Kas yra Talibanas?

Kas yra Talibanas

Kas yra Talibanas

Manoma, kad Afganistane iš viso yra nuo 30 000 iki 50 000 Talibano islamistų padalinių. Dauguma jų yra etniniai puštūnai. Pakistano Beludžistano provincijos sostinėje įsikūrusi pagrindinė Talibano politinė ir karinė institucija – Kvetos šura (Kvetos taryba). Šurą sudaro maždaug tuzinas politinių ir religinių veikėjų bei įtakingų karo vadų, kurių didžioji dauguma yra puštūnai. „Talibanas yra teroristinės organizacijos „al Qaeda” sąjungininkas ir „Islamo valstybės” priešininkas. Talibano deklaruojamas tikslas – išvaduoti šalį iš JAV ir NATO okupacijos. Savo ruožtu prezidento Ashrafo Ghani vyriausybė Kabule Talibaną laiko užsienio užpuolikų bendrininku.

Talibano taktika – ne kontroliuoti teritorijas, o rengti netikėtus išpuolius, puldinėti apskritis, miestus ir miestelius, kuo labiau sunaikinti jų infrastruktūrą ir pasitraukti į savo gyvenamąsias vietoves arba į kaimyninį Pakistaną. Talibanas plačiai naudoja savižudžius sprogdintojus, įskaitant specialiose stovyklose apmokytus vaikus ir paauglius.

Talibanas

Talibanas be mūšių užėmė paskutinį didelį miestą prieš žygį į Kabulą

Penktasis pagal dydį Afganistano miestas Džalalabadas yra kontroliuojamas Talibano. Vietos valdžios institucijos teigė, kad sprendimas buvo priimtas siekiant išvengti civilių aukų.

Antrasis šaltinis agentūrai „Reuters” sakė, kad Talibanas sutiko suteikti saugų koridorių, kuriuo vyriausybės pareigūnai ir saugumo pajėgos galėtų išvykti iš Džalalabado. Jis pridūrė, kad sprendimas pasiduoti miestui buvo priimtas siekiant išvengti „aukų ir sunaikinimo”.

Nangarharo provincijos įstatymų leidėjas Abrarullah Muradas naujienų agentūrai „The Associated Press” sakė, kad miestas buvo atiduotas Talibanui seniūnų sprendimu.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas socialiniame tinkle „Twitter” patvirtino, kad judėjimas užėmė Nangarharo sostinę. Jis teigė, kad gubernatorius, policijos viršininkas, žvalgybos centras ir visi jo padaliniai buvo kontroliuojami Talibano. „Be to, visi provincijoje esantys įrankiai, ginklai ir įranga pateko į modžahedų rankas”, – pridūrė jis.

Džalalabado miestas yra Afganistano rytuose, netoli sienos su Pakistanu. Tai buvo paskutinis didelis miestas, be Kabulo, kurį kontroliavo oficiali vyriausybė. Be to, užėmę miestą talibai turės tiesioginį kelią į sostinę, kuri yra maždaug už 150 km.

Išeiti iš mobilios versijos