Japoniški sodai yra vieni gražiausių pasaulyje. Šimtmečius tekančios saulės šalies gyventojai kūrė ir tobulino unikalius elementų derinius, reikalingus absoliučios ramybės, pusiausvyros ir neįtikėtino grožio atmosferai sukurti.
Pusiausvyra ir natūralios harmonijos jausmas – tai japoniško stiliaus sodo esmė.
Šis kraštovaizdžio dizaino stilius gali atrodyti kiek minimalistinis, tačiau suprojektuoti tikrąjį rytietišką stilių atspindintį sodą nėra lengva užduotis. Kiekvienas jo elementas yra kruopščiai parinktas ir išdėstytas taip, kad atspindėtų natūralų gamtos pasaulį. Tai reikalauja laiko ir pastangų, tačiau tikras japoniškas sodas niekada nebus baigtinis. Jis, kaip ir gamta, nuolat keičiasi ir pildosi naujais elementais.
Japoniško sodo elementai ir jų simbolika
Rytietiškas kraštovaizdžio stilius atspindi tobulą gamtos harmoniją. Neatsiejamas jo elementas – akmenys, kurie suteikia kraštovaizdžiui ramybę ir pastovumą. Japonijos kultūroje dideli akmenys simbolizuoja kalnus ir kalvas, suteikia dekoratyvinių akcentų ir yra pagrindiniai tiltų ir takų statybiniai elementai.
Vandens funkcija slypi grynumo, ramybės ir tekėjimo idėjoje. Vanduo ir akmuo yra in ir jang, todėl jie subalansuoja vienas kitą.
Beveik visuose klasikiniuose japoniškuose soduose esančiuose tvenkiniuose pamatysite auksinius karpius, kurie simbolizuoja sėkmę ir kovą su sunkumais.
Akmeninis arba medinis tiltas reiškia nemirtingumą ir yra svarbi japoniško stiliaus sodo dalis. Keliai ir keliukai yra sielos kelionės simbolis, o žibintai, tvenkiniai, fontanėliai ir kiti rytietiški architektūros elementai reprezentuoja budistinės kosmologijos filosofiją, jos pasaulėžiūrą.
Tam tikros rūšies medžiai ir krūmai, žolės ir gėlės simbolizuoja natūralią gausą ir yra svarbus aspektas projektuojant rytietišką sodą.
Sodinimui dažniausiai naudojami tradiciniai augalai: raudonasis klevas, sakura ar magnolija, maži dekoratyviniai spygliuočiai (ypač pušys), rododendrai, azalijos, vandens vilkdalgiai, paparčiai, taip pat bambukas ir gebenė.
Kiekvieno augalo sodinimas yra kruopščiai apgalvotas, nes visa sodo kompozicija turėtų sukurti vaizdingą natūralistinės gamtos vaizdą. Sodinamų augalų vietos parenkamos taip, kad rudenį būtų galima mėgautis ryškiais besikeičiančių spalvų akcentais.
Šis stilius nereikalauja didelių erdvių – bet kurį kampą galima suprojektuoti miniatiūrinio sodo pavidalu, įtraukiant būtinus elementus.
Pavyzdžiui, pakanka pasodinti samanų, vilkdalgių, nykštukinių klevų, kompoziciją papildant akmenukais, bambuko lazdelėmis, fontanėliu ar kitu elementu.
Tvoros ir konstrukcijos
Kadangi japoniškas sodas yra lyg nuo išorinio pasaulio atskirtas mikropasaulis, svarbų vaidmenį vaidina ir jų aptvėrimas. Tam puikiai tinka bambukas ar gyvatvorės.
Kurdami tokio stiliaus sodą, nepamirškite vietos, skirtos arbatos ceremonijoms atlikti. Tam puikiai tinka nedidelis namelis, skirtas arbatos ceremonijai ir meditacijai.
Renkantis ir tvarkant minėtus elementus savo sodo erdvėje, svarbu nepamiršti pagrindinių japoniško sodo dizaino principų, tarp kurių yra asimetrija (būdinga natūralioje gamtoje), tvoros ir tvorelės, vandens telkiniai, įvairūs tiltai ir tilteliai, akmenys, pusiausvyra ir simbolika.
Teisingas šių principų derinimas leidžia sukurti idealų kylančios saulės šalies stilių ir koncepciją, suteikiant jai dvasingumo ir rafinuotumo.
Taip pat skaitykite: