Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Dekoratyviniai augalai

Dekoratyviniai augalai yra viena iš pagrindinių namo ar sodo kraštovaizdžio dizaino detalių. Jie auginami ne tiek praktiniais tikslais, kiek siekiant dekoruoti, puošti ir gražinti supančią aplinką.

Šiame straipsnyje mes išsamiai aprašysime įvairias augalų rūšis bei pasigėrėsime jų nuotraukomis. Galbūt tai įkvėps jus naujiems sumanymams jūsų kieme.

dekoratyviniai augalai 2

Dekoratyvinių augalų pasirinkimas

Ne vienas nuosavo kiemo savininkas svajoja apie amžinai žaliuojantį sodą, kuris džiugina savo spalvomis bet kuriuo metų laiku, tiek žiemą, tiek vasarą.

Net turėdami nedidelį žemės plotelį, galite sukurti jaukų kampelį šeimos poilsiui, jaukiems draugų pasibūvimams ar pan.

Dekoratyvinių augalų asortimentas yra pakankamai didelis, todėl galite juos pasirinkti atsižvelgiant į turimos teritorijos dydį, vyraujančią spalvinę gamą, jų atsparumą esamoms gamtinėms sąlygoms, supančią augmeniją bei, žinoma, į savo pageidavimus.

Dekoratyvinių augalų rūšys

Dekoratyviniai augalai, tai: krūmai, medžiai, daugiametės ar vienmetės gėlės ir žolės. Panagrinėkime kiekvieną rūšį išsamiau.

Krūmai ir medžiai

Pasodinus šiuos augalus, bet koks nuobodus ir pilkas žemės lopinėlis taps nuolatos žaliuojančia salele. Svarbiausia, renkantis augalus, yra apmąstyti, kokių gabaritų jie jums reikalingi; kaip jie atrodys vienoje ar kitoje vietoje; kaip norėtumėte juos komponuoti savo kieme; koks jų atsparumas įvairioms gamtinėms sąlygoms; kaip jie įsilies į bendrą gamtinį kraštovaizdį, esantį šalia jūsų sklypo.

Kaip žinote, medžiai bei krūmai gali būti tiek spygliuočiai, tiek ir lapuočiai. Ir vienų, ir kitų yra begalė rūšių, todėl pasirinkimas tikrai didelis. Patariame nebijoti juos derinti vienus su kitais, tokiu būdu galėsite visus metus džiaugtis spygliuočių raminančia žaluma ir sezonišku lapuočių augalų lapų grožiu bei žiedų gausa.

Visžaliai medžiai

Tai spygliuočiai augalai: eglė, pušis, tuja, kedras, kėnis, cūga ir kt. Jie ištisus metus džiugina spygliuočių kvapu ir žaliuojančiais spygliais bei nuostabiu jų aromatu.

Dideliam plotui apželdinti drąsiai galite rinktis įvairių rūšių augalus, mažesnėms teritorijoms labiau tinka lėtai augančios jų veislės, pasižyminčios nedideliu dydžiu bei kompaktiška forma.

  • Vienas iš puikių galimų pasirinkimų nedidelėms teritorijoms – kukmedis. Jis pakankamai lėtai auga, patogiai jaučiasi pavėsyje. Šis augalas nemėgsta perdrėkusio dirvožemio.

dekoratyviniai augalai 13

  • Dar vienas puikus pasirinkimas – kalninė pušis. Ji pasižymi nereiklumu augimo sąlygoms bei priežiūrai. Taip pat, norėdami džiaugtis kompaktišku jos dydžiu bei forma, galite rinktis iš skirtingų jos rūšių – tikrai rasite jums patinkančią kalninę pušelę.

dekoratyviniai augalai 14

  • Be abejo, nepamirškime paminėti ir gražuolės cūgos. Šis augalas geriausiai auga nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Svarbu tai, kad cūga gali būti auginama ir kaip didelis medis, ir kaip nykštukinis augalėlis, papuošiantis kiekvieną kiemą – jos rūšių daug, tikrai išsirinksite jums labiausiai tinkančią ir patinkančią.

dekoratyviniai augalai 15

Lapuočiai krūmai ir medžiai

Visžaliai (spygliuočiai) augalai vertinami dėl savo nuolatinės žalumos ir raminančio kvapo, žydintys krūmai – dėl žiedų gausos ir tankumo, o lapuočiai krūmai bei medžiai – dėl neįprastos lapų formos ir spalvos. Teisingai parinktos veislės jūsų kiemą pavers nuostabiu sodu, net jei jame nebus spalvingų gėlių. Siūlome jums apsvarstyti šias lapuočių krūmų rūšis, galbūt, kuri nors galėtų papuošti jūsų sodą?

  • Sedula – tai šalčiui atsparus, nereiklus, dekoratyvus, puikiai genėjimą pakenčiantis krūmas.

dekoratyviniai augalai 16

  • Raugerškis – tai nereiklumu pasižymintis krūmas. Dažniausiai žydi gegužę ir birželį, o likusįjį šiltąjį sezoną džiugina savo dekoratyviomis lapų formomis, uogomis bei spalvomis.

dekoratyviniai augalai 17

  • Sparnuotasis ožekšnis – tikras kiemo gražuolis, rudenį pasipuošiantis ryškiai raudonais lapais (prieš tai lapai būna žali). Šis krūmas atsparus šalčiui, kompaktiško dydžio, gali augti tiek saulėje, tiek ir daliniame pavėsyje.

dekoratyviniai augalai 18

Žydinčių krūmų rūšys

Turbūt, dauguma iš jūsų, žinote tokias žydinčių krūmų rūšis, kaip alyvos, hortenzijos, jazminai, putinai ir kt.

dekoratyviniai augalai 19

Susipažinkime su egzotiškesnių rūšių dekoratyvinių krūmų pavadinimais ir ypatumais:

  • Kamelija (arbatmedinių (Theaceae) šeimos augalas). Šio augalo gimtinė – Rytų Azija. Nuo gegužės mėnesio iki rudens sezono šis krūmas gali būti laikomas lauke, vėliau jis auginamas namuose.

Augalas pasižymi blizgiais tamsiai žaliais lapais, rausvais arba raudonais žiedais. Tai tikras dekoratyvumo ir elegancijos junginys.

dekoratyviniai augalai 20

  • Šis augalas (tiksliau, kai kurios jo veislės) ne itin gerai toleruoja temperatūros pokyčius, žiemą – nušąla. Todėl prieš pirkdami šį kiemo gražuolį, pasidomėkite šalčiui atsparesnėmis jo rūšimis.

Rododendrai, dažniausiai, žydi nuo gegužės mėnesio vidurio iki birželio pabaigos.  Žydi ryškių spalvų kekėmis, kurių spalva priklauso nuo jūsų pasirinktos rūšies.

dekoratyviniai augalai 21

  • Eglūnas išsiskiria žalia ažūrine laja ir spalvingais žiedeliais. Svarbiausias šio augalo poreikis – saulės šviesa. Jie visiškai nereiklūs dirvožemiui, gali augti net smėlyje. Eglūnų šaknys labai gilios, todėl jų negąsdina ir sausra. Juos galima karpyti (todėl tinka gyvatvorėms), jiems visiškai nekenkia užterštas oras ar druskos.

dekoratyviniai augalai 22

  • Lanksvos – tai tankiai žydintis dekoratyvinis augalas. Kiekviena šio krūmo veislė turi savo žydėjimo laikotarpį, kuris suteikia galimybę stebėti spalvinį žiedų žaismą nuo pavasario iki rudens. Lanksvos nereiklios augimo sąlygoms, auga ganėtinai greitai, mėgsta saulėtas vietas.

dekoratyviniai augalai 23

Gėlės

Pats praktiškiausias pasirinkimas – daugiametės gėlių rūšys. Vieną kartą jas pasodinę, galėsite džiaugtis bei gerėtis ilgus metus.

dekoratyviniai augalai 24

Daugiamečių gėlių rūšių pasirinkimas

Gėlėms reikia tinkamos dirvožemio sudėties ir apšvietimo. Būtina atkreipti dėmesį į tai, ar pasirinktas augalas galės augti jus supančiose klimato sąlygose, ar jam netrūks saulės šviesos, o gal kaip tik jos bus per daug? Nepamirškite atkreipti dėmesį į jo spalvinę gamą, ar ji harmoningai derės jūsų aplinkoje? Taip pat, svarbu apgalvoti, ar galėsite pakankamai laiko skirti laistymui, tręšimui, piktžolių ravėjimui ir kt.

dekoratyviniai augalai 31

dekoratyviniai augalai 32

Augalams, nebijantiems dalinio pavėsio, tinka augimo vieta prie aukštų medžių, rytinė arba vakarinė pastatų pusė.

Pavėsį mėgstančios gėlės jaučiasi patogiai po medžių lajomis, šakomis, šiaurinėje pastatų pusėje.

Saulėčiausia kiemo vieta reikalinga gėlėms, negalinčioms augti pavėsyje. Tam puikiai tinka pietinė kiemo pusė.

Svarbu pasirinkti nepretenzingas, daug priežiūros nereikalaujančias gėlių rūšis, kurių aukštis, spalvinė gama ir augimo sąlygos tiks jūsų turimam sodui. Domėkitės, ieškokite ir jums tikrai pavyks sukurti jaukų bei mielą kampelį savo kieme…

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *