Kiekvieną rugpjūtį danguje virš Lietuvos ir kitų Žemės kampelių galime stebėti galingiausią “krentančių žvaigždžių” lietų. Už viso šio įspūdingo reginio slypi astronominis reiškinys, turintis ir mokslinį ryšį. Tai Perseidų meteorų lietus.
Perseidų lietus rugpjūčio 12-13 dienomis
Perseidų lietus yra vienas galingiausių meteorų lietus, pavadintas Persėjo žvaigždyno vardu, kur jo išėjimo taškas yra danguje.
Šis srautas atsiranda, kai Žemė praskrieja pro Svifto-Tutlio kometos liekanas. Ši kometa buvo atrasta 1862 m. Jos sukimosi ciklas yra įspūdingas – 133 metai. Didžiausias srauto aktyvumas stebimas rugpjūčio viduryje, o daugiausia meteorų nukrenta 12 ir 13 mėnesio dienomis.
Įdomu tai, kad Perseidų meteorų srautą galima stebėti plika akimi iš bet kurios Žemės vietos, o ryškiausi įspūdžiai stebimi šiaurėje.
Kad vaizdas būtų geriausias, rekomenduojama stebėti prieš aušrą, nuo 2 iki 4 val. ryto, atokiau nuo miesto šviesos. Tikimasi, kad 2023 m. stebėjimo sąlygos bus palankios, nes Mėnulis netrukdys stebėti meteorų.
Daugeliui žmonių jis taip pat primena apie galimybę išsakyti norą pamačius krintantį meteorą. Pagal šią senovinę tradiciją teigiama, kad jei išsakysite norą prieš meteorui dingstant iš akiračio, sugalvotas noras išsipildys.