Šiame straipsnyje sužinosite, kaip galite padėti bijūnams pasiruošti žiemos sezonui. Daug naudingos informacijos bei gerų patarimų jau laukia jūsų – nepraleiskite.
Bijūnų paruošimas žiemai
- Genėjimas
Genėjimo ypatumai priklauso nuo rūšies, bet apskritai geruose, stipriuose krūmuose reikia palikti 4-5 cm virš žemės iškilusius ūglius. Taip pat svarbu bijūnus genėti, jei augalas serga grybelinėmis ar bakterinėmis ligomis, kurios paprastai pasireiškia rudenį ir gali pražudyti augalą. Pašalinę sergančius ar pažeistus lapus, galite užkirsti kelią ligų plitimui ir paskatinti sveiką augimą pavasarį.
Lapus nupjaukite, kai jie visiškai pagelsta, nereikia jų pjauti iš karto po bijūnų žydėjimo.
- Tręšimas
Rudeninis tręšimas suteikia augalui būtinų maistinių medžiagų, kad jis išgyventų žiemą ir skatintų sveiką augimą pavasarį. Rekomenduojama naudoti lėtai išsiskiriančias trąšas, kuriose subalansuotas fosforo ir kalio santykis. Tai padės augalui sustiprinti šaknis ir sukaupti energijos žiemos mėnesiams. Trąšos naudojamos pirmoje rudens pusėje.
- Laistymas
Norint paruošti krūmus žiemos mėnesiams, būtina tinkamai juos palaistyti. Jei ruduo sausas ir krūmas nelaistomas, tai gali turėti įtakos būsimam žydėjimui. Augalas gali neužsiauginti žiedinių pumpurų.
Laistymo dažnumas turėtų sumažėti krentant temperatūrai, tačiau vis tiek svarbu užtikrinti, kad dirva būtų nuolat drėgna. Perlaistymas gali sukelti šaknų puvinį, todėl svarbu rasti pusiausvyrą. Laistymo turėtų pakakti kartą per savaitę, tačiau šis skaičius gali skirtis priklausomai nuo klimato ir dirvožemio sąlygų. Vandens kiekis turėtų būti pakankamas, kad dirva būtų gerai sudrėkinta. Taisyklė yra tokia: geriau laistyti rečiau, bet gausiai, nei dažnai ir nepakankamai.
Taip pat svarbu užtikrinti tinkamą drenažą, nes priešingu atveju vandens perteklius gali susikaupti ir sukelti šaknų puvinį. Rekomenduojama bijūnus sodinti į gerai drenuotą dirvožemį ir pridėti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar durpių, kad pagerėtų dirvožemio struktūra. Taip pat svarbu vengti laistyti augalo lapus, nes dėl to gali išsivystyti grybelinės ligos.
Pagrindinės klaidos ruošiant bijūnus žiemai
- Dažniausiai pasitaikanti klaida – rudenį naudoti per daug trąšų. Nors jos svarbios bijūnų augimui ir vystymuisi, dėl jų pertekliaus augalas gali išauginti per daug lapų, todėl jis bus jautresnis žiemos pažeidimams. Bijūnus tręškite iki rudens vidurio. Taip augalas gaus pakankamai maistinių medžiagų, kad augtų stiprus ir sveikas, tačiau prieš žiemą jo augimo pernelyg nesustimuliuosite.
- Antroji klaida – per gausus laistymas. Dėl jo augalo šaknys gali būti per drėgnos, o tai gali sukelti puvinį ir kitas ligas.
- Trečioji klaida – netinkamas genėjimo laikas. Bijūnus reikėtų genėti du kartus per metus: po žydėjimo ir rudenį. Po žydėjimo nupjaukite nuvytusius žiedus, kad krūmai nesudarytų sėklinių ankščių ir nešvaistytų tam energijos. Tačiau visas lapų masyvas nupjaunamas rudens viduryje, kai jie visiškai pagelsta. Genint netinkamu laiku, augalas gali tapti jautresnis žiemos pažeidimams.