Nuo 2010 m. būsto kaina Europos šalyse padidėjo vidutiniškai 70 proc. Tačiau yra ir šalių, kuriose per šį laikotarpį nekilnojamojo turto kainos beveik nepakito. Kaip keitėsi nekilnojamojo turto kainos ir nuomos kainos nuo 2010 m. iki 2023 m. antrojo ketvirčio – daugiau skaitykite šiame straipsnyje!
Nuomos kainų pokyčiai Europoje per 13 metų
Jau kelerius metus nekilnojamojo turto, tiek nuomojamo, tiek parduodamo, kainos Europoje gerokai padidėjo. Eurostato duomenimis, yra ES šalių, kuriose būsto kaina išaugo daugiau nei dvigubai. Tarp jų:
- Estija (+211 %);
- Vengrija (+180 %);
- Lietuva (+152 %);
- Latvija (+144 %);
- Čekija (+122 %);
- Liuksemburgas ir Austrija (abi +120 %).
Yra tik kelios šalys, kuriose per pastaruosius 13 metų kainos smarkiai neaugo. Per šį laikotarpį butų kainos, atvirkščiai, sumažėjo – 2010 m. su krize kovojusioje Graikijoje (-14 %), Italijoje (-8 %) ir Kipre (-3 %).
Kodėl būstas Pietų Europoje pigo?
Kainų mažėjimą Italijoje ir Graikijoje pirmiausia galima paaiškinti smarkiai išaugusiomis energijos sąnaudomis ir tuo, kad vyrauja daug apleistų, nerenovuotų pastatų. Šie seni pastatai dažnai yra nepatrauklūs dėl pernelyg didelių komunalinių išlaidų ir prastų gyvenimo sąlygų.
Daugelis pastatų mažuose Italijos miesteliuose ir kaimuose yra seni ir ilgą laiką nerenovuoti. Jie yra dideli energijos vartotojai ir dažnai turi kitų buitinių problemų. Namų ūkių pajamos Graikijoje sumažėjo ir, kaip ir kitose pietų šalyse, dėl COVID-19 sumažėjo nuomos pajamos, – komentuoja JLL būsto strategijos ekspertas Kazimierzas Kirejczykas.
Eksperto teigimu, daug sunkiau paaiškinti kainų kritimą Kipre. Šią rinką smarkiai paveikė 2008 m. krizė, o realiosios kainos mažėjo iki pat 2014 m. Rusai išliko didžiausia užsieniečių, perkančių nekilnojamąjį turtą šioje šalyje, grupė. Tikriausiai norėdami pasinaudoti “auksinėmis vizomis”.
Ką reikia žinoti apie nekilnojamojo turto kainas ES?
Būsto pirkimas ar nuoma Europoje: kas geriau?
Eurostato duomenimis, parduodamo būsto kainos ES išaugo labiau nei nuomos kainos. Tai pasakytina apie 20 iš 27 ES šalių. Pavyzdžiui, Lenkijoje nuomos kainos nuo 2010 m. padidėjo beveik 75 proc.
Nuomos kainos padidėjo 26 ES šalyse. Didžiausias kainų augimas užfiksuotas Estijoje (+208 %) ir Lietuvoje (+168 %). Tačiau nuomos kainos Graikijoje sumažėjo 21 %.
Dabar daugelyje šalių butų nuomos kainos šiek tiek mažėja. Tačiau apskritai 2023 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2023 m. pirmuoju ketvirčiu, nekilnojamojo turto kainos ES padidėjo 0,3 %.
Labiausiai butų nuomos kainos sumažėjo šiose šalyse:
Vokietijoje (-9,9 %);
Danijoje (-7,6 %);
Švedijoje (-6,8 %).
Didžiausias kainų augimas užfiksuotas:
Kroatijoje (+13,7 %),
Bulgarijoje (+10,7 %),
Lietuvoje (+9,4 %).