Tarptautinė moters diena, kuri šiandien švenčiama kovo 8 d., pirmą kartą paminėta 1909 m. Tai proga išreikšti pagarbą, padėką ir pabrėžti moters vaidmenį visuomenėje. Ši šventė turi turtingą istoriją ir švenčiama daugelyje pasaulio šalių.
Tarptautinė moters diena – šventės ištakos
Pirmoji Tarptautinės moters dienos šventė buvo surengta 1909 m., bet ne kovo 8 d., o vasario 28-ąją. Būtent tada, kaip primena politologė Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska, Amerikos socialistų demokratų partija nusprendė švęsti Nacionalinę moterų dieną Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ji turėjo būti skirta pagerbti vietos tekstilininkių streiką, tačiau, kaip daro išvadą K. Leszczyńska-Wichmanowska, tai buvo „tik bandymas ideologizuoti“ šventę, kuri iš tikrųjų turėjo kitas, be to, dvi šaknis. Pirma, tai buvo atsakas į 1857 m. ir 1908 m. moterų eitynes, antra, tai buvo bandymas atkreipti vyrų dėmesį į tai, kad moterys dirba nesąžiningomis sąlygomis, be to, jos net neturi teisės balsuoti.
Praėjus penkiems mėnesiams po amerikiečių moterų pasisakė Europos moterys. Tai įvyko Kopenhagoje vykusioje Tarptautinėje socialistų moterų konferencijoje. Tuomet daugiau kaip šimtas įvairių organizacijų atstovių nutarė, kad kasmet bus švenčiama „ypatinga moterų diena“.
Tačiau Kopenhagos svarstymai nesibaigė konkrečios Moters dienos datos nustatymu. Tad iš kur atsirado Kovo 8-oji? Čia nuomonės išsiskyrė. Kai kurie, pavyzdžiui, italų mokslininkė Alessandra Gissi, mano, kad ši diena pirmą kartą buvo švenčiama 1914 m. Berlyne, nors „pati data, atrodo, buvo pasirinkta atsitiktinai“. Kitiems atrodo, kad šios datos sėkmė priklauso nuo Vladimiro Lenino, kuris, norėdamas paminėti moterų dalyvavimą Vasario revoliucijoje, įsteigė „proletarinę šventę, dirbančių moterų dieną, kurios pagrindinis šūkis buvo darbininkų susivienijimas“, rašo istorikė Beata Goworko-Składanek. Pagal Grigaliaus kalendorių Vasario revoliucijos pradžia buvo būtent kovo 8 d.
Tarptautinės moters dienos ištakos siekia XX amžiaus pradžią. Šventė kilusi iš rinkimų judėjimo ir moterų kovos už lygias teises. Pagrindiniai įvykiai, turėję įtakos jos įkūrimui:
✅ Niujorko moterų streikas (1908 m.) – moterys protestavo prieš prastas darbo sąlygas, mažus atlyginimus ir balsavimo teisių trūkumą.
✅ Pirmoji šventė JAV (1909 m.) – 1909 m. vasario 28 d. JAV buvo paminėta Nacionalinė moters diena , kurią įsteigė Amerikos socialistų partija.
✅ Tarptautinė moters diena (1910 m.) – konferencijoje Kopenhagoje vokiečių aktyvistė Clara Zetkin pasiūlė įvesti kasmetinę kovos už moterų teises šventę.
✅ Pirmoji Moters dienos šventė Europoje (1911 m.) – pirmąsias oficialias šventes surengė Austrija, Danija, Vokietija ir Šveicarija.
✅ JT pripažinimas (1977 m.) – Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė Tarptautinę moters dieną , pabrėždamos jos svarbą kovojant už moterų teises visame pasaulyje.
Kada Lietuvoje pradėta švęsti Moters diena?
Nepriklausomai nuo to, ar Moters dienos šventimas iš tiesų buvo susijęs su darbininkų demonstracijomis Petrograde, ar ne, būtent kovo 8 d. ši šventė pradėta švęsti įvairiose to meto šalyse. Lietuvoje savo dienos moterims teko laukti šiek tiek ilgiau, Lietuvoje Tarptautinė moters diena pirmą kartą švęsta 1914. Nuo 2000 yra atmintina diena.
Moters diena – tai ne tik gėlių ir dovanų šventė, bet ir pamąstymų apie moters vaidmenį visuomenėje akimirka. Jo istorija siekia daugiau nei 100 metų, o šventės įvairiose šalyse skiriasi. Tai puiki proga išreikšti dėkingumą, meilę ir pagarbą visoms moterims, kurios kiekvieną dieną daro pasaulį gražesnį .