Naujieji metai atneša ne tik fejerverkų šou ir šventinę nuotaiką, bet ir permainas degalinėse. Nors 2024-ieji pasižymėjo santykiniu degalų kainų stabilumu, ekspertai prognozuoja, kad 2025-ieji bus kupini netikėtumų ir galimų kainų svyravimų. Vienas iš pagrindinių faktorių, lemsiančių degalų kainų dinamiką, – naujai išrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo energetinė politika.
D. Trumpo pažadas: „pump more oil!”
D. Trumpas rinkimų kampanijos metu žadėjo sumažinti degalų kainas, didindamas naftos gavybą JAV. Šis pažadas sukėlė didelių lūkesčių vairuotojams, tačiau ekspertai vertina situaciją atsargiai. Manoma, kad D. Trumpo administracija tikrai sieks mažinti naftos kainas, tačiau tai nebus lengva užduotis.
Vidiniai ir išoriniai iššūkiai
Pirma, bus švelninami biurokratiniai ir aplinkosauginiai reikalavimai vietos naftos gamintojams, kad jie galėtų didinti gavybą. Tačiau tai yra ilgalaikis procesas, todėl greito efekto tikėtis neverta. Antra, D. Trumpas greičiausiai bandys derėtis su OPEC (naftą eksportuojančių valstybių organizacija), kad ši padidintų naftos gavybos kvotas. Tačiau OPEC yra suinteresuota riboti gavybą ir išlaikyti aukštas naftos kainas, todėl derybos gali būti sudėtingos.
Karo Ukrainoje įtaka
Kitas svarbus faktorius, galintis paveikti degalų kainas, yra karas Ukrainoje. Neseniai JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Ukrainai bus leista smogti ilgojo nuotolio raketomis taikiniams Rusijos teritorijoje. Tai sukėlė naftos kainų šoktelėjimą rinkoje. Kaip visada, karo eskalavimas didina ne tik naftos, bet ir dujų kainas.
Degalų kainų prognozės
Tai gan sudėtingas klausimas, į kurį vienareikšmiškai atsakyti sunku. Yra keletas faktorių, kurie gali lemti tiek kainų mažėjimą, tiek augimą:
- Jei naujai išrinkto JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijai pavyks įgyvendinti savo planus ir padidinti naftos gavybą JAV bei susitarti su OPEC dėl gavybos kvotų padidinimo, pasaulinės naftos kainos gali mažėti. Tai turėtų teigiamos įtakos ir degalų kainoms Lietuvoje. Tačiau, kaip minėjau anksčiau, ekspertai nesutaria, ar D. Trumpui pavyks pasiekti šiuos tikslus.
- Jei karo Ukrainoje eskalavimo pavyks išvengti, o naftos rinka išliks stabili, degalų kainos Lietuvoje neturėtų smarkiai kilti.
Lietuvoje to nenutiks. Nueinanti valdžia tuo pasirupino
Verslininkai visi Levi..uz eura atiduos uzpakali savo
Kam rašyti tokias nesamones, jei kainos kils, nes nuo 2025m. įsigalioja padidintas akcizas degalams.
O tu bent straipsnį skaitei ar tik tulžį gali lieti? Kalbama ne apie akcizą, o apie tai, kad Trumpas nori padidinti naftos gavybą ir taip sumažinti jos kainą. Vidmantai, skaityk ir suvok straipsnį.
Amerikosus gal ir nustebins bet Lituanistus nes čia skirtumą verslas į kišenę isidės bet mužikui pigiau neduos. Pvz. Bp dz 1,3€ Cirkle 1,45€ gal manot Bp į minusą parduoda. Gobšumas neturi ribų