Ne tik ryškios gėlės ir dekoratyviniai augalai gali papuošti jūsų sklypą – pabandykite sukurti nedidelį prieskonių žolelių sodą, kurio daugybę privalumų įvertins bet kuris sodininkas.
Tokie žolelių sodai turi ne tik praktinį pritaikymą – jie derina dekoratyvumą, nuolat apgaubiantį malonų aromatą bei subtilų grožį. Be to, juos labai lengva auginti ir prižiūrėti.
Dauguma prieskonių žolelių geriausiai auga tose vietose, kurios yra gerai apšviestos, šiltos ir apsaugotos nuo vėjo. Tačiau, be abejo, skirtingi prieskoniniai augalai turi individualias augimo sąlygas, į kurias reikėtų atsižvelgti sodinant ir prižiūrint augalus.
Viduržemio jūros regiono prieskoniai augalai, kuriuos nuo seno auginame ir mes
Čiobreliai ir bazilikai, šalavijai ir raudonėliai, ramunėlės ir levandos, čiobreliai ir rukola, rozmarinai ir katžolės – tai turbūt vieni geriausiai žinomų prieskoninėmis savybėmis pasižymintys augalai, kurie geriausiai jaučiasi dirvožemyje, kuris yra lengvas ir pralaidus. Jie mėgsta šilumą, saulę ir saikingą laistymą. Atsparūs sausrai. Išimtis – bazilikas ir rukola, kuriems be saulės reikia ir nuolatinės drėgmės. Reikėtų nepamiršti, kad kai kurios Viduržemio jūros regiono žolelės augdamos saulėje išskiria daugiau eterinių aliejų ir kitų cheminių aromatinių junginių, kurie leidžia mėgautis stipresniu užburiančiu aromatu.
Prieskoninės žolelės, kurias augino ir mūsų seneliai
Krapai, melisos, petražolės, gelsvės, salierai, pipirmėtės, mėtos, ežiuolės… Turbūt kiekvienam pažįstami ir mielai ragaujami prieskoniniai augalai. Jie mėgsta drėgną dirvą, kurioje yra daug humuso. Tačiau sunkus užmirkęs ir molingas dirvožemis jiems netinka. Šios žolelės puikiai auga net ir daliniame pavėsyje. Beje, jos itin gerai toleruoja lietingą vasarą. Nepamirškite: jų negalima sėti ar sodinti iškart po dirvos patręšimo organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, kompostu ar humusu. Palaukite vieną ar dvi savaites. Skirkite daugiau vietos melisoms ir mėtoms (jos mėgsta plėstis) arba kontroliuokite jų augimo trajektoriją.
Vienmečiai ar daugiamečiai prieskoniniai augalai/žolelės
Kurdami žaliąją erdvę atsižvelkite į sodinamų augalų gyvavimo ciklą. Vienmečiai augalai, tokie kaip kalendra, petražolės, krapai ir rukola sparčiai auga ir gali būti sėjami periodiškai visą pavasarį ir vasarą, kad būtų užtikrintas nuolatinis šviežios žalumos tiekimas ir sodas išliktų dekoratyvus.
Daugiamečiai augalai, tokie kaip raudonėliai, melisos, ramunėlės, mėtos, šalavijai, rozmarinai, pankoliai, levandos ir laiškiniai česnakai auga lėčiau ir reikalauja nuolatinės augimo vietos.
Kvepiančio prieskoninių augalų sodo dizainas
Dekoratyvus įvairių formų, aukščių ir spalvų kvapnios žalumos derinys sukurs itin stilingą, jaukų bei subtilaus grožio kupiną išskirtinį sodą. Pavyzdžiui, sidabriškai pilka levandų lapija su subtiliais mėlynai violetiniais žiedais arba šalavijas su mėlynomis gėlėmis puikiai dera su oranžiniais medetkų žiedais. Ir tai tik vienas iš galimų pavyzdžių…
Kaip ryškų akcentą tarp krapų, petražolių ir salierų žalumos naudokite rožines raudonėlių gėles ir purpurinius baziliko lapus (Endive veislė), o mažo dydžio čiobreliai idealiai tinka gražiai papuošti auginamo sodo kraštus.
Be abejo, nebūtina vienoje vietoje sodinti tik prieskoninių žolelių. Jos gali būti derinamos su įvairiaspalvėmis gėlėmis, kurios suteiks išskirtinio žavesio bei išskirtinumo.
Užmerkite akis ir pagalvokite apie pietus ir kaitrią saulę… Viduržemio jūros regiono patiekalus ir prieskonius: baziliką, rozmariną, raudonėlį… Į šį sąrašą pridėkite pankolių ir levandų. Po truputėlį judėkite toliau į šiaurę, kur vėjuota ir vėsu: petražolės, česnakai, salierai, krapai ir melisa. O kur dar rytietiški akcentai: kalendra, kmynai, ožragė, pelynas… Tiek daug erdvės fantazijai ir kūrybai – jums tikrai pavyks sukurti kažką itin gražaus ir užburiančio. Pamėginkite!
Prieskonių augalų/žolelių sodinimas vazonuose
Prieskonių žolelių auginimas vazonuose yra puiki alternatyva sodininkystei mažuose plotuose. Be to, iš tokių vazonų galite padaryti gražias kompozicijas ir prireikus jas perkelti į kitą norimą vietą.
Sodinimui skirti vazonai būtinai turi būti su drenažo angomis. Levandoms ir rozmarinams rinkitės didelius, gilius vazonus. Jie turi būti laikomi saulėtose vietose arba daliniame pavėsyje.
Be abejo, svarbu nepamiršti vazonuose pasodintų augalų reguliariai tręšti su tam skirtomis trąšomis.
Taip pat skaitykite: