Jei pasiilgote išmaniųjų telefonų su išimamomis baterijomis, ES pagaliau priėmė įstatymą, kuriuo reikalaujama, kad įtaisų baterijos būtų išimamos – kad naudotojai galėtų greitai ir lengvai jas pakeisti, nesikreipdami į aptarnavimo centrą.
Naujosios taisyklės įsigalios nuo 2027 m. sausio 1 dienos. Jomis taip pat nustatomas baterijų ženklinimas: gamintojai privalo nurodyti informaciją apie baterijos talpą, ilgaamžiškumą ir cheminę sudėtį.
Įstatymo projektu siekiama sukurti baterijų žiedinę ekonomiką. Jame numatoma kuo daugiau medžiagų perdirbti ir pakartotinai naudoti. Idealiu atveju senos išmaniųjų telefonų baterijos turėtų būti visiškai perdirbamos kuriant naujas, tačiau realu manyti, kad ne visas medžiagas galima perdirbti 100 proc.
Žiniasklaida teigia, kad nors įstatymas privalomas tik ES parduodamiems įtaisams, tikėtina, kad didieji gamintojai, ypač “Samsung”, “Google” ir “Apple”, jo standartus taikys ir kituose regionuose.
Priminsime, anksčiau panašus sprendimas buvo priimtas dėl nešiojamųjų kompiuterių. Ateityje vartotojams nekils sunkumų keičiant nešiojamųjų kompiuterių baterijas.
ES toliau griežtina reikalavimus elektronikos gamintojams
Praėjusiais metais ES pagaliau patvirtino įstatymo projektą, pagal kurį USB-C standartas taps privalomas daugumai vartotojų. Nuo 2024 m. gruodžio 1 d. visi išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, fotoaparatai, ausinės, elektroninės knygos, žaidimų konsolės ir t. t. privalės turėti šią jungtį.
Taip pat nuo 2024 m. kovo 5 d. įsigalios Skaitmeninių rinkų įstatymas, pagal kurį “Apple” ir kitos IT korporacijos savo platformose privalės leisti naudoti trečiųjų šalių programėlių parduotuves ir mokėjimo sistemas. Šios bendrovės taip pat privalo leisti naudotojams pašalinti iš anksto įdiegtas programėles.