Kas atsitiks su sveikata, jei cukrų pakeisite medumi

Medus ar cukrus

Daug žinoma apie cukraus žalą. Apie natūralaus medaus naudą – taip pat. Taigi ar galite pakeisti vieną produktą kitu? Skamba puikiai, bet iš tikrųjų viskas nėra taip paprasta. Tiek , tiek yra , kuriame gausu angliavandenių, sudarytų iš dviejų monosacharidų – α-gliukozės ir β-fruktozės. Juose yra tiek pat kalorijų viename grame, organizmas juos greitai suskaido ir gali sukelti cukraus kiekio kraujyje šuolius. Valgant per daug tiek vieno, tiek kito, kyla tam tikras pavojus sveikatai, įskaitant nutukimą, aukštą kraujospūdį, širdies ligas ir pažinimo sutrikimus.

Natūralaus medaus, kaip saldiklio, privalumai akivaizdūs. Šis unikalus produktas, kurį bitės gamina iš žydinčių augalų nektaro, turi daug naudingų savybių, kurių nėra kitose cukrų rūšyse. Tiek PSO, tiek Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamentas (USDA) rekomenduoja į savo kasdienį racioną įtraukti ne daugiau kaip 10% visų kalorijų, gaunamų iš pridėto cukraus, ir štai kodėl.

KUO NAUDINGAS NATŪRALUS MEDUS?

Medus turi mažesnį glikemijos indeksą nei įprastas cukrus, o tai reiškia, kad jis ne taip greitai padidina gliukozės kiekį kraujyje. Be to, medus turi sodresnį skonį, todėl jo gali prireikti kur kas mažiau.

Remiantis  2018 m. moksliniu darbu, meduje gali būti nedidelis kiekis būtinų vitaminų ir mineralų, tokių kaip kalis, kalcis, cinkas ir vitaminai C, B1, B2, B3, B5 ir B6. O visai  neseniai, 2021 m., atliktas tyrimas  parodė, kad viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergantiems pacientams vartojus medų, kai kurie simptomai, įskaitant kosulio dažnumą ir sunkumą, išnyko daug greičiau nei grupėje, kuri nevartojo šio produkto. Taip pat įrodytos medaus antioksidacinės ir antibakterinės savybės. Medžiagos, esančios neapdorotame (termiškai neapdorotame) meduje, gali turėti priešgrybelinį ir prebiotinį poveikį.

Tačiau, kaip ir su bet kokiu produktu, su medumi galioja taisyklė: kas per daug, tas nesveika. Štai penkios pasekmės sveikatai, su kuriomis galite susidurti, jei visiškai pakeisite cukrų medumi ir suvartosite jo didelius kiekius:

GALI PADIDĖTI GLIUKOZĖS KIEKIS KRAUJYJE

Meduje yra cukraus ir angliavandenių, ir dideliais kiekiais. Jei vartojate jį viršijant rekomenduojamą paros dozę, gliukozės kiekis kraujyje gali smarkiai pakilti. Šis produktas ypač pavojingas diabetu sergantiems žmonėms. Jiems draudžiama vartoti medų, įskaitant medaus vandenį.

MEDUS GALI SUMAŽINTI KRAUJOSPŪDĮ

Manoma, kad mažomis dozėmis medus gali sumažinti kraujospūdį, todėl su juo reikia būti atsargesniems esant hipotenzijai. Tačiau per daug naudojant šį produktą poveikis bus atvirkštinis ir ilgainiui gali paveikti širdį.

MEDUS GALI SUKELTI SKRANDŽIO PROBLEMŲ

Jei kenčiate nuo vidurių užkietėjimo, medaus vartojimas gali pabloginti situaciją. Ir net jei su virškinimu viskas gerai, padidėjęs fruktozės kiekis produkte gali sulėtinti peristaltiką. Be to, medaus mėgėjams gali pasireikšti tokie simptomai kaip pilvo pūtimas, viduriavimas ir pykinimas.

MEDUS GALI PRISIDĖTI PRIE SVORIO AUGIMO

Jei stebite savo svorį, labai svarbu kontroliuoti suvartojamo medaus kiekį. Didelis kalorijų, cukraus ir angliavandenių kiekis šiame produkte gali rimtai sutrikdyti jūsų svorio metimo pažangą.

MEDUS KENKIA DANTIMS

Medus dantims daro ne mažiau žalos nei paprastas cukrus. Remiantis USDA Nacionaline maistinių medžiagų duomenų baze, apie 82% parduodamo medaus sudaro cukrus ir net nedidelio produkto kiekio pakanka, kad sukeltų dantų ėduonį, jei nesilaikoma tinkamos higienos. O higiena turėtų būti tikrai kruopšti, nes lipnaus produkto daleles, tvirtai nusėdusias ant emalio, pašalinti nėra labai paprasta.

TAD KĄ RINKTIS – CUKRŲ AR MEDŲ?

Jei jums sunku be saldumynų, o jūs nepriklausote rizikos grupei dėl ligų, kurios reikalauja atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra gliukozės ir fruktozės, tada, žinoma, renkantis tarp cukraus ir medaus, geriau teikti pirmenybę medui. Tačiau, turėtumėte laikytis rekomenduojamų paros dozių. Natūralaus medaus – ne daugiau kaip 50 mililitrų per dieną (bet geriau mažiau). Esant alerginėms reakcijoms į bitininkystės produktus ir lėtinėms ligoms, būtina gydytojo konsultacija.

Išeiti iš AMP versijos