Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas, paskelbęs apie “dalinę” mobilizaciją Rusijoje, vėl pagrasino Vakarų šalims panaudoti branduolinį ginklą. Jis pareiškė, kad iškilus grėsmei teritoriniam vientisumui, Kremlius naudos „visas turimas priemones“, kad apsaugotų Rusijos Federaciją, ir pabrėžė, kad tai neva nėra blefas. Manoma, kad Putinas rimtai svarsto branduolinio karo galimybę, tačiau ar žinote, kas yra taktiniai branduoliniai ginklai?
Kas yra taktiniai branduoliniai ginklai?
Skirstymas į strateginius ir taktinius branduolinius ginklus yra labai sąlyginis. Manoma, kad taktiniai branduoliniai ginklai yra branduolinės kovinės galvutės, tiekimo sistemos ir amunicija, skirta sunaikinti didelius taikinius priekyje.
Taktika paprastai apima aviacijos branduolines bombas. Juos numeta naikintuvai, bombonešiai ir fronto linijos bombonešiai.
Taktinių branduolinių bombų ekvivalentas paprastai svyruoja nuo kilo tonų iki šimtų kilo tonų. Taktinį branduolinį ginklą gali naudoti ir laivai. Tai gali būti prieš laivinės raketos, torpedos arba giluminiai užtaisai.
Strateginiai branduoliniai ginklai yra didesni (iki 1000 kilo tonų). Toks ginklas, paleistas iš didelio atstumo ir gali sulyginti visą miestą su žeme.
Rusijoje strateginiams branduoliniams ginklams priskiriami tik galingiausi tarpžemyninius atstumus įveikiantys nešėjai. Rusai netgi turi tokius apibrėžimus kaip branduolinė triada ir pasaulio pabaigos raketos.
Branduolinė triada ir pasaulio pabaigos raketos
Tai tarpžemyninės balistinės raketos, kurių pagrindą sudaro povandeniniai laivai, strateginės jūrų pajėgos ir strateginiai bombonešiai Tu-95 ir Tu-160, galintys naudoti iš oro paleidžiamas raketas. Būtent šį ginklą turi Rusijos Federacija, nes šios raketos buvo paveldėtos nuo SSRS laikų.
Ukrainos “Kovos su dezinformacija centras” aiškino, kad tokių ginklų panaudojimas prieš Ukrainą mažai tikėtinas. Taip yra todėl, kad įprastinis atstumas tarp Kijevo ir Maskvos yra tik 750 km. Atitinkamai, branduolinis smūgis keltų grėsmę ir pačiai Rusijai.
Kas žinoma apie Rusijos Federacijos taktinį branduolinį potencialą?
Amerikos mokslininkų duomenimis, Rusija turi 5977 branduolines galvutes. Tačiau apie 1500 iš jų buvo išmontuotos.
Todėl liko maždaug 4477 branduolinės galvutės. Jos skirtos naudoti tolimojo nuotolio strateginėms paleidimo priemonėms ir trumpojo nuotolio taktinėms branduolinėms pajėgoms. Iš jų 977 strateginės kovinės galvutės yra saugomos, o 1588 yra dislokuotos:
- 812 – yra ant antžeminių balistinių raketų;
- 576 – yra povandeniniuose laivuose, balistinėse raketose;
- 200 – sunkiųjų bombonešių bazėse.
Taip pat Rusijoje saugoma 1912 nestrateginių kovinių galvučių.
Palyginimui, NATO šalyse yra 5943 branduolinės galvutės (JAV turi 5428, Prancūzija – 290, Didžioji Britanija – 225). Kinija turi 350 kovinių galvučių, Pakistanas – 165, Indija – 160, Izraelis – 90.