Sodininkams kartais tenka persodinti ne tik jaunus augalus, bet ir tuos, kurie toje vietoje augo ne vienerius metus. Ir tam gali būti įvairių priežasčių. Papasakosime, kaip teisingai persodinti rožes į kitą vietą.
Turinys
Rožių persodinimas
Rožės laikomos gana kaprizingomis gėlėmis, tačiau tai nereiškia, kad negalima jų persodinti. Jei yra toks poreikis, net ir suaugusį augalą galima perkelti į kitą vietą. Tačiau reikia atsižvelgti į kai kurias taisykles.
Kada geriausia persodinti rožes?
Tinkamiausias laikas persodinti rožes į kitą vietą yra ankstyvas pavasaris ir ankstyvas ruduo (nuo rugpjūčio pabaigos iki rugsėjo vidurio). Rugsėjo pabaigoje procedūros geriau neatlikti, nes po persodinimo nepakankamai stipri rožė gali blogai išgyventi žiemą.
Jei neturite kito pasirinkimo, rožę galite persodinti iš vienos vietos į kitą vasarą (esant debesuotam orui). Tačiau tokiu atveju krūmą teks stipriai genėti. Jei augalas pakankamai aukštas, reikia sutrumpinti ūglius iki 40-50 cm, o senus visiškai pašalinti. Persodinant nedidelį krūmą, reikia iškirpti tik jaunus, nesubrendusius ūglius.
Instrukcija, padėsianti persodinti dideles rožes
Rožės auginimo naujoje vietoje sąlygos turi būti kuo artimesnės ankstesnėms, kad augalas nepatirtų streso. Nauja rožės „gyvenamoji vieta“ gali būti kitokia tik tuo atveju, jei dabartinė jai visiškai netinka. Tačiau vieta, būtina atsiminti, turi būti apsaugota nuo vėjo. Ir nepamirškite, kad rožės nemėgsta gilaus pavėsio ir dirvožemio, kuriame užsistovi drėgmė.
Kruopščiai paruoškite sodinimo duobę: pašalinkite visas piktžolių šaknis, ant dugno įrenkite drenažą, užpildykite duobę derlinga žeme (galite pridėti komposto) ir palikite 2-3 savaites, kad žemė šiek tiek susigulėtų. Po to pradėkite kasti krūmą.
Stenkitės rožę iškasti pagal jos vainiko projekciją – su kuo didesniu žemės grumstu. Kad tai padaryti būtų lengviau, prieš tai gausiai palaistykite dirvą po krūmu. Tada žemė mažiau trupės. Kad būtų lengviau prieiti prie išsikerojusio augalo, suriškite jo ūglius stora virve.
Žemą krūmą galite lengvai iškasti patys, o jei žemės luitas per didelis, į persodinimą įtraukite pagalbininką.
Iškaskite griovį aplink krūmo perimetrą ir palaipsniui jį gilinkite, kol atsiras gana gilus griovys. Tuomet suriškite žemės grumstą bet kokiu audeklu ar plastikine plėvele ir toliau kaskite po krūmo pagrindu. Jei augalo šaknys per ilgos, kad pasiektų žemės gumulą, nukirpkite jas aštria kastuvo geležte. Jei priežiūra tinkama, jis greitai atsigaus naujoje vietoje. Tik prieš sodinant patartina nupjautas vietas pabarstyti medžio anglimi.
Jei krūmas labai didelis, po jo pagrindu pakiškite stiprų ir pakankamai ilgą daiktą (pavyzdžiui, laužtuvą) ir naudokite jį kaip svertą augalui ištraukti. Atsargiai padėkite krūmą ant anksčiau išskleistos medžiagos ir patraukite į naują vietą. Kad žemės gumulas nesutrupėtų, suriškite jį virvele.
Jei rožės laukia ilgas “persikėlimas” (pavyzdžiui, į kitą miestą), žemės gumulą reikėtų apvynioti drėgnu audeklu, kad šaknys neišdžiūtų.
Rožę į sodinimo duobę įkelkite taip, kad žemėje augusi krūmo dalis būtų tame pačiame lygyje, kaip ir pirminėje vietoje. Užpildę pusę duobės žemėmis, nuimkite surišimą. Tada užpilkite žemę vandeniu, palaukite, kol jis įsigers, tada užpildykite sodinimo duobę iki kraštų ir vėl palaistykite. Jei žemė nusėdo, įdėkite dar šiek tiek dirvožemio, kad aplink rožės šaknis neliktų oro tuštumų.
Pirmąjį mėnesį po persodinimo augalą reikia laistyti reguliariai, bet saikingai. Po persodinimo nepageidautina kelerius metus trukdyti rožių, kad jos tinkamai prisitaikytų prie naujos gyvenamosios vietos.
Kaip persodinti žydinčią rožę?
Jei norite persodinti rožę žydėjimo metu, šiais metais teks paaukoti grožį, nes nuo krūmo reikia pašalinti visus žiedus ir pumpurus. Tai būtina, kad rožė gerai įsišaknytų naujoje vietoje ir visą savo energiją nukreiptų šaknų sistemai atkurti, o ne žiedams formuoti.
Be to, reikia ypač atsargiai elgtis su šaknimis ir stengtis kuo mažiau jas sužaloti, patartina išsaugoti net ir ilgas šaknis. Tolimesnė persodinimo technologija nesiskiria nuo anksčiau aprašytos.
Kaip persodinti vijoklinę ir laipiojančią rožę?
Persodinant šiuos augalus taip pat reikia atsižvelgti į kai kuriuos ypatumus. Pirmasis žingsnis – pašalinti ūglius nuo atramos. Daugiau kaip dvejų metų ūglius reikia visiškai pašalinti iš karto po žydėjimo.
Persodinant vijoklinę rožę, visus ilgus ūglius geriau sutrumpinti 1/2 arba 1/3, kitaip augalą bus sunku perkelti į kitą vietą.
Kaip matote, suaugusios rožės persodinimas yra gana sudėtingas procesas, tačiau jis įmanomas. Gerai prižiūrint, jūsų gėlyno karalienė žydės ne prasčiau nei anksčiau.