Infliacija Lietuvoje 2022 metais

Infliacija 2022 Lietuvoje

Infliacija 2022 Lietuvoje

Naujausiais duomenimis 2022 m. infliacija Lietuvoje pasiekė 18,5 proc. Tai vienas aukščiausių rodiklių per pastaruosius metus, kuris tiesiogiai įtakoja žmonių perkamąją galią ir kainas.

Kas yra infliacija?

Infliacija – ilgalaikio bendrojo kainų lygio didėjimas, dėl kurio mažėja pinigų perkamoji galia. Infliacija paprastai apskaičiuojama pagal vartotojų kainų indeksą ir reiškiama procentais. Defliacija yra atvirkštinis reiškinys.

Vartotojų kainų indeksas (VKI) – santykinis rodiklis, kuriuo išreiškiamas vartojimo prekių ir paslaugų, kurias namų ūkiai perka vartojimo reikmėms, bendras kainų pokytis per tam tikrą laikotarpį. Tai pagrindinis infliacijos rodiklis.

Plačiau apie infliaciją Lietuvoje

Tebesitęsianti įtampa pasaulinėse tiekimo grandinėse ir pakilusios įvairių gamybos žaliavų bei energijos išteklių kainos toliau lemia spartų pramonės prekių ir administruojamųjų kainų augimą.

Infliacija Lietuvoje kainu augimas 2022

Kainų augimas gali būti vienas didžiausių per 100 metų. Ekonomistas prof. Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad šie metai gali būti rekordinės ir ilgalaikės infliacijos metai. Įsisukusi infliacija vers bankus didinti palūkanų normas ir galime pamatyti ekonomikos sąstingį ar net jos nuosmukį.

Tikėtina, kad metinės infliacijos tempas Lietuvoje vasarą pasieks 20 proc. vasaros pradžioje infliacija Lietuvoje spartės ir taip nutiks dėl kelių aspektų. Pirma, atsiranda vis daugiau požymių, kad Kinija pradeda švelninti dabartinius griežtus COVID-19 apribojimus Šanchajuje ir Pekine. Tai reiškia, kad artimiausiu metu Kinijoje pradės augti naftos išteklių suvartojimas, o tai kilstels į viršų pasaulinę naftos kainą, vadinasi, ir galutines degalų kainas Lietuvoje.

Antra, jau netrukus Europoje bus nuimtas pavasarinis maisto derlius, kuriam įtakos turi aukštos degalų ir trąšų kainos, todėl vasaros pradžioje visoje euro zonoje, įskaitant ir Lietuvą, matysime spartesnį maisto kainų augimą.

2022 m. infliacijos pikas – rugpjūtį

„Infliacijos piko sulauksime maždaug rugpjūtį ir jį lems bazės efektas, t. y., kuo arčiau metų pabaigos būsime, tuo labiau šių metų kainas lyginsime su sparčiai išaugusiomis praėjusių metų antro pusmečio kainomis”, – rašė ekonomistas A. Izgorodinas.

Krintant prekių ir paslaugų kainoms gyventojai bus linkę atidėti prekių ir paslaugų pirkimą, kadangi lauks tolesnio kainų sumažėjimo. Įmonės, bandydamos atgaivinti vartojimą, toliau mažins kainas, o tai skatins vartotojus dar labiau atidėti prekių ir paslaugų kainų pirkimą.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš mobilios versijos