veiktų žmonijos labui.

Šaltinis: cyfrowa.rp.pl

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas / 5. Balsų skaičius:

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Sekti:
Donatas Varnas – KAIPKADA.LT portalo straipsnių autorius, besidomintis naujausiomis technologijomis, žiniatinklio tendencijomis ir dirbtinio intelekto pasauliu. Mano straipsniai padeda skaitytojams suprasti sudėtingas technologines naujoves, atrasti sprendimus ir neatsilikti nuo sparčiai besikeičiančio skaitmeninio pasaulio.
guest
0 Komentarai(ų)
Naujausi
Seniausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus