Ar tiesa, kad žiemą ore mažiau deguonies, nes nuo medžių būna nukritę lapai?

Žalioji planeta

Žalieji augalai ir medžiai (sausumoje arba vandenyje) yra organizmai, kurie patys gamina maistą iš saulės šviesos ir anglies dioksido procese, vadinamame fotosinteze. Jis taip pat atsakingas už deguonies, kuriuo kvėpuojame, gamybą.

Fotosintezės metu medžiai sunaudoja anglies dioksidą ir naudoja jį saulės šviesai paversti gliukoze (energija) ir deguonimi. Lapuočiams šis procesas neįmanomas žiemą, nes lapuočiai neturi lapų.

Ar žiemą yra mažiau deguonies?

Ar tiesa, kad žiemą, kai ant medžių nėra lapų, ore mažiau deguonies? Atsakymas į šį klausimą yra taip. Kai lapuočių medžiai numeta lapus, deguonies lygis sumažėja ir atitinkamai didėja anglies dioksido kiekis. Tačiau pajusti skirtumą beveik neįmanoma. Jis yra nereikšmingas, tik 0,01% (21% deguonies ore).

Deguonies stabilumo priežastys

Žemėje yra didžiulis deguonies kiekis. Atmosferoje yra maždaug 1 080 000 gigatonų arba 1,08 x 10^15 tonų deguonies. Be to, oro masės nestovi vietoje, jos nuolat juda ir maišosi viena su kita. Todėl šalti / dykumos regionai nelieka be deguonies. O „atskiesti“ didžiulį kiekį deguonies atmosferoje nėra lengva užduotis. Tai liudija faktas, kad per pastaruosius 800 tūkstančių metų deguonies kiekis ore sumažėjo tik 0,7%.

Antra priežastis – gana mažas deguonies išsiskyrimo iš lapus metančių medžių efektyvumas. Žemėje yra apie 3,1 trilijono medžių, tačiau jie išskiria tik 20% deguonies, likusius 80% išskiria dumbliai. Be to, nepamirškite, kad didžiuliai tankūs atogrąžų zonos miškai nenumeta lapų, nes ten tiesiog nėra žiemos. Tuo pačiu metu šaltuose regionuose daugelis medžių yra spygliuočiai, o ne lapuočiai. Kitaip tariant, ne toks didelis procentas medžių meta lapus žiemai.

Globalinis atšilimas taip pat vaidina svarbų vaidmenį. 2017 metais tarptautiniame mokslo žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje buvo aprašytas eksperimentas, parodantis, kad šiltesnėje aplinkoje esantys dumbliai padidina fotosintezės aktyvumą. Tačiau yra ir neigiamas poveikis – visuotinis atšilimas prisideda prie miškų gaisrų plitimo.

Išvada

Nesijaudinkite dėl to, kad žiemą kai kurie lapuočių medžiai negamina deguonies. Jo lygis neturi reikšmingo skirtumo priklausomai nuo metų laiko. Net jei atsidursite šiauriniame ašigalyje, oro srovės pasirūpins, kad deguonies kiekis ore būtų pakankamas. Lapuočiai naudingi bet kokiu atveju, nes šiltuoju metų laiku prisideda papildydami deguonies atsargas.

Exit mobile version