Elektros energijos poreikis drastiškai didėja, todėl reikia mažo išmetamųjų teršalų kiekio. Todėl Energetikos agentūra prognozuoja branduolinės energijos renesansą.
Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) atlikto tyrimo duomenimis, didėjant elektros energijos paklausai, branduolinė energetika gali grįžti į pasaulinę rinką. Susidomėjimas branduoline energetika yra didesnis nei bet kada nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio naftos krizės laikų. Daugiau nei 40 šalių stengiasi plėsti branduolinę energetiką, paskelbė TEA Paryžiuje.
Tokia energetikos politika sulaukia ir pagyrų, ir kritikos
Elektros energijos poreikis didėja ne tik tradiciniuose sektoriuose, pavyzdžiui, pramonėje, bet ir naujose srityse, tokiose kaip elektromobilių ir duomenų centrų eksploatacija, taip pat dirbtinio intelekto naudojimas. TEA duomenimis, 2025 m. elektros energijos gamyba iš pasaulinio beveik 420 reaktorių parko pasieks naują rekordą.
Elektros energijos gamyba iš branduolinės energijos auga, tačiau auga ir kritika
Nors kai kurios šalys palaipsniui atsisako branduolinės energijos arba anksčiau laiko uždaro savo elektrines, pasaulyje elektros energijos gamyba iš branduolinių elektrinių didėja. Japonija atnaujina gamybą. Prancūzijoje, kurioje, kaip praneša žiniasklaida, šiuo metu dėl paskelbtos naujų branduolinių reaktorių statybos didžiulę kritiką išsako Federalinė audito tarnyba, baigti branduolinių elektrinių priežiūros darbai. Be kita ko, Kinijoje, Indijoje, Korėjoje ir Europoje pradėti eksploatuoti nauji reaktoriai. Branduolinė energija sudaro beveik dešimt procentų pasaulio elektros energijos gamybos ir yra antrasis pagal dydį po hidroenergijos mažai taršios elektros energijos šaltinis.
Tačiau branduolinės energetikos plėtra labai priklauso nuo Kinijos ir Rusijos technologijų ir išteklių, pavyzdžiui, urano, o tai kelia priklausomybės riziką ateityje, teigė TEA. Kinija smarkiai auga, o tradicinės branduolinės energetikos šalys, tokios kaip JAV ir Prancūzija, susiduria su vėlavimais ir didėjančiomis savo branduolinių elektrinių modernizavimo išlaidomis.
Reikia privačių investuotojų
Nors branduolinė energetika tradiciškai grindžiama valstybės finansavimu, norint sparčiai plėtoti branduolinę energetiką, reikia ir privačių investuotojų, paaiškino TEA. Sparti plėtra reikštų, kad iki 2030 m. investicijos į branduolinę energetiką visame pasaulyje turėtų padvigubėti ir siekti apie 117 mlrd. eurų.
Šaltinis: heise.de