Briuselyje – netikėtas posūkis. Europos Sąjunga skubia tvarka patvirtino CAFE reglamento pakeitimus, kurie sumažina leistinas benzininių ir dyzelinių automobilių CO₂ emisijas. Naujos taisyklės įsigalios 20 dienų po jų paskelbimo Oficialiajame ES žurnale.
ES patvirtino automobilių emisijų taisyklių pakeitimus
ES reglamentas CAFE (Clean Air For Europe – „Švarus oras Europai”) iki 2025 m. sausio 1 d. kėlė vairuotojų nerimą. Nuo šios datos CO₂ emisijų limitas sumažinamas nuo 120 g/km iki 93,6 g/km. Praktiškai nė vienas asmeninis degalinis automobilis, net hibridinis, šių reikalavimų neatitinka.
5 000 eurų bauda už degalinį automobilį? Nė vienas automobilis neatitinka standartų
„Jei viršysime CO₂ emisiją 1 g, už kiekvieną automobilį mokėsime 95 eurų baudą – sakė Toyotos Centrinės Europos prezidentas Jacek Pawlak. – Šeimos automobiliui su benzininiu varikliu, kuris šiandien išmeta apie 140–150 g CO₂, norma viršijama 55 g. Tai reiškia, kad nuo sausio 1 d. už tokį modelį gali būti skiriama 5 000 eurų bauda” – paaiškino vadovas.
Tačiau CAFE reglamentas nereikalauja, kad kiekvienas automobilis atitiktų normas – svarbu vidutinė emisija už visus parduotus automobilius. Todėl gamintojai ieško išeities: jei parduos du benzininius automobilius (140 g/km) ir vieną elektrinį (0 g/km), vidutinė emisija bus 93,3 g/km – norma neviršyta.
Kils kainos, bet tai dar ne pabaiga
Gamintojai, norėdami išvengti baudų, jau kėlė automobilių kainas. Taip pat dėl elektromobilių (HEV, PHEV) populiarėjimo iš rinkos dingo pigesnės variklių versijos, kurių nebuvo galima pritaikyti prie griežtesnių reikalavimų. Tuo tarpu visiškai elektriniai automobiliai masinės pardavimų skalės nesiekia.
Šis lėtėjimas sukėlė pesimizmą, kuris pasiekė ir Briuselį. Dėl to ES apsvarstė CO₂ emisijų limitų atžvilgiu lankstesnius sprendimus.
ES skubiai priėmė naujas CO₂ emisijų taisykles
ES patvirtino reglamento pakeitimus, leidžiančius automobilių gamintojams 2025–2027 m. laikytis ne metinių, o trijų metų vidutinių emisijų rodiklių. Tai reiškia, kad jei 2025 m. norma nebus pasiekta, gamintojai galės ją „padengti” per ateinančius dvejus metus.
Tegu tas briuselis ciuozia ant triju raidźiu,durnesniu parlamentaru tikriausiai niekur nera ir ko mes stojome i ta europa,kad klausyti ju kliedesiu. Anglai protingi,isstojo ir gerai padare,visiems jau laikas skirstytis,pazaide ir uzteks tu nesamoniu.
Lietuva nestojo į ES per dvi balsvimo dienas dar antros dienos 18 val. truko apie 30% balsų. Bet 20val. stebuklingai istojome.