Infliacija tapo galingu iššūkiu visam pasauliui. Šis rodiklis turi įtakos ir verslui, ir paprastų žmonių gyvenimui. Apie reakciją į problemą ir naudingas galimybes skaitykite šiame straipsnyje.
Turinys
Naujausi pokyčiai susiję su infliacija nuo 2022 metų
Daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių 2022 m. infliacija pasiekė rekordinį lygį. Pavyzdžiui, JAV – birželį buvo užfiksuota didžiausia infliacija per daugiau nei 40 metų. Kalbama apie 9,1% lygio rodiklį. Jau spalį JAV infliacijos lygis siekė 7,7%, o 2023 metų kovą – 5%. Nepaisant to, kad kainų augimo tempai mažėja, šis rodiklis vis dar toli nuo JAV centrinio banko tikslo – 2 proc.
Kalbant apie infliaciją euro zonos šalyse, ji praėjusių metų spalį išaugo iki 10,7 proc. Tai istorinis maksimumas. Metinės infliacijos lygis regione yra didžiausias Baltijos šalyse:
- Estija (+ 22,4 proc.);
- Latvija (+21,8 proc.);
- Lietuva (+22 proc.).
Reakcija į problemą
Kainų augimas Vakarų šalyse pernai pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 30-40 metų. Tai siejama ne tik su geopolitine situacija, bet ir su tradicinių logistikos grandinių žlugimu bei energetikos rinkos krize.
Siekdamos kovoti su infliacija, daugelio pasaulio šalių finansų reguliuotojai yra priversti vykdyti agresyvią pinigų politiką. Taigi, pavyzdžiui, nuo 2022 metų vasaros iki šios akimirkos JAV Federalinis rezervų bankas palūkanų normą pakėlė jau 9 kartus – kelis kartus po 0,75 punkto.
Reguliatoriaus veiksmai vis tiek davė teigiamą rezultatą, nes šis rodiklis krenta
Šiuo metu rinkoje aktyviai diskutuojama apie galimybę baigti Federalinio rezervų banko bazinės palūkanų normos stiprinimo ciklą. Tuo pat metu Europos centrinis bankas kiek vėliau pradėjo kelti palūkanų normą. Reguliavimo institucija nenorėjo priimti susijusių normų sprendimų nei JAV Federalinis rezervų bankas. Dėl tokio neapsisprendimo infliacija euro zonos šalyse pernai sugebėjo sumušti kelis rekordus.
Nuo 2023 metų pradžios Europos reguliuotojas toliau kėlė tarifą ir kol kas sustoti neplanuoja, nors situacija su infliacija šalyse gerokai pagerėjo. Kovo mėnesį šis rodiklis sumažėjo iki 6,9% nuo 8,5% vasarį.
Kaip apsaugoti savo lėšas nuo infliacijos?
Nors infliacija mažėja, daugeliui šalių tai vis dar yra rimtas iššūkis. Privatūs investuotojai gali apsaugoti savo kapitalą nuo nuvertėjimo. Tam verta pasinaudoti finansų rinkos įrankiais. Visų pirma kalbame apie akcijas, akcijų indeksus, metalus ar energijos išteklius.