2025 m. simbolis pagal Rytų kalendorių yra žalioji medžio gyvatė. Kinijoje gyvatės vadinamos mažaisiais drakonais ir siejamos su išmintimi, elegancija ir transformacija.
Kokie bus Gyvatės metai
Gyvatės metai prasidės 2025 m. sausio 29 d. (trečiadienį) ir baigsis 2026 m. vasario 16 d. (pirmadienį). Kinų Naujųjų metų data kasmet keičiasi, bet visada būna nuo sausio 21 d. iki vasario 20 d.
Ankstesni Gyvatės metai:
- 1929;
- 1941;
- 1953;
- 1965;
- 1977;
- 1989;
- 2001;
- 2013.
Kinų kultūroje kiekvieni metai atitinka vieną iš 12 kinų zodiako ženklų, kuris siejamas su vienu iš penkių elementų: auksu, medžiu, vandeniu, ugnimi arba žeme. Iš viso gali būti 60 skirtingų kombinacijų, todėl visas ciklas atsinaujina kas 60 metų. Tarp kinų Zodiako ženklų Gyvatė užima šeštąją vietą, o 2025 m. jos ženklas bus siejamas su medžiu.
Senovėje buvo 12 valandų per parą (viena zodiako valanda lygi dviem astronominėms valandoms), kurių kiekviena atitiko vieną iš zodiako ženklų. Šeštoji valanda buvo vadinama „sy“ ir trukdavo nuo 9 iki 11 val. ryto, tuo metu išsisklaidydavo rūkas ir gyvatės išlįsdavo medžioti.
Kinų kultūroje gyvatės atvaizdas buvo vertinamas pagarbiai ir laikomas gamtos galios simboliu. Vienoje ankstyviausių mitologijos knygų „Shan hai jing“ („Kalnų ir jūrų knyga“) aprašomos kai kurios dievybės, kurios nešiojo žalios ir geltonos spalvos gyvates kaip ausų papuošalus. Kinų deivė Nyuwa, sukūrusi žmones iš molio, taip pat vaizduojama su gyvatės kūnu ir žmogaus galva.
Vienoje garsiausių Kinijos legendų „Bai She Zhuan“ („Baltosios gyvatės legenda“) pasakojama apie stebuklingosios gyvatės Bai Suzhen, virtusios mergaite, ir paprasto žmogaus Xu Xian meilę.
Kam seksis Gyvatės metais
Pagal kinų tradiciją Gyvatės metai pagal kinų horoskopą atneš sėkmę gimusiems Jaučio, Triušio, Ožkos, Beždžionės metais. Išmintingesni ir nuoseklesni metai turėtų būti Žiurkėms, Arkliams ir Drakonams.
Nesėkmingi metai bus gimusiems Gyvatės metais.
Ką gaminti Gyvatės metais
Kinų Naujaisiais metais įprasta gaminti patiekalus, kurie simbolizuoja sėkmę ir turi ypatingą reikšmę.
Naujųjų metų stalui patiekiama garuose virta žuvis. Žodis „žuvis“ kinų kalboje sutampa su žodžiu „perteklius“. Perteklius metų pabaigoje reiškia, kad kitais metais žmogus gali uždirbti daugiau.
Naujųjų metų dieną Kinijoje patiekiamas tofu.
Taip pat įprasta patiekti vištienos patiekalus, suktinukus, tangjuano, nian gao pyragėlius ir koldūnus.
Ką dovanoti Gyvatės metais
Kinų Naujųjų metų proga įprasta dovanoti raudonus vokus su pinigais. Gera dovana bus daiktai su gyvatės, metų simbolio, atvaizdu, taip pat arbata, gražūs indai ir saldumynai.
Kinų Naujųjų metų proga negalima dovanoti juodų ir baltų spalvų dovanų, piniginių, laikrodžių, veidrodėlių, batų. Kinai tiki, kad dovanodamas piniginę žmogus atiduoda savo turtus, veidrodis pritraukia vaiduoklius,.