Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) primena, jog prašymus skirti dalį sumokėto Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) paramai galima teikti tik e. būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (toliau – EDS). Tą padaryti yra lengva ir paprasta.
GPM paramos skyrimas 2023 metais
Prašymą skirti dalį sumokėto GPM paramai galima pateikti iki š. m. gegužės 1 d. per EDS, adresu https://deklaravimas.vmi.lt, pasirinkus Deklaravimas > Pildyti formą.
Kas gali skirti dalį GPM paramos?
Gyventojai deklaruodami pajamas kiekvienais metais gali skirti paramai dalį sumokėto pajamų mokesčio nuo jų gaunamo darbo užmokesčio, dividendų, individualios veiklos pajamų ar pelningai parduoto turto.
Plačiau apie GPM paramos skyrimą
Gyventojas, iki einamųjų metų gegužės 1 d. užpildęs ir pateikęs VMI Prašymo pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir (ar) politinėms partijoms FR0512 formą, 2023 m. ir 2024 m. gali paskirti:
- iki 1,2 proc. pajamų mokesčio — paramos gavėjams: juridiniams asmenims (išskyrus profesines sąjungas arba profesinių sąjungų susivienijimus) ir meno kūrėjams, pagal Labdaros ir paramos įstatymą turintiems teisę gauti paramą, ir
- iki 0,6 proc. pajamų mokesčio — profesinėms sąjungoms arba profesinių sąjungų susivienijimams, pagal Labdaros ir paramos įstatymą turintiems teisę gauti paramą, ir
- iki 0,6 proc. pajamų mokesčio — politinėms partijoms, kurios yra įstatymų nustatyta tvarka įregistruotos Juridinių asmenų registre, atitinka įstatymų reikalavimus dėl politinės organizacijos narių skaičiaus ir kurioms nėra pradėta pertvarkymo arba likvidavimo procedūra. 2024 m. (nuo 2023 m. mokestinio laikotarpio pajamų) ir vėlesniais metais galės skirti politinėms organizacijoms (politinėms partijoms ir (ar) politiniams komitetams.
2025 m. (nuo 2024 m. mokestinio laikotarpio pajamų) ir vėlesniais metais galės būti skiriama:
- iki 1,2 procento pajamų mokesčio — paramos gavėjams: tik nevyriausybinėms organizacijoms ir (ar) meno kūrėjams, pagal Labdaros ir paramos įstatymą turintiems teisę gauti paramą, ir
- iki 0,6 procento — profesinėms sąjungoms ir (ar) profesinių sąjungų susivienijimams, pagal Labdaros ir paramos įstatymą turintiems teisę gauti paramą, ir
- iki 0,6 procento — politinėms organizacijoms, kurios yra įstatymų nustatyta tvarka įregistruotos Juridinių asmenų registre, atitinka įstatymų reikalavimus dėl politinės organizacijos narių skaičiaus ir kurioms nėra pradėta pertvarkymo arba likvidavimo procedūra,
Pajamų mokesčio dalį vienu Prašymu galima skirti ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Maksimalus laikotarpis yra 5 m. (pastarieji praėję kalendoriniai metai ir ateinantys 4 m.), tačiau, ją skiriant, reikėtų atsižvelgti į pajamų mokesčio dalies gavėjų atžvilgiu nuo 2024 ir 2025 m. taikomus pakeitimus.
Kaip pateikti prašymą GPM paramai skirti?
Prisijunkite prie EDS adresu https://deklaravimas.vmi.lt
Prisijungti prie EDS galima per išorines sistemas, pvz., el. bankininkystę, su el. parašu ar su VMI priemonėmis.
Prisijungę prie sistemos, skiltyje „Deklaravimas“ pasirinkite „Pildyti formą“. Prašymą skirti paramą rasite „Dažniausiai pildomų formų“ sąraše:
Formos pildymo lange spauskite gaublio ikoną:
Paspaudus gaublio ikoną, atsidarys pirmasis paramos vedlio langas.
I. Jei parama už 2022 m. mokestinį laikotarpį nebuvo paskirta pagal ankstesnį prašymą, norėdami pradėti pildymą, spauskite „Pradėti“. Toliau žiūrėti 6 punktą. .
II. Jei paramą už 2022 m. jau skyrėte pagal ankstesniais metais pateiktą prašymą, pirmame vedlio lange matysite duomenis apie Jūsų skirtą paramą. Paspaudę „Tęsti“ galėsite koreguoti ar pateikti naujus duomenis. Toliau žiūrėkite 7 punktą.
Atsidariusiame gavėjo paieškos lange įrašykite gavėjo pavadinimą ir spauskite „Tęsti“. Kitame lange užpildykite būtiną prašymo informaciją: kokią dalį mokesčio ir iki kokio mokestinio laikotarpio skiriate. Taip pat galite nurodyti ir mokesčio dalies paskirtį. Suvedę duomenis spauskite „Išsaugoti“
Prašymo tvarkymo lange galite pridėti daugiau gavėjų – spausti „Pridėti naują įrašą“ ir toliau atlikti veiksmus, kurie aprašyti 6 žingsnyje. Taip pat galite koreguoti jau pateiktus duomenis:
- Redaguoti konkrečiam gavėjui nurodytą informaciją.
- Kopijuoti įrašą (atsiras dar vienas toks pats įrašas).
- Ištrinti įrašą.
Jei daugiau gavėjų pridėti nenorite/baigėte redagavimą, peržiūrėkite, ar duomenys teisingi, ir spauskite „Taip, teisingi“.
Patvirtinę duomenų teisingumą, atsidariusiame lange spauskite „Formuoti prašymą“. Pasirinkus mygtuką „Tęsti pildymą vėliau“, Jums bus suformuotas prašymo ruošinys, kuris EDS bus saugomas 21 d. Jį galėsite rasti skiltyje Deklaravimas > Pildyti formą, iš dažniausiai pildomų formų sąrašo pasirinkę „Prašymas skirti paramą“, pasirinkite skiltį „Tęsti pildymą“ ir spauskite ant formos kodo.
Suformavus prašymą, jame matysite pasirinktus paramos gavėjus ir jiems skirtą pajamų mokesčio dalį. Norėdami pateikti prašymą, spauskite „Pateikti“. Pasirinkus „Pateikti vėliau“ EDS suformuotas prašymo ruošinys bus saugomas 21 d. Jį galėsite rasti skiltyje Deklaravimas > Pildyti formą, iš dažniausiai pildomų formų sąrašo pasirinkę „Prašymas skirti paramą“, pasirinkite skiltį „Tęsti pildymą“ ir spauskite ant formos kodo.
Daugiau informacijos apie GPM dalies skyrimą paramai rasite VMI svetainėje. Konsultacijos mokesčių klausimais – telefonu 1882 (+370 5 260 5060) ar 8 5 2191 777, taip pat galima pateikti paklausimą e.būdu per Mano VMI. Paslaugos ir konsultacijos klientų aptarnavimo padaliniuose – su išankstine rezervacija.