Kai kurie obuoliai tikrai nukris nuo medžio ir supus. Sodininkai išmeta supuvusius obuolius, nesuprasdami, kad iš jų savo žemėje galima pasigaminti vertingų trąšų.
Yra įvairių būdų, kaip paruošti trąšas. Nereikėtų palikti nukritusių vaisių ant žemės, nes jie parūgštins dirvožemį ir taps ligų židiniu, todėl vaismedžiams gresia infekcijos pavojus.
Obuolių trąšos praturtins dirvožemį mineralinėmis medžiagomis ir vitaminais. Po tokio tręšimo dirvos derlingumas labai padidės. Obuolių trąšos tinka vaismedžiams ir vaiskrūmiams, uogoms ir daržovėms.
Tręšimas obuoliais ir pelenais
Norint pasigaminti trąšų, reikia pasirinkti vaisius, kurie nėra pažeisti puvinio ar kitų ligų. Dar rudenį atlaisvintose lysvėse prakaskite lovius, į kuriuos sudėkite susmulkintus obuolius. Ant viršaus organinės medžiagos pabarstomos pelenais. Šiuo atveju pelenai veikia kaip rūgštingumą neutralizuojanti medžiaga ir papildomas vitaminų šaltinis. Tada į vagą įterpiama šiek tiek mėšlo. Šis „sluoksniuotas pyragas“ apibarstomas žemėmis. Pavasarį belieka tik iškasti dirvą ir pasodinti augalus. Dirvos papildomai tręšti jau nebereikia.
Komposto gamyba
Gaminant kompostą nereikia kruopščiai rūšiuoti žaliavų. Galite naudoti supuvusius ir sergančius obuolius. Kai komposto masė subręsta, visi ligų sukėlėjai bus neutralizuoti intensyvaus karščio. Papildomi komposto komponentai yra nupjauta žolė, pelenai ir žemė.
Trąšos ruošiamos uždaroje duobėje. Ant dugno paklojamas žolės sluoksnis. Tada sudedami obuoliai, apibarstyti pelenais. Paskutinį sluoksnį sudaro žemė, o obuolių ir žolės imama po lygiai. Periodiškai kompostas šiek tiek išpurenamas ir praduriamas šakėmis. Pavasario viduryje trąšos bus paruoštos naudojimui.