Ar žinote, kodėl “F1” nėra moterų piločių: paprastas klausimas ir neakivaizdus atsakymas


Pasirodo, FIA taisyklėse nėra aiškaus draudimo moterims dalyvauti “Formulės-1” lenktynėse. Formaliai FIA taisyklės nedraudžia vyrams varžytis su varžovėmis moterimis.

Automobilių varžybų praktika rodo, kad fiziologija taip pat nėra kliūtis – iki tam tikros ribos. Pavyzdžiui, vaikų kartingo varžybose mergaitės rodo ne prastesnius rezultatus nei berniukai. Paskui iš kartingų jie pereina į tikrus suaugusiųjų automobilius – ir kuo aukštesnis varžybų rangas, tuo mažiau tarp dalyvių lieka moterų.

Formulė 1 lenktynės

Kodėl moterys nedalyvauja F1 lenktynėse?

Yra dvi priežastys.

Didelio skaičiaus dėsnis

Remiantis statistiniais duomenimis, į automobilių sportą ateina viena mergina iš 50 vyrų.

Net ir vyrams tikimybė tapti “Formulės-1” lenktynininkais yra menka. Tik 20 geriausiųjų turi vietą starte. Atsižvelgiant į tai, kiek apskritai yra mažai moterų vairuotojų, joms daug sunkiau įveikti atrankos procesą.

Fizinis barjeras

Paprastai vairuotojai į “Formulę-1” patenka per žemesnės klasės lenktynes, pavyzdžiui, “Formulę-2” ir “Formulę-3”. O šiuose divizionuose pagal taisykles bolidai neturi vairo stiprintuvo, todėl moterims sunkiau valdyti automobilius. Formulėje 1 vairo stiprintuvą leidžiama naudoti, tačiau kaip įveikti tarpinį etapą – didelis klausimas.

Istorijoje yra net keliolika atvejų, kai moterims vairuotojoms pavyko patekti į kvalifikacines lenktynes ir net dalyvauti “Grand Prix” lenktynėse. Sėkmingiausia iš jų buvo Lella Lombardi, kuri 1975 m. Ispanijos Grand Prix lenktynėse užėmė 6 vietą.

Šiuo metu FIA stengiasi skatinti moterų dalyvavimą automobilių sporte, todėl gali būti, kad jau netrukus F1 lenktynėse išvysime daugiau moterų.

Išeiti iš AMP versijos