Vasara – pats tinkamiausias metas valgyti arbūzus. Tačiau ar žinote, kuo arbūzai naudingi ir kaip juos tinkamai laikyti? Būtent apie tai skaitykite šiame straipsnyje.
Arbūzų sudėtis
- 100 g produkto kaloringumas yra tik 25 kcal. Arbūzą sudaro 92 % vandens;
- Baltymai: 0,6 g;
- Riebalai: 0,1 g;
- Angliavandenių: 1,5 % (1,5 %), 2,5 % (1,5 %): 5.8 g.
Arbūzų nauda
Nepaisant to, kad arbūze yra daug vandens, jame gausu mikroelementų. Jame yra kalio, kalcio, magnio, vitaminų C ir B9 (folio rūgšties). Jame taip pat yra tokių mineralų kaip kobaltas, kuris būtinas skydliaukei, ir silicis. Natris yra elektrolitas, atliekantis svarbų vaidmenį reguliuojant skysčių apykaitą. Arbūzuose yra kalio, kuris naudingas vandens ir druskų pusiausvyrai bei širdies veiklai. Pavyzdžiui, 100 g arbūzo yra 110 mg kalio. Gydytojų teigimu, arbūzus geriausia valgyti ryte – pusryčiams arba kaip užkandį.
Arbūzų keliami pavojai
Dėl didelio cukraus kiekio arbūzo vartojimas yra ribojamas. Žmonėms, sergantiems lėtiniu inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu ir dirgliosios žarnos sindromu, nerekomenduojama jo įtraukti į savo racioną.
Kaip laikyti supjaustytą arbūzą
Ekspertai mano, kad perpjautas arbūzas kambario temperatūroje greitai sugenda. Pakanka vos kelių valandų – ir produktas gali būti rūgštoko skonio dėl patogeninių mikroorganizmų dauginimosi. Ekspertai pataria arbūzą suvynioti į maistinę plėvelę ir padėti į šaldytuvą. Taip sumažėja deguonies patekimas į uogos minkštimą, o supjaustyto arbūzo šviežumas pailgėja iki 48 valandų.
Tačiau vis dėlto nereikėtų šios uogos ilgai laikyti žemoje temperatūroje. Manoma, kad dėl to arbūzas greitai praras savo skonį, tekstūrą ir maistinę vertę. Beje, nerekomenduojama pjaustyto arbūzo laikyti šalia bet kokių kvapnių maisto produktų. Uoga sugeria pašalinius aromatus.
Mitybos specialistų teigimu, ilgiau išsilaikys arbūzas, kuris nebuvo supjaustytas griežinėliais ar kubeliais. Todėl nepjaustykite viso arbūzo iš karto, o palikite pusę tolesniam trumpalaikiam laikymui.