Pastarieji įvykiai Izraelyje sukrėtė pasaulį, tačiau tik nedaugelis žmonių iš tiesų supranta, kodėl “Hamas” įvykdė šį beprasmišką išpuolį, kuris paprastiems palestiniečiams atneš naujų kančių.
Praėjusį šeštadienį palestiniečių grupuotės “Hamas” kovotojai surengė precedento neturintį išpuolį prieš Izraelį. Šiuo metu žuvo mažiausiai 1200 izraeliečių ir trečiųjų šalių piliečių, paimta daugiau kaip šimtas įkaitų, daugiau kaip 3 000 sužeista.
Dėl šio išpuolio, kuris pagrįstai vadinamas didžiausiu išpuoliu prieš Izraelį per pastaruosius 50 metų, šalyje paskelbta rezervistų mobilizacija ir įvesta karo padėtis. Izraelio civilinė valdžia ir karinė vadovybė jau pažadėjo sunaikinti už išpuolį atsakingą “Hamas” grupuotę.
Kas yra Gazos ruožas?
Gazos Ruožas – siaura žemės juosta į šiaurės rytus nuo Sinajaus pusiasalio. Pavadinimas kilęs nuo Gazos – pagrindinio miesto šioje teritorijoje. 1948 m. Arabų-Izraelio karo metu teritoriją užėmė Egiptas, o 1967 m. Šešių Dienų kare teritoriją perėmė Izraelis. Tai gana tankiai apgyvendinta, apie 2,3 milijono gyventojų turinti teritorija, de jure nepripažįstama kaip kurios nors nepriklausomos valstybės dalis.
Nominaliai Gazos ruožas yra viena iš dviejų pagrindinių vadinamųjų Palestinos teritorijų dalių – istorinės Palestinos likučių, kurie nebuvo prijungti prie šiuolaikinio Izraelio ir tebėra valdomi Palestinos arabų. Antroji šiuolaikinės Palestinos dalis yra Jordano upės Vakarų krantas, kurį nuo Gazos ruožo skiria paties Izraelio teritorija.
Gazos ruože yra kelios atskiros gyvenvietės ir miestai, iš kurių didžiausias yra pats Gazos miestas. Izraelis kontroliuoja oro erdvę virš Gazos ruožo ir jo pakrantę. Be to, Izraelis ir Egiptas veiksmingai kontroliuoja, kokios prekės gali patekti į Gazos ruožą, neleisdami įvežti ginklų. Tačiau jis vis dar patenka į Gazos ruožą kontrabandos keliais per Egiptą.
Pažymėtina, kad būtent Izraelis tiekia Gazos Ruožui elektrą, vandenį ir nemažai maisto bei kitų humanitarinių prekių. Tačiau apskritai Gazos ruožas yra de facto blokuojamas, o tai turi įtakos jo ekonominei padėčiai: apskaičiuota, kad apie 60 % suaugusių gyventojų neturi darbo, o apie 80 % Gazos ruožo gyventojų yra priklausomi nuo tarptautinės pagalbos, kasdien gauna maisto produktų.
Kas yra “Hamas”?
Hamas yra viena iš daugelio Palestinos pasipriešinimo judėjimo frakcijų, kuri atsirado palyginti neseniai, 1987 m. Pavadinimas “Hamas” yra pilno arabiško pavadinimo “Harakat al-Mukawama al-Islamiyya”, kuris verčiamas kaip “Islamo pasipriešinimo judėjimas”, santrumpa.
Hamas jungia islamistinės ir nacionalinio išsivadavimo palestiniečių ideologijos bruožus. Tai yra, viena vertus, grupuotė skelbia šariato idėjas, tačiau pagrindiniu savo veiklos tikslu “Hamas” skelbia Izraelio valstybės, kaip tokios, sunaikinimą.
Pagal “Hamas” ideologiją bet kuris “sionistas” (t. y. bet kuris izraelietis, nepriklausomai nuo jo priklausomybės Izraelio kariuomenei) laikomas priešu, kurį reikia sunaikinti.
Kaip “Hamas” perėmė Gazos ruožo kontrolę?
Palaipsniui, laikui bėgant, “Hamas” išpopuliarėjo tarp palestiniečių, kuriems visos Palestinos (t. y. šiuolaikinio Izraelio teritorijos ir Gazos ruožo bei Vakarų Kranto) išlaisvinimas tapo nacionaline idėja.
Viena iš “Hamas” populiarumo tarp palestiniečių priežasčių buvo šios organizacijos sukurta socialinės gerovės sistema Palestinos teritorijose. Iš tiesų “Hamas” vienu metu apjungia kelis skirtingus komponentus – ideologinį ir politinį, karinį, religinį ir švietimo, socialinį ir humanitarinį.
Už Palestinos ribų “Hamas” pirmiausia žinoma dėl savo kovinio sparno veiklos. Per savo gyvavimo laikotarpį organizacija įvykdė šimtus teroristinių išpuolių, daugiausia savižudžių sprogdintojų sprogdinimų žmonių lankomose vietose ir minosvaidžių bei raketų atakų Izraelio teritorijoje. Dėl šios priežasties “Hamas” pripažįstama kaip teroristine organizacija, tai yra paskelbusios kelios šalys, įskaitant Europos Sąjungą, Izraelį ir Jungtines Valstijas. Pažymėtina, kad Rusija nepripažįsta “Hamas” teroristine organizacija, o Rusijos pareigūnai kartkartėmis rengia susitikimus su šios grupuotės atstovais.