Pasirodo, FIA taisyklėse nėra aiškaus draudimo moterims dalyvauti “Formulės-1” lenktynėse. Formaliai FIA taisyklės nedraudžia vyrams varžytis su varžovėmis moterimis.
Automobilių varžybų praktika rodo, kad fiziologija taip pat nėra kliūtis – iki tam tikros ribos. Pavyzdžiui, vaikų kartingo varžybose mergaitės rodo ne prastesnius rezultatus nei berniukai. Paskui iš kartingų jie pereina į tikrus suaugusiųjų automobilius – ir kuo aukštesnis varžybų rangas, tuo mažiau tarp dalyvių lieka moterų.
Kodėl moterys nedalyvauja F1 lenktynėse?
Yra dvi priežastys.
Didelio skaičiaus dėsnis
Remiantis statistiniais duomenimis, į automobilių sportą ateina viena mergina iš 50 vyrų.
Net ir vyrams tikimybė tapti “Formulės-1” lenktynininkais yra menka. Tik 20 geriausiųjų turi vietą starte. Atsižvelgiant į tai, kiek apskritai yra mažai moterų vairuotojų, joms daug sunkiau įveikti atrankos procesą.
Fizinis barjeras
Paprastai vairuotojai į “Formulę-1” patenka per žemesnės klasės lenktynes, pavyzdžiui, “Formulę-2” ir “Formulę-3”. O šiuose divizionuose pagal taisykles bolidai neturi vairo stiprintuvo, todėl moterims sunkiau valdyti automobilius. Formulėje 1 vairo stiprintuvą leidžiama naudoti, tačiau kaip įveikti tarpinį etapą – didelis klausimas.
Istorijoje yra net keliolika atvejų, kai moterims vairuotojoms pavyko patekti į kvalifikacines lenktynes ir net dalyvauti “Grand Prix” lenktynėse. Sėkmingiausia iš jų buvo Lella Lombardi, kuri 1975 m. Ispanijos Grand Prix lenktynėse užėmė 6 vietą.
Šiuo metu FIA stengiasi skatinti moterų dalyvavimą automobilių sporte, todėl gali būti, kad jau netrukus F1 lenktynėse išvysime daugiau moterų.