JAV sutiko perduoti Ukrainai dar vieną partiją ginklų, skirtų kovai su Rusijos okupantais, tarp jų ir aukštųjų technologijų “Switchblade” dronai – kas tai?
Amerikiečiai neįvardijo, kad mūsų šaliai perduos būtent šio modelio bepiločius orlaivius, tačiau vietos žiniasklaida išsiaiškino, kad kalbama apie “Switchblade 300” ir “Switchblade 600”.
Kas yra šie ginklai?
“Switchblade” yra kamikadzės dronai. Bepilotė smogiamoji sistema gali nusitaikyti iš dešimčių kilometrų atstumo!
Pirmąją modifikaciją “AeroVironment” pristatė 2011 m. kaip alternatyvą JAV kariuomenės oro pagalbai reaguojant į priešo pasalas Afganistane.
“Switchblade” privalumas tas, kad jį galima nešiotis kuprinėje ir panaudoti per kelias minutes. Skirtingai nei kiti dronai, “Switchblade” gali ne tik atpažinti priešus, bet ir į juos nusitaikyti. Jie yra daug pigesni nei “Javelin” sistemos. Kai kuriais skaičiavimais, vienas dronas gali kainuoti tik 6000 JAV dolerių. 2020 m. pristatyta galingesnė “SwitchBlade 600” versija, o pirmoji versija vadinosi “SwitchBlade 300”.
Dronų modifikacijos
“Switchblade 300” skirtas pėstininkų daliniams. Jis yra tik 61 cm ilgio ir sveria 2,7 kg, įskaitant paleidimo įrenginį. Jo ugnies galia prilygsta 40 mm rankinės granatos galiai. Jį galima naudoti iki 10 km atstumu, tačiau dėl nedidelio svorio jo veikimo trukmė – tik 10 minučių.
“Switchblade 600” turi galingesnę kovinę galvutę (23 kg) ir yra skirta šarvuotoms transporto priemonėms neutralizuoti. Jis gali išbūti ore iki 40 minučių ir veikti iki 80 km atstumu.
Kaip šie dronai veikia?
Dronai kamikadzės vadinami “Switchblade”, kas išvertus reiškia sulankstomas peilis. Šią analogiją lemia bepiločio orlaivio konstrukcija – kai jis pakyla, jo sparnai išsiskleidžia kaip peilio ašmenys.
“Switchblade” gali aptikti taikinį rankiniu būdu, naudodamas kamerą ir GPS jutiklius, arba gali gauti užduotį iš nuotolinio operatoriaus. Beje, abi sistemas skrydžio metu galima perkonfigūruoti ir priskirti kitą taikinį, tačiau jo nuleisti ant žemės nebegalima.
Elektros variklio dėka bepilotis orlaivis juda tyliai ir atakuoja didesniu nei 150 km/val. greičiu, todėl priešui labai sunku reaguoti į grėsmę.